WordPress Tema Nasıl Yüklenir ? 3 Farklı Yöntemi Sizler İçin Anlattık.

wordpress tema nasil yuklenir

wordpress tema nasil yuklenir

Blogumda çok kısa zaman da yeniliklere şahit olacaksınız.  Çok farklı konularla daha hevesli bir şekilde geliyor tüm yazar kadromuz. Aynı şekilde siz değerli blog’culara yada blog yazmak isteyen ama henüz başlamamış olanlara bazı tavsiyeler vermek istiyorum ? 🙂 Neden olmasın değil mi ? Bu yazımızı WordPress üzerine yazıyorum. Daha sonraki yazı dizimizde Blogger Eklentileri de olacak.  Ee ne duruyoruz haydi başlayalım ?

Blogumuza başlarken en önce düşünmemiz gereken şeyin tema olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Bunu şöyle de düşünebilirsiniz. Giydiğiniz kıyafet ne kadar güzel olursa, insanların da size karşı bakış açısı o kadar farklı oluyor. Gerçekten de bir sürü insan bu şekilde ne yazıkki. Ama dünyanın kaidesi kuralı böyle 🙂

Blogumuzu açmaya karar verdik. En güzel WordPress Temalarını nerede bulabilirim ? sorusunu duyar gibiyim. Bunun için bir sürü güzel site mevcut. Ben de blogumda artık daha çok wordpress temalarına yer vermek istiyorum. Öncelikle sizi kendi blogumdaki tema arşivine bir göz atmaya davet ediyorum. WordPress Temaları’na buradan ulaşabilirsiniz.

Sizlere çeşitli tema arşivi sunmak istiyorum. Aşağıdaki linklerden birbirinden farklı firmaların ve kişilerin oluşturduğu mükemmel arşivle karşılacaksınız. Yüzlerce tema sizlerle 🙂

 1. https://colorlib.com/wp/free-wordpress-themes/
 2. https://athemes.com/collections/free-wordpress-themes/
 3. https://athemes.com/collections/free-wordpress-themes/
 4. https://themeforest.net/free/wordpress-themes
 5. https://www.codeinwp.com/blog/best-free-wordpress-themes/

WordPress temanızı ve üzerinde çalışmak istediğiniz konuyu seçtiğinizde önünüze bir sürü seçenek çıkar. Örnek veriyorum bir moda blogu açacaksınız ona uygun bir tema seçiminde bulunmanız size fayda sağlayacaktır.

WordPress içinde blog teması seçmek tek başına yeterli değildir.

Bu durumda SEO faktörünün işin içine girdiğini düşünerekten en hızlı ve seo uyumlu wordpress temasını nokta atışı seçmek çok önemlidir. Yazdıklarınız, düşündükleriniz çok güzeldir ama temanız belirli standartlar içerisinde olmadığında Google amcamız sizi ön sıralara getirmez. Yani blogculukta seo çok önemlidir. Bende 8 Yıllık Blog hayatımda yeni yeni öğrendiğim bir sürü terimle karşılaşıyorum. Daha sonra bu konuda bir yazı da yazacağım.

WordPress Teması Bloga Nasıl Yüklenir ?

 1. WordPress admin paneline giriş yapıyoruz. Görünüm >> Temalar sekmesine gidin.
 2. En üstte Temalar başlığını göreceksiniz. Onun altına yer alan Yeni Ekle Butonuna tıklayın. Ve temanızı yüklemeye bir adım daha yaklaştınız..

wordpress tema yukleme wordpress org temalari yukleme 1

3. Hemen bir sonraki çıkacak sayfada Tema Ekle başlığına tıklayın ve sayfa açılınca sizler için wordpress’in sunduğu standart  temaları göreceksiniz. Yandaki kutucuktan istediğiniz tarz hakkında kelimeler yazarsanız. Örneğin fashion (moda) gibi o tarz temalar sizin karşınıza çıkacaktır.

wordpress tema kurulumu ozellik filtresi

4. Kendinize uygun blog temanızı bulduğunuzda Kur Ve Önizleme butonuna tıklamalısınız . Önizleme butonu sayesinde temayı blogunuza uygulamadan önce görebilirsiniz.

wordpress teme yukleme kur ve onizleme


2.Yöntem Dışarıdan tema yüklemek

ThemeForest ve benzeri muadil sitelerden tema beğendiniz. Ve bu tema benim olsun diyorsanız. Oradan indirdiğiniz temayı blogunuza yani kendi ftpnize yüklemeniz gerekir. Şimdi size harici bir temayı blogunuza yükleme işlemini anlatacağım.

Öncelikle WordPress panelinize giriş yapın ve sırasıyla Görünüm>> Temalar sekmesini tıklayın.  Tıkladığınızda ekranın üstünde yer alan Yeni Ekle Butonunu göreceksiniz. Lütfen o butona tıklayın.

Wordpress Tema Yüklme - WordPress.org Ücretsiz Temalarını Yükleme

WordPress Tema Yüklme – WordPress.org Ücretsiz Temalarını Yükleme

 • Daha öncede anlattığım gibi Tema Ekle başlığı olan ve yüzlerce farklı temanın bulunduğu bir sayfa karşınıza çıkacak. Siz burada Tema Ekle başlığının hemen yanındaki Tema Yükle seçeneğine tıklamalısınınız
 • Bu kısmıda geçtiysek şimsi Tema Yükle seçeneğini tıklayarak bir sonraki kısma geçelim.
 • Dosya Seç tıklıyoruz. Ve bilgisayarınızda bulunan muhtemelen rar zipli bir dosya gelecek. O dosyayı bulun ve seçin ! 🙂
 • Hemen yükle butonuna tıklayın ! 🙂

Wordpress Tema Ekleme - Dosya Seç Kısmı

 • Eğer bu kısmı da geçtiysek . Yaniğ karşınıza etkinleştir butonu çıktıysa demek ki temanız başarılı bir şekilde Ftp’nize ve blogunuza yüklenmiş durumdadır. Hayırlı olsun 🙂

3. YÖNTEM  FTP KULLANARAK TEMA YÜKLEMEK

Şimdi geldik 3. Yönteme bu yöntemde de FTP kullanarak dosyayı atmak, yada temayı yüklemek gibi işlemleri öğreneceğiz. Bazı hosti firmaları wordpress admin paneli ile ilgili kısıtlamalar koyabiliyorlar. İyi bir hosting firması ile işe başlamalısınız. Ben turhost ile çalışıyorum. Ve sağ olsunlar tüm işlemlerimi hızlı ve etkili bir biçimde düzeltiyorlar.

FTP ile yükleme işlemi aslında acemiler için biraz zor olabilir. Ama düzenli bir şekilde yapmanız gerekenleri yaptığınızda aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

 • ​Sitenize yüklemek istediğiniz daha önceden seçtiğiniz ve indirdiğiniz tema dosyasını dışa aktarın. Tabii burada winrar programını kullanmanız gerekiyor. Zip dosyasını dışarı aktarıyoruz.
 • Zip i açtıktan dışarı aktardıktan sonra tema dosyanız yani tema klasörünüz demeliyim. FTP nize yükleyeceğiniz dosya budur. Şimdi FileZilla programını indirin  ve site sunucularınızla bağlantı kurmanız gereken sunucu, kullanıcı adı ve parola bilgilerini hosting firmanızdan edinin.
 • Doğru bilgileri girdiğinizde ekranın sağ tarafı sizin sunucunuz sol tarafı ise kendi bilgisayarınız olacaktır.
 • Ekranın sağ tarafında bulunan  sırasıyla Public_html >> wp-content >> themes  sıralamasını takip ederek tüm tema dosyalarının yüklü olduğu dosya dizinine ulaşın. Ve yüklemek istediğiniz temayı themes klasörünün içerisine sürükle bırak yoluyla da atabilirsiniz veya sağ tık yükle diyebilirsiniz. İşlem başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Temayı yükledim FTP ile ancak temam etkinleşmedi.

Böyle bir durumla karşılaşmanız olağandır.  Wordpress Admin panelinden temayı aktifleştirmek yani etkinleştirmek zorundasınız.

Daha farklı yazılarda görüşmek üzere.. Çok yazı yazmam lazım çoook. Güzel ve kaliteli bilgiye ulaşmak dileğiyle hoşça kalın.