içinde ,

Rusya bizi yanına al Avrupa Birliğini Gözden Geçirelim

4rus turk
4rus turk

Erdoğan böyle demiş geçen yaptığı toplantıda. Rusya Amerika’dan sonra dünyanın ikinci dev gücü. Ülkemiz yıllardır Avrupa Birliğine girme süreci içerisinde bulunurken Avrupa’dan gelen olumsuz durumlar ve haller artık Türkiye’yi başka arayışlara yönlendirmiş. Başbakan bir televizyon kanalına yaptığı konuşmada ; 18 Temmuz’da gerçekleştirdiği Rusya ziyaretine atıfta bulunarak, “Putin’e ‘Zaman zaman bize takılıyorsun. AB’de ne işin var diyorsun. O zaman ben de şimdi size takılayım. Hadi gelin bizi Şangay Beşlisi’ne dahil edin, biz de AB’yi gözden geçirelim’ şeklinde bir latife yaptım” dedi.

Peki bu ne anlama geliyor ?

Türk vatandaşları Şanghay’a da, diğer bir çok ülkeye olduğu gibi, serbestçe giremiyorlar maalesef.. (Gerçi bildiğim kadarıyla Çin her ülkeye vize uyguluyor) Sadece yeşil veya kırmızı pasaportunuz varsa Çin’e vizesiz giriş yapabiliyorsunuz.. Yeşil pasaport ile 90 gün kalış hakkınız oluyor.. Kırmızı pasaport ile ilgili uygulamayı bilemiyorum ama o da benzerdir diye tahmin ediyorum.. Onun dışında lacivert pasaporta sahip çoğunluktansanız öncelikle Çin vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor..Öncelikle Şangay vizesinin dahil olduğu ülkelere bakalım ;

Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’dan oluşur. Bu ülkeler  Askeri güvenliği kendi aralarında fazlaca üyüleştirmişlerdir.
Şanghay İşbirliği Örgütü  adını örgütün ilk toplandığı yerden –Şanghay– almaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın 1996’da yılında oluşturdukları yapılanma Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. Bu örgüt 2001’de Özbekistan’ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarttı.
Bu oluşumun gerçek amacı neydi peki ?
Dünya petrol üretim ve kullanım pazarının yarısından fazlasını elinde bulunduran ve Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ın gözlemci olarak bulunduğu örgüt, ABD’ye karşı etkili bir kutup oluşturmaktadır. Dönemin Rusya Devlet Başkanı Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Ağustos 2007 Bişkek Zirvesi’nde “Tek kutuplu dünya kabul edilemez.” diyerek bir anlamda birliğinmisyonunu da belirtmiştir.


İlgili aramalar: Rusya, Türkiye, Haberler, son gündem


Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitap yazmak, kağıt buruşturmak.

Adsız

Pagerank güncellemesi ve sosyofikir