içinde , ,

Bir Kahve’nin 40 Yıllık Hatrı Vardır..

kahve 1237406612
kahve 1237406612
kahve 1237406612

Merhabalar dostlar kahve Türkiye arasında gerçekten büyük bir etkileşim va. Kahve milletimizin en eski içeceklerinden biridir. Ve gerçekten de toplumumuzun 4’te 3’ü kahve içiyor sanırsam. Bakın sosyofikir olarak yaptığımız bir araştırmaya göre kahve ve benzeri içecekler satan bir yerde bir haftada tam 30bin adet kahve içiliyormuş Bu veriler internet ortamında bir firma’dan kahve içen kişileri gösteriyor. Yazıma Ramazan Bingöl’ün bir yazısınla devam etmek istiyorum..

Ramazan BİNGÖL‘ün yazısı

Daha görüntüsünü görmeden kokusuyla gelişini hissedersiniz. Geleneksel Türk kültürünün en güzel ve en özel alışkanlıklarından biridir. Yemek sonrası hiçbir tat onun yerini doldurmaz. O, soluklanmak için bir mola, keyifli sohbetlere hoş bir vesile, ağır bir yemeğin ardı sıra mideyi rahatlatacak bir tat.

Uyarır, yatıştırır, keyifli ve lezzetlidir. Dünyaya armağanımız olan, sıcak bir içecekten ziyade örf ve adetlerimiz içine yerleşen bir kültürdür. O, beş asırlık alışkanlığımız; Türk kahvemizdir…

Türk kahvesinin benim için ayrı bir önemi var. Günde azami 2 fincan sade kahve içmediğim zamanlar kendimde büyük eksiklik hissederim. Siz de gününüzü dinç ve dinamik geçirmek istiyorsanız her gün Türk kahvesi içmeyi ihmal etmeyin. Tarihte kahveyi kavurup, içecek haline getiren millet biz olmamıza rağmen, hali hazırdaki Türk kahvesinin dünyada belirli bir yer edinememesi insanı üzüyor.

Bırakın dünyayı, artık Türkiye’nin bir çok restoran, lokanta ve kafesinde bile Türk kahvesi yapılmıyor. Gelin, beş asırlık damak tadımızın ve kültürümüzün Türkiye’ye ve dünyaya yayılması için en azından bireysel katkıda bulunalım: En lüksünden en vasatına kadar gittiğimiz her restoran, lokanta, kafe vb. yerlerde sıcak içecek siparişimiz ısrarla Türk kahvesinden yana olsun.

SİYAH İNCİNİN TARİHÇESİ

Kahvenin tarihçesi ile ilgili birçok rivayet olmasının yanında size Çoban Kaldi’nin öyküsünü anlatacağım. Çok zaman önce Yemen’in yüksek yaylalarında Kaldi adında bir çoban yaşarmış. Günün birinde keçilerinin bir ağacın kırmızı meyvelerinden yedikten sonra canlandığını, çok hareketli olduklarını ve geceleri çok az uyuduklarını fark etmiş. Bunun üzerine Çoban Kaldi, bu yemişlerden tatmış ve sonrasında da kendini daha dinç ve canlı hissetmiş. Zamanla bu çekirdekleri kavurup öğüten Yemenliler, çok lezzetli ve keyif verici olan kahveyi bulmuşlar.

TÜRKLERİN TÜRK KAHVESİ İLE TANIŞMASI

Osmanlı topraklarına kahvenin, Hükm ve Şems isimli iki Suriyeli tarafından 1500’lü yıllarda getirildiği söyleniyor. Ancak bazı kaynaklarda Kanuni Sultan Süleyman döneminde (1520-1566) Yemen Valisi Özdemir Paşa tarafından Yemen’den getirilip saraya taşındığı bilgilerine de rastlanıyor. Sarayın görkemli salonlarına getirilen kahve, 40 kişilik kadrolu kahveci ustaları tarafından Türk kahvesi biçimine getirilmişti.

Yeni Şafak

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

beğen face

Blogunuza Facebook’ta Beğen Kutusu

200px Niko Bellic

Grand Theft Auto IV Ve Bazı Notlarım