içinde , , ,

Güncel Blog İfadesi

Blog by Tsantsas
Blog by Tsantsas
güncel blog, blog

Güncel blog ifadesi aslında kelime anlamı olarak gerçekten güncel ve özgün yazıları olan blog anlamına gelir. Oysaki ülkemizde bu kavram biraz daha farklılaşmış olup güncel yazılar yazan ama her biri orjinal olmayan, daha çok marjinalleşme çabaları içerisinde anlaşılmayan sözcükleri ard arda getiren bir yazar üslubu kullanılmakta. Oysaki güncel blog ve özgün blog arasındaki en önemli konu birbirleri ile uyumlu ve anlaşılabilir yazıları yazmaktır. Öz eleştiri yapmak gerekirse ben de pek sade yazıları kullanmıyorum. Ee buna bağlı olarak okuyucu bağlamında da ona göre bir portföy çizmiş oluyorsun. Okuyanlar seni yazılarındaki üslup ve anlattıkların için okuyorlar. Okuyucu da merak uyandıran yazıların yüzünden okunuyorsun.
Yani amaç gerçekten de okuyucuyu meraklandıracak, bazen düşündürecek, bazen güldürecek konuları ele alabilmek. Hep şöyle söylerler, bir blog yazarı her zaman bir konuya yönelmeli ve sadece o konu içerisinde yoğunlaşmalı. Ben buna katılmıyorum. Çünkü ne kadar fazla konuşacak şey olursa o kadar kaliteli ve güncel olur blog. Ama  evet amaç sadece google‘da yükselmek ise, seo ise onlar daha önemli elbette. O zaman bir konu üzerinde yoğunlaşmak önemli olan noktadır. Sosyofikir olarak her zaman özgün mü yazdıklarım ? Her zaman çok mu kaliteli yazıyoruz ? Hayır, ama işte bu öz eleştiriyi yapabiliyorsak iyiye, daha güncele, özgüne doğru adım adım ilerleyebiliriz. Bu arada özgün yazılarımızda bazı paragrafları alıntılanıyorsa sitemizde her yazının sonunda kaynakça belirtiyorum. Ama gözümüzden kaçan bir kaynakça olduysa bunu da bildirirseniz sevinirim. Öz eleştirisini yapmayan, herşeyi inanılmaz ölçüde bildiğini sanan blog yazarlığı bir yere kadar gider ve sonra da gider. Blog yazarlığı ile gerçek yazarlık arasında inanılmaz farklar bulamazsınız. Birbirleri ile aynı bağlam içerisinde, yakın düşünceler ve kurallar içerisinde yazılar yazılır. En önemli fark blog yazarlarında daha çok insana seslenebileceğiniz bir platform oluşturabileceğiniz kanısına varmanızdır ki, bunun içinde nasıl kitap yazarken reklam, kitap  yayınevi gibi şeyler önemli ise blog yazarken de seo, google aramaları vb. konularda bilgi sahibi olunmalıdır ki yazdıklarımız okunabilsin.. Bu yüzden aşağıdaki bazı konuları takip etmeniz, yazılarınızın okunmasına, okurlarınızın etkin bir biçimde sitenizi günlük ziyaret etmelerine, kaliteli yorumlar görebilmenize yarayacaktır.

İlgili aramalar : Güncel blog yazmak, kaliteli blog yazarlığı, blog nasıl yazılır, blog yazmak için ipuçları, yazarlık, blog yazmak, blogger, wordpress blog, güncel blog

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum Bırakın
  1. Bloglar ın güncel olması site sahibi için birçok konuda faydalıdır güncel ve özgün bir site devamlı yükseliştedir alıntı site nasıl düşmeye mahkum ise güncel site de yükselmeye devam eder.
    Kolay gelsin. 🙂

  2. bir blog yazarı blogunu ne kadar güncel tutarsa kendisi de o kadar güncel ve genel kültür sahibi olur.

  3. İyi bir noktaya değinilmiş. Sitemde gerek kendi gerekse yazar arkadaşlarımın yazıları saçma sapan siteler tarafından çalınıyor. Artık tınlamıyorum bu oluşumları. Blog yazmak bizim için bir hobi ve öyle de kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter fenomeni

600px Picasso Guernica

100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel