içinde , , ,

Depresyon Ve Obsesif Kompulsif Bozukluk

Daha önce bir çok yazı dizisinde sizlerle bu konu üzerinde tartıştık, konuştuk. Şimdi obsesif kompulsif bozukluk rahatsızlığı ile ilgili biraz daha bilgi öğrenelim diyoruz. Öncelikle obsesyonların anksiyete ile benzer bir rahatsızlık olduğunu söyleyemeliyim. Yani tekrarlanan davranışlar, düşünceler döngüsü içerisinde insanın kendini istemediği düşüncelerle kurcalaması, beyninin kendi isteği dışında görüntüler almasıdır okb. Okb rahatsızlığını geçiren insanlar kontrol edemedikleri yinelenen ve stres ve beyinde kurgulanan bazı istem dışı figürler , korkular  vb. ile her zaman başa çıkmak zorundadırlar ki çoğu zaman bununla başa çıkamazlar. Bunun sonucunda birçok kez kullandığımız ritüeller kelimesini kullanmak gerekiyor ki buna psikolojik terim olarak kompulsiyonlar geliyor. Kompulsiyon dilimize Compulsion’dan gelmiş ve Latince kökenli bir sözcüktür. Ritüellerin amacı takıntılı, beyinde istenmeyen düşüncelerin uzaklaştırılması için kullanılan bazı şekil, hareket vb olgulara dayanan temelde obsesif düşünceleri geri göndermeye yarayan ama aslında insanın birçok kez daha bu çeşit okb düşünceleri düşünmesine sebep olan bir şeyden başkası değildir.

OKB gün içerisinde yapmanız gereken işlerinizde size engel olabilir !


Bir düşünün iş yerindesiniz ofisinizde yine aklınıza takıntılı düşünceler geldi. Ne yaparsınız ? Kompulsiyon olarak da yıkanmanız falan gerekiyor. Şimdi burada ne kadar kalabilirsiniz ? Veya sürekli elinizi mi yıkayacaksınız ? İşte tam burada bilim adamları obsesif kişiliğe sahip kişilerde iş konusunda sıkıntı bulmuştur. Okb için mükemmeliyetçiliğin paradoksu kelimesini kullanabiliriz ki bu çok doğru olur.  Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır.  

                                               

300px Missing square puzzle.svg

Ritüel anksiyeteyi geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir. Bu OKB döngüsü kişinin gününden saatler çalarak normal günlük işlerini yapmasını engelleyebilir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.

Ana Britannica bu konuda tam olarak şu sözcükleri kullanıyor.. “Saplantılı Zorlanma Nevrozu” 
Saplantı birçok filmde anlatılmış ve okb ile uyumlu bir hastalıktır.  Bu birçok yerde kendini gösterir. Dikkat ederseniz okb kişiliğindeki insanlar beyinlerinde daha çok şeyi aynı anda düşünmeye çalışır, ki insan birçok düşünceyi aynı anda düşünebilirken bu mümkün gibidir. Ama düşünce kontrol edilebilen bir terimdir, fakat düşünce kontrol edemediği noktalarda beyin obsesif düşüncelere başlar.

Yapılan Davranış Değil, Yapılma Süresi Ve Sıklığı Okb’yi Patolojik Olarak İnceletti.

Eğer dikkat ederseniz patolojik boyutta okb incelemesi yapılan davranış üzerine değildir. Örneğin el yıkamak; el yıkamak her insanın yaptığı bir iştir. Fakat bunun süresi arttığı için,  bu işi patolojik olarak inceleme fırsatı bulundu. 

Depresyonla Çok İyi Geçinirler !

   Depresyon duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durumdur. En dikkat çekici belirtisi çökkün ruh hali ile ilgi ve zevk almada belirgin azalmadır. Depresyondaki kişi duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Eskiden en severek yaptığı işler bile artık zevk vermez olmuştur. Kişi kendini hüzünlü ve yalnız hisseder. Kendisine ve çevresine ilgisi azalır. Yoğun suçluluk duyguları olabilir. Herkese yük olduğunu düşünüp gereksiz yere sorumluluklarını yerine getirmediğini düşünür. Genellikle iç sıkıntısı, daralma, huzursuzluk ile birliktedir. Bazen kendisinin tüm duygularını yitirmiş gibi hissedebilir. Obsesif Kompulsif Bozukluk Okb ile birlikte bulunursa çok daha şiddetli bir okb görülebilir.

Tedavi


Kişiler çok farklı sebeplerden dolayı depresyona girebilirler. Bazen bu sorunlar bir yakının kaybı, ayrılık, iş kaybı, aile sorunları, maddi nedenlerden biri olabilir. Bazı durumlarda ise herhangi bir sebep olmaksızın kişi depresyona girer. Bu durumda kişi tam bir şaşkınlık halindedir. Herhangi bir sorunu olmaksızın niçin bu duruma düştüğüne bir anlam veremez. Bu durumlarda sorunun kaynağı diğer hastalıklarda olduğu gibi ( örneğin yüksek tansiyon, şeker gibi ) biyolojik sebeplerdir. Bazı kişilerde de ise ırsi olarak depresyon görülebilir. Yakın akrabalarında depresyon olan kişilerin depresyona girme oranı yapılan araştırmalarda daha yüksek bulunmuştur.
Sorun ne olursa olsun, depresyon ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın  kişinin depresyondan kurtulamamasının sebebi tedavi olmamasıdır. EN UYGUN DEPRESYON TEDAVİSİ İLAÇ TEDAVİSİ VE PSİKOTERAPİNİN BİRLİKTE YÜRÜTÜLDÜĞÜ TEDAVİDİR. 

Obsesiyonla ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın ve yeni blogumuza birgöz atın.

YARARLANDIĞIM KAYNAK
http://psikiyatri.yyu.edu.tr/depresyonned.htm

Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir , Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisi, okb tedavisi, depresyon nedir, Obsesif Kompulsif Bozukluk kurtulma yolları, 

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  7 Comments

  1. Merhaba Eremnet olarak blogunuzu beğeni ile takip ediyorum. Sizinde yorumunuzda belirttiğiniz gibi sitelerimizde birbirimize destek olabiliriz. Yorumlarımızı değerlendireceğinizi umuyorum. Saygılar sunuyorum…

  1 20120416 161020

  Ekoloji Ve Mimari

  images

  Lokuf’un Sahibi, Wm Aracı Moderatörü Metin Yılmaz İle Röportaj