içinde , ,

Geocaching Oynayalım mı ?

2000px Geocaching.svg
2000px Geocaching.svg

2000px Geocaching.svg

Geocaching Nedir ? Neler gerekir ?

220px Geocaching.svg

– Öncelikle bir kutu lazım. Bu kutu içerisine bazı eşyalar yerleştiriyorsunuz. Ve bir Gps cihazınıda kutuya koyup başka bir oyuncunun onu bulmasını sağlıyorsunuz. Geleneksel geocache; geocacherin su geçirmez bir kutu içine bir kalem ile birlikte bir adet kayıt defterini koyarak, kutuyu koyacağı yerin koordinatlarını kaydederek, kutuyu üzeri açık bir yere (GPS cihazları kapalı yerlerde düzgün çalışmamaktadır) saklanmasıdır.  Günümüzde, dünya çapında, 7 kıta üzerinde, 222 ülkede, Antartika dahil olmak üzere, çok çeşitli web sitelerine kayıtlı 900.000 kutu yer almaktadır. Türkiyede bu oyuna dahil olmakla beraber içerisinde 50.000’den fazla kutu bulunmaktadır. Amaç defile bulmaktır. Ama bu gerçekten de kolay değildir. Çünkü defileleri her zaman oyuncular bulmamaktadır. Bazen de çevrede bulunan insanlar defileleri bulup içindekileri alabilirler. Bu yüzden de defileler saklanırken dikkatli olunmalıymış. Yani bu oyunda herkes saklayacağı defilesini oyunun kendi sitesine kayıt ettirmelidir. Oyunun belirli çeşitleri de vardır.

Geocache kutuları değişik boyutlarda olduğu gibi, değişik zorluklarda ve alanlarda saklanmış olabilir. Kolay bulunabilen kutular olduğu gibi çok zor yerlere saklanmış, zor koşullar kat edilerek ulaşılması gereken yerlere konulmuş kutular vardır. Bu çeşitlilik geocaching’in daha zevkli ve bir çok kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Bulmaca çözmeyi sevenler için, koordinatların şifrelenmiş olarak saklandığı kutular da vardır. Bunlar ;
  • Geleneksel: En basit cache türüdür. Geleneksel kutunun içinde kayıt defteri veya buna benzer bir kâğıt olması yeterlidir. İçerisinde trackableitem denilen (web sitesi üzerinden takip edilebilen) madalyonlar veya etiketler de konulabilir. Ama konulması zorunlu değildir. Geleneksel cache türünün diğer türlerden en ayırt edilebilen özelliği tek adımda belirli koordinata gidilinerek bulunmasıdır.
  • Multi-cache: Bu tür cache’lerde sıra ile birden fazla nokta bulunması istenir, sonuçta kayıt defteri ve takas edilebilecek madolyanların olduğu kutuya ulaşılır.
  • Offset: Offset cache türü, Multi-cache türüne benzer, tek farkı sıra ile aranan noktalarda , son kutunun olduğu koordinatı basılı tabelalara veya tarihlerden tahmin etmeye çalışılmasıdır. Ara noktalarda fiziksel olarak kutu bulunmaz.
220px Geocaching
  • Gece Cache: Genellikle multi-cache olarak hazırlanmış olan bu tür, gece görünmesi sağlanacak şekilde reflektif özelliği olan şekilde tasarlanmış ve son saklanan kutuyu gece karanlıkta rahatça bulabinecek şekilde hazırlanmıştır.
  • Gizem/bulmaca: Bu tür belli bilgileri kullanma veya bazı bulmacaları çözmeyi gerektirmektedir. Gizemli türlerde bazı koordinatlar bilerek yanlış verilebilinir. Kutunun saklandığı noktanın ismi veya koordinatların bazı sayılarını bulmak için bazı ipuçlarını değerlendirmek hatta kayıt defterinin saklı olduğu kutunun kilidini açmak için gereken şifre bulunması istenebilir.
220px Geocoin at Spier%27s
  • Görsel: Bu türde , geleneksel kutularda olduğu gibi kayıt defteri veya saklanmış bir kutu yoktur. Bu türde belirtilen koordinata gidildiği, fotoğrafla veya o gidilen noktadaki özel bir cismi e-mail atarak cache’in bulunduğu kanıtlanır. 
  • Webcam: Görsel türe benzemekle birlikte bu türde, koordinata gidildiğinde halka açık web kamerasında kutuyu bulan kişinin o anın fotografının çekilmesi istenmektedir.
  • Etkinlik Cache: Bu tür, o etkinlik için katılımcılara özel hazırlanmış cachelerden oluşur.
  • Mega Etkinlik: 500 kişi üzerinde katılımı olan etkinliklerdir. Dünya genelinde katılımcılara açık etkinliklerdir.

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thevampirediaries

Vampire Diaries Hakkında

90daytrial

Ücretsiz Canlı Webmaster Destek