içinde , ,

Osmanlı Cariyeleri, Sultanları Nasıl Bu Kadar Güzel Kalabiliyorlardı ?

Islamic Civilization Paintings 5
Islamic Civilization Paintings 5
Kitaplara bile konu olmuştur Osmanlıdaki cariyelerin güzelliği. Hürrem Sultanın güzelliği. Kanuni’nin Hürremi ne kadar çok sevdiği ve beğendiği.. Dillere destan bir imparatorluğun cariyeleri nasıl bu kadar güzel kalıyorlardı.  Bunu neye borçluydular ?
Islamic Civilization Paintings 5
İlk olarak en önemli etken cilt sağlığı idi. Bunu çok güzel bir şekilde yapıyorlardı. En çok kil kullanmşlar. Kil ve suyu bir arada bekletip sonra suyu süzerlermiş. Bu su hem saçı hem de deriyi beslermiş.
.

a49101lo8
Keselenmek : Yani bugünlerde herkesin konuştuğu peeling aslında yıllar önce Osmanlıda kullanılıyormuş Yani doğal vücut peelingi. 

cari
Sabun : Temizliğin vazgeçilmez unsururudur. Sabunlar iki çeşit kokuya ayrılırmış.  Gül veya meyve kokuları ile bezenmiş bu kaliteli sabunlar kullanılmış.

cariye
Saçları yine en büyük etkenlerden. Saçları Yumuşatmak: Saçlar sabunla yıkandığı zaman sertleşir. Bunun için yumuşatıcı olarak hatmi ve ebegümeci kullanmışlar.

harem 1 maviruj
Cilt yağları da ayrı bir etkendir. Keselenmeyi daha önce de belirtmiştik. Keseden sonra ölü cilt atılır. Bundan hemen sonra cilt kurulaşır. Bu yüzden deriye ince bir tabaka yağ dökülürdü.

 

hqdefault
El ve ayak bakımı da çok önemliydi. Onun için de zeytinyağı kullanılırdı.

iekdzenleyencariyehw8
Gül suyu müslümanlıkta çok önemli bir şeydir. Yüzlerine gül suyu sürerek gençleşirlemiş cariyeler.

images

Koku: Osmanlı sarayında kokular çok önemliydi. Hatta hekimler kokuyla tedavi bile yapıyordu. Değişik kokuların insanları ruhen ve bedenen nasıl tedavi edeceğini çok iyi bilinirdi. 

osmanli harem sistemi
Ayrıca limonda kullanılıyormuş cildin beyazlamıası ve temizlenmesi için.

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

Yorum Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gercekte ne oldugunu gorenler cok sasirdi 90962 b

Gerçek Mi Çizim mi ? Anlamak Çok Zor

sevgililer logo

Modayı Takip etmek için tarzmeselesi.net’i deneyin.