içinde , ,

Obsesif Kompulsif Bozukluk Part 2

obsesif 1
obsesif 1

Merhaba arkadaşlar şimdi de obsesif kompulsif bozukluk yazımızın ikinci serisini yazıyorum. Obsesif Kompulsif bozukluğun nedenlerini ve sonuçlarını Obsesif Kompulsif Bozukluk 1.Bölüm bu yazıda incelemiştik. Şimdi biraz daha derine iniyoruz. Buyrun ;

obsesif 1

1980’lere kadar uzun sürekli, inatçı, seyrek rastla¬nan ve tedaviye dirençli bir ruhsal bozukluk olarak kabul edilen Obsesif Kompulsif Bozukluk’un (OKB), son senelerde yapılan araştırmaların ve gittikçe geli¬şen psikofarmakoterapötik imkanların ışığında, zannedildiğinden daha sık görüldüğü ve tedaviye de daha fazla oranda cevap verdiği düşünülmektedir.

Burada tarihini anlatmış olduk. Peki aslında obsesyonlar ve kompulsiyonlar arasındaki bağıntı nedir ?

 

Obsesyon, saçmalığı kişinin kendisince de bilinmesine, yani içgörünün mevcudiyetine rağmen zihinden uzaklaştırılamayan, musallat olan takıntı halindeki düşünce, fikir veya imaj demektir. Kom-pulsiyon da, bu düşünce, fikir veya imajın verdiği sıkıntıyı hafifletmek veya ortadan kaldırmak için yapılan ve gene kişinin saçmalığını bilmesine rağmen, yapmadığı taktirde çok daha fazla sıkıntı duyacağı için, yerine getirdiği stereotipik davranışlardır. Ob-sesyonlan hastanın anksiyetesini arttırırken, kompul-siyonlarını yerine getirince anksiyetesi azalır; kom-pulsiyonlara direnç göstermeye kalkıştığında da ank¬siyetesi artar. Genellikle hasta, obsesyonların anlamsızlığının farkında olup, gerek obsesyonları gerekse kompulsiyonları egodistonik olarak yaşar. Obses¬yonları ve kompulsiyonları için aşırı zaman harcadığından, normal rutin mesleki fonksiyonlarında, sos¬yal aktivitesinde ve insanlarla ilişkilerinde belirgin problemler ortaya çıkar..


çizgilere basmadan yürümek,’
yoldaki kare taşları çıkılan merdiven sayısını saymak 
mütemadiyen yolda görülen bütün tabelaları okumak 
topluma açık tuvalet yerlerinde kapıyı mendille tutmak
ilerlemiş boyutları tek sabunla elini yıkadıktan sona o sabunu atmak 
elini kaynar suda yıkamak kapıyı ritmik şekilde en az 5 yada 6 kez açıp kitlemek

Ortalama başlangıç yaşı 20’li yaşlardır. Yaşam boyu yaygınlığı %2-3 dolayındadır. Çoğu zaman sinsi başlar, kronik alevlenip yatışan bir gidişi vardır. Bu alevlenmeler çoğunlukla stresle ilişkilidir.
KAYNAK
Obsesyondan Hep Birlikte Kurtuluyoruz !
Facebook Grubu · 11 üye
 

app fb 32 fig whiteGruba Katıl

 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    One Comment

    komp

    Obsesif Kompulsif Nedir ? Nasıl Kurtulunur ? Neler Yapmak Gerekir ? 1.bölüm

    1234

    Wibiya Ve Mükemmel Toolbar’ları..