içinde , , ,

WS Koordinatörü Free(Can) İle Keyifli Sohbet.

852cm
852cm

Free yani Can, Ws forumunda uzun zamandır aktif bir kişi, foruma ilk geldiğinde birçok kişi tarafından bir anda hızlı yükselişi farklı algılandı. Ardından uzun bir süre sessiz kalan Free, büyük bir hızla en iyi yerlere ulaştı. Bunun sebebi olarak forumdaki arkadaşlık ortamını gösterdi. Kendisi foruma alıştı, forum da ona.. Sosyofikir.com olarak kaliteli internet kişilikleri ile konuşmaya devam ediyoruz. Bu sefer konuğumuz WS Koordinatörü ve Müdavimi Free


852cm

Ata(Sosyofikir ):  Ne iş ile uğraşıyorsunuz ? İnternet dünyasına
ne zaman adım attınız ?

Can(Free):  Vallahi,
bu net bir anlamda söylenecek olursa Bilgisayar işi ile uğraşıyorum ki. Genelde
bana bilgisayarcı diye seslenirler. Ama benim asıl yetki aldığım ve uzman
olduğum bölüm Programlama ve Bilişim sektörü yani işin en dip noktası. İnternet
dünyasına yaklaşık atılalı 8 yıl olmuştur. Tabi bu rakam profesyonel anlamda.
Ata(Sosyofikir ):
 Hangi görevlerde bulundunuz ? Hangi
forumlarda başarılı işler icra ettiniz ? Websultan ile tanışmanız ne zaman ve
ne şekilde oldu
Can(Free):  Görev derken şöyle söyleyeyim; Şirket pozisyonunda genelde Güvenlik ve
Ar-Ge takımındaydım. Bir veri merkezinde uzun süre görev aldım ama sıkıntılar
bitmeyince ayrılmak zorunda kaldım. Şuan Freelance olarak çalışıyorum. Yani
özgür biriyim. Türkiye de sayılabilecek bir çok forumda yer aldım ama bu gizli
kapaklı olsa gerek ki; Adım pek duyulmamıştır. İnternet üzerinde yaklaşık 580
kadar rumuz kullanıyorum. Buda işimin bir parçası. WebSultan ile şöyle
tanıştım, google ‘a webmaster yazdım ve ilk 10 sayfada ki sitelere bakarken
burayı gördüm açılış videosunu izledim ve aşırı derece de ilgimi çekti.
Ata(Sosyofikir ):
 Türkiye’de internet size ne ifade ediyor
?
Can(Free):   Türkiye de aslında internet var mı diye bir
sorgulamak lazım, bunun en büyük sebebi TTNET’in bu ülke sınırları içerisinde
tek bir marka olması insanı kapalı bir alana tıkmak gibi kötüleştiriyor.
Superonline gibi servisler sonradan etkin hale gelse de yine bize karşı bunun
etkisi çok düşük oldu. Yani Türkiye de internetin daha çocuk olduğunu
düşünüyorum. Bence gelişmesi gereken çok nokta var.
Ata(Sosyofikir ):
 Türkiye’de bir çok forum  var. 
Websultan’ın diğer forum 
sitelerinden farkı var mı ? 
Kaliteniz nedir ?
Can(Free): Türkiye de çok forum var diyerek büyük bir konuya girdiniz aslında bence bunu şöyle yorumlamak gerekiyor; Türkiye de adam gibi forum var mı? Burada kullandığım tabir şu ki; Türkiye üzerinde açılan tüm forumların belli başlı, aynı kategoriye hizmet eden siteler olmaları ki zaten Sosyal Ağların çıkışı ile birlikte forumların etkisi 10 saniye içinde düştü. Yani insanların feedback alacağı ve daha iyi bir şekilde paylaşım sağlayacağı servislerin aktif olması. Forumlara karşı bakış açısını yitirdi. Ama burada en önemli nokta bir forumun gerçekten insanlara bir şey sağlayıp sağlamadığı zaten görüyoruz ki; Herkes bir laga luga, söyleşi içinde yani bizim burada ki amacımız insanların sorularına anında yanıt verebilmek. Web Sultan aile ortamı içerisinde büyüyen, birbirine karşı sevgisi olan kişilerin bulunduğu ortam yani dışarı da ki dolandırıcıların, sahtekarların buraya gelmesi çok zor, nedeni de bu ailenin tek yürek ve tam olmasıdır.
Ata(Sosyofikir ):  Diğer webmaster  sitelerini bu yarışta nasıl görüyorsunuz ? 
Can(Free): Bu konuda da açık konuşayım; Günümüz de bu işi en iyi yapan webmastersitesi onun dışında en teknolojik hale getiren de wmaraci ve oxxi yani bizim yapımız bu şekilde ilerlemiyor. Onların belirli konular da amaçları var. Tabi bizim de onların gibi amaçlarımız var. Ama biz bir yarış içerisinde değiliz. Herkes gibi yapacağımızı yapıyoruz ama bunu resmi işlere dökerek yapmıyoruz. Aile ortamını oluşturmak ve birbirimize karşı bakış açımızı iyi göstermek için elimizden geldiğince iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz ve en önemlisi Kazanmayı değil, Kazandırmayı hedefliyoruz.
Ata(Sosyofikir ): Türkiye’de webmaster konusunda gelişmiş, işinin ehli kişiler olduğuna inanıyor musunuz ?
cpdw0 1

Can(Free): Evet, buna canı gönülden inanmak isterdim ama herkesin gözünde bir para hissi bürümüş yabancı işleri getirip, Türkiye de pazarlamaya çalışıyorlar, ama tabi edebiyatıyla, zekasıyla bu işi iyi götüren bazı insanlar var. Örnek vermek gerekirse; Wmaraci bu işi en üst düzeyde ilerleten kuruluşlardan biri. Ve tabi ki; Sayın Burak Dülgar bence Türkiye de nadir bulunacak Yöneticilerden biri.

Ata(Sosyofikir ): Websultan forumunda bu rütbeye ulaşırken hangi zorluklarla karşılaştınız ?
Can(Free):   Bu konuda şunu söylemek istiyorum; Daha önceden biliyorsunuz hızlı bir şekilde bu rütbeyi almıştım ama bu etrafta yanlış bir algılama yaratmıştı. Bunu gördüğüm de biraz kırıldım aslında ama benim bir amacım vardı Genç nesile eğitim vermek ve onları diğer insanların laflarından, kavgalarından korumak. Yani onlara özel bir ortam oluşturmak. Bu yüzden tekrar bir görüşme yaptım ve geri döndüm, ön yargının kötü bir şey olduğunu ve kırılabileceğini gösterdim. Onlar zaten beni çok iyi anladılar. Bu rütbeye gelmem de zor olmadı aslında, her bilginin, her amacın ve her projenin bir karşılığı var. Bu da öyle bana verilen bir hediye diyebiliriz.
Ata(Sosyofikir ): Türkiye’de blog yazarlığını nasıl görüyorsunuz ?
Can(Free): Türkiye de aşırı derece de profesyonel ve düzgün işleyen bloglar var. Ama yine forum gibi blogta biraz amacından saptı ve artık bu da bitiyor gibi sorular yarattı. Bu konuda bir yazı yazmıştım hatta, blogta gelir elde etmek için yazı yazıyorsanız, hiç bu işe girmeyin diye cümle kurmuştum. Yine aynı şeyi söylüyorum Türkiye de yazı yazmak insanların ilgisini çekmiyor bunun en büyük örneği; Yazdığınız 50 satırlık yazının en fazla 10 satırı okunması ki bu insanların okumaya karşı ilgisinden kaynaklanıyor. Yani buna en uygun cevabı aslında iyi bir blogger verebilir diye düşünüyorum.
Ata(Sosyofikir ): Her zaman internetten bahsetmeyelim. En sevdiğiniz müzik türü nedir ? Hangi kitapları okursunuz ?
Can(Free): Güzel soruymuş, Rock – Pop Rock – Jazz vb. türde müzikler dinlerim. Örneğin Murat Kekilli en beğendiğim şarkıcılardan biridir. Kitap konusunda genelde biyografi, gezi ve bilgiye dayalı her şeyi okuyabilirim. Ama romana karşıyım, boş zaman alıcı şeylerden nefret ediyorum.
Ata(Sosyofikir ): Bu soru aykırı sorular grubunda yer alacaktır. Mizacınızın biraz sert olduğunu düşünüyor musunuz ?  Websultan forumunda ikinci kez çok kaliteli bir görevde bulunurken bir anda bir çok üyenin size daha çok bağlandığını ve sizi daha iyi okuduklarını düşünüyorum. Bunu mizacınızdaki bir farklılık olarak düşünüyor musunuz ? Yani demek istediğim önceden biraz daha mı sert ve katıydınız ? (Bu soru her başarılı kişiye kendi alanı ve bulunduğu platform ile ilgili sorular aykırı bir sorudur.)
9n39u

Can(Free): Bu
konuda şöyle bir cevap vereyim size; Ben sert ve ya sinirli biri değilim. Ben
sabırlı biriyim ki bunu Ustamdan öğrendim. Benim de herkes gibi bir ustam var
ve bana hayatımda bir çok şeyi görmemi sağladı. İnsanları bir teste sokarsınız
ve onların kişiliklerini öğrenirsiniz bu bir iştir. Yani bu ajanlıktır belki
de. Benim websultana girişimde ki ana amacım insanları tanımaktı bu yüzden
farklı bir karaktere bürünmüştüm zaten herkese sürekli oyunlar oynarım. Ve
insanların psikolojik yorumlarını çözümlemeye çalışıyorum. Bir tür zeka oyunu
diyebiliriz buna. Ama asla, kimsye karşı nefret duymam ve sabırlı davranırım.

Ata(Sosyofikir ): Felsefe ile
uğraşır mısınız ? Felsefe genel-geçer midir ? Herkes için doğru kavramları mı
ifade eder ?
Can(Free):Aslında
zor bir soru oldu. Şimdi konunun biraz derinine inmek gerekirse; Felsefe
insanın doğasında vardır. Yani bu ya vardır, ya yoktur gibi bir durum. 🙂 Bu
konuda şu söylenebilir; İnsanların yapısını görmek için doğru olan bir şeyi
yanlış söylersiniz ki; Bence felsefe insanların yapısını ölçmeye yaran büyük bir
araç ve Felsefe olmasaydı belki de şuan yarımız kötü amaca hizmet eden kişiler
olacaktık.

Ata(Sosyofikir ): İnsanların psikolojik olarak bazı şeylerden aşırı etkilendiğini düşünüyor musunuz ? Yani bir türk arama motoru veya bir türk girişimcinin projesinin toplum tarafından benimsenmemesinin sebebi, sosyolojik açıdan bir konuyu kapsar mı ? Örneğin Türk bir girişimci bir proje hazırladığında bu projenin daha ilk aşamalarında Türkler tarafından proje ile ilgili çok fazla olumsuz eleştiri yapılmıyor mu ? Bu çözülebilir mi ? Yoksa bu coğrafyadaki bir ülke olarak bu şekilde dışa bağımlı bir internet, girişimcilik fikri,kopyalama sanatı ile mi bütünleşecek ?

Can(Free):Sanırım bu soruyu çok düşündün. 🙂 Çünkü ben okurken bile karıştırdım. Türkiye de psikolojiden herkes etkilenebilyor diyebiliriz aslında, buna şöyle bir örnek vereyim bir insan akrabasının hasta olduğunu görünce, bunu kendisinde de hissediyor yani bende de olabilir mi diye başlayıp, kendini hasta ediyor. Bir Türk projesinin benimsenmesi için insanlara yatkın bir iş olması gerekir. Yani siz şimdi sosyal ağ diye yeni bir faceturk gibi bir site yaparsanız bunu ancak genç bölüm destekler. Toplumda vakıf, yardımlaşma ve özgürlük gibi çalışmalar yapmak ancak insanlar tarafındna direkt olarak dolaysız benimsenebilir. Ki bir proje Türkiye de hemen o süpermiş, tamamdır diye yorumlar yapılmaz. Kesin olarak söylüyorum; Bu olmamuş, aynısı zaten var gibi tonla yorum yağacaktır. Çünkü genelde Türkiye de ne kadar orijinal iş yapsanız da yine bir yerden kopyası çıkar. Ki Türk halkı her şeye ön yargılı bakıyor.
Ata(Sosyofikir ):Son olarak da sizden Sosyofikir.Com’u bir kez değerlendirmenizi istiyoruz. Sizden şuanda sosyofikir.com’a bir 5 dakika bakıp değerlendirme yorumu yazmanızı istiyoruz son olarak.

Can(Free):Açıkçası bir sitenin her zaman önce ismine ve arayüzüne bakarım. Özellikle sosyofikir ismi benim ilgimi çekti. Çünkü burada fikir dükkanı gibi bir olay oluşturuabilirdi. İnsanlara yönelik sosyal projeler aktif edilebilir. Sonrasında temanız sade ama eksikleri var. Ayrıca bayağı bir kategori açmışsınız buna karşı yine çok fazla editöre ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorum. Ek olarak ta eski tema daha güzeldi sanki 🙂

Ata(Sosyofikir ):Aslında gerçekten de bir çok konuda yazmak galiba yazarları biraz zor durumda bırakıyor. Örneğin araştırmalarım, okumalarım vb. felsefe, psikoloji, sosyoloji ve mimari üzerineyken daha çok konulara değinmek biraz zorladı diyebilirim. Örneğin bir yazı yazıyorsunuz. Biraz okumuşsunuz o konuda bazı şeyleri biliyorsunuz. Fakat işte bazen o konuda sizden daha iyi konumda olanlar, daha çok bilgi sahipleri konunuzu, yazınızı bire sözü ile etkisiz hale getirebiliyor. O yüzden eğer dikkat ederseniz önceden daha çok teknolojik makaleler yazarken yavaş yavaş özüne gidiyor sanki site.  Siz ne düşünüyorsunuz ?
Can(Free): Söylediğin çok mantıklı. Bilmediğin konulara değinmek editör gerektiriyor. Yani sonuçta 50 tane kolunuz, 20 tane beyniniz yok. Her şeyi bir arada götürmekte insanı zorluyor. O yüzden hep söylerim, kişisel blog kurmak daha mantıklı. Sonuçta kendinizi geliştiriyorsanız bu işe böyle başlamalısınız ve blogger üzerinden devam etmelisiniz. Ayrıca sosyofikir eski halinden daha iyi konumlara geldi. Nedeni de söylediğiniz gibi alıntı ve aynı çeşit yazılardan çıkıp özgün kendi yorumunu katarak paylaşılan yeni yazılar.

Ata(Sosyofikir ):Haklısınız, zamanında yaptığınız eleştiriler pek hoşumuza gitmemişti. Ee yeni açılan bir sitenin biraz desteğe ihtiyacı olur ya. İşte öyleydi. Ama aslında dost acı söylüyormuş. O zaman biraz kötü algıladığım eleştirileriniz galiba siteme ışık oldu. Kendimi daha iyi geliştirdim. Sizi sitemizde aktif okuyucu olarak görmek dileğimizdir. Amaç olarak bunu samimi olarak dile getiriyorum. Sitemde gerçekten reklam konusunda pek fazla bir şey kazanmıyorum. Ama sizin gibi kaliteli okurların yazılarıma yorum yaptığını görünce daha çok yazma isteği geliyor. Galiba olması gereken blog yazarlığı da bu . Haksız mıyım ?

Can(Free):Haklısın, eminim iyi yazılar her zaman karşılık bulur. Ben takip edip, gönlümden geldiğince yorum yapmaya çalışacağım.

Ata(Sosyofikir ):Röportajımıza katıldığınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışamalar, başarılarınızın devamını dilerim
Can(Free):Ne demek ben teşekkür ederim, bu şekilde bir çok kişinin soru işaretini de yanıtlamış olduk. 

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum Bırakın
  1. güzelmiş websulatana takılmıyorum ama kısa zamanda bakacam:)röportajda güzel olmuş,biraz faydalı olabilecek sorlar soraydın keşke:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2013 03 01 14.54.27

Mimari Tasarımlar

b 296367 as ve kral

Exo – 9.Bölüm