içinde ,

40 Yıl Ve Gerçek Sanat

baris manco1
Barış Manço

 Barış Manço’dan söz ediyorum. Onun şarkıları ile büyüyen Türk gençliği onu özlüyor. Bazıları diyor ki  neden bazen anlamsız günlerde bir simgeyi anlamlı hale getiriyorsun diye. Bence tam zıttı zaten her zaman anlamlı bir simgeyi o günde anlatmak istiyorum okurlarıma. Neden mi  ? Barış Mançoyu iyi irdelediğinizde ne kadar doğru bir insan olduğunu anlayacaksınız. Sanatını bu kadar iyi bir şekilde topluma, gençliğe sunan başka bir sanatçı bulmak zordur dünyada. Onu çok özlüyoruz. Türkiye’de Rock Müziğin öncüsü, bizi rock ile tanıştıran sanatçı. Bazıları ona “Barış Çelebi” derdi. Neden mi ? Çünkü tüm dünya ülkelerinde program yaparken tek bir simgeyi temsil etti. İyilik ve barış. Onu özlememek elde mi ?  Şarkılarını ayrı ayrı düşünmek lazım her zaman bir ruh haliyle şarkı yazan Barış Manço hiçbir zaman şarkı yazmak için masyaa otrmamıştır. Söylenecek o kadar çok şey var ki onunla.. Müziklerinde her zaman Anadolu’dan ilham aldı ona yazdı. Oradan sevdiği kadına.. Oradan sevdiği insanlara… Orada yaşadığı anıları, hüzünleri, neşesi herşey yazdıklarındaydı.

Barış Manço

Enstrümanlar Ayıp Şekilde Çalınıyor ! 
Barış Manço’nun “Lambaya Püf De” adlı şarkısının T.R.T. denetiminden geçmeme hikayesi vardır bir de sebebi ise o zamanların televizyon anlayışıydı

Bakın Lale Manço ne diyor O dönemlerde denetime takılan “Lambaya Püf De” adlı Barış Manço klasiğinin estrümantal versiyonunun denetim hikayesini şöyle anlattı : “ Barış , şarkının enstrümantalini yaptı.Şarkı TRT’de denetime girmişti. Şarkı denetimden geçmemişti , şarkının denetimden geçmeme sebebi ise “Enstrümanlar ayıp şekilde çalınıyor” olarak açıklanmıştı. Barış Manço gerçek bir sanat adamıydı. Umarım Türk gençliği olarak onu unutmayız ki zaten kimse unutacağa da benzemiyor. Çünkü Barış Manço gerçek bir sanatçıydı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

Yorum Bırakın
  1. Şarkılarındaki o derin manalar tekrar tekrar dinletir Barış Abimizi.Tekrar tekrar özletir.Onun gibisi gelmez bir daha.

  2. Gerçekten de Barış Manco'yu özlüyoruz. Onun gibi sanatcılar bir daha gelmez bence türkiye 'ye. Mekanı cennet olsun

  3. Böyle sanatçılarımızı kaybediyoruz hayattaykende değeri bilinmiyor. Seray sever çıkar izlenme rekoru kırar ajdar çıkar herkesin diline dolaşır insanları anlamak zor.Özlüyoruz seni Barış Abi. Mekanın cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Youtube Ve Yorumlarımız

OTOMATİK SLIDER

Blogunuza Otomatik Slider Yapın