içinde , , ,

Obsesyon durumunda yapmanız ve yapmamanız gerekenler.

obsesyon nedirbelirtileri ve tedavi yontemi 790
obsesyon nedirbelirtileri ve tedavi yontemi 790

Hayat  okb ile yaşayan insanlar için ne kadar zorsa zor olsun. Okb bir süre sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi ile giderilebilen bir rahatsızlıktır.

obsesyon nedirbelirtileri ve tedavi yontemi 790

Obsesyon (takıntı): kişinin kontrolü dışında tekrarlayan düşünce ve uyaranlardır. Hastalar bunun çok anlamsız olduğunu, kendilerini çok rahatsız ettiğini ancak bu düşüncelerden kurtulamadıklarını belirtirler. Bu takıntılar hastada iğrenme, korkma, şüphelenme veya anksiyete gibi duyguları da beraberinde getirir. Hastalar bu düşüncelerin kendi beyinlerinin ürünü olduğunun farkındadır. Sık görülen obsesyonlar şunlardır: 


• Kirlilik : çevreden kan, tükrük, mikrop veya semen gibi kir bulaşması veya kişinin çevreye kir bulaştırması 

• Kendi başına veya yakınlarının başına bir kötülük geleceği düşüncesi 

• Kontrolünü kaybetme ve saldırgan davranışta bulunma korkusu 

• Tekrarlayan ve kontrol edilemeyen cinsel düşünceler 

• Dinle ve ahlaki değerlerla aşırı uğraşma v.b. 

obsesif kompulsif bozukluk

Obsesyon kişinin hayatını olumsuz etkilemekle kalmaz kişinin çevresine de zarar verir. Aile üyeleri obsesyon yaşayan kişi ile birlikte en az bir okb hastası gibi kendi içlerinde uğraşırlar. Sürekli hezeyanlar yaşanır ve en sonunda artık bir doktorla görüşülmesi esastır. İşte bu noktada doğru doktoru bulmak çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü bazı doktorlar yanlış ilaç tavsiyeleri ile size sadece zaman kaybettirebiliyor. 

Okbden nasıl kurtulabilirim ? (kendi başınıza yapabileceklerini)

Obsesyonun geçmesi için kişinin yapabileceği bazı taktiksel durumlarla giderilebileceğini en azından derecesinde bir azalma olduğunu göreceksiniz.

Mesela obsesyonunuz din ile ilgili ibadet ederken aklıma kötü bir şey gelirse ne yaparım gibi . Şimdi bazı obsesyon durumları aslında konuyu doğru bilmemekten oluyor.  Allah okb hastasının okb hastası olduğunu anlayamayacak mı ? Ya da kişinin aklına gelen istemsiz düşüncelerden dolayı kişiyi sorumlu mu kılacak. Yani Allah insanın içini biliyor. O yüzden mesela bu konu ile ilgili doğru bilgiye vardığınız zaman istemsiz düşüncelerin aslında sizin elinizde olmadığı öngörüsü doğru oluyor.

Öncelikle neleri yapmalısınız  neleri yapmamalısınız

r
*Yanlış bilgi edinmeyin sürekli internetten araştırma yapmaktan vazgeçin.
*Kompulsiyonlarınızı sürekli uygulamaktan vazgeçin mesela aklınıza okb geliyor kapıyı kilitledim mi acaba diye kontrollerinizi azaltın kendinize güvenin.
Kendinizin değerli olduğu inancına gönülden inanın.
Doktorunuzun tavsiyelerini dikkatle dinleyin ve psikoterapi ödevlerini itina ile yapın.

Obsesyon ile ilgili kitabıma göz atın 🙂

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

      Psikiyatrinin en iyi doktoru ile ilgili dusuncelerim

      coffe english fashion literature Favim.com 3423085

      Peynir Gemisi Ve Piyano Tamircisi