içinde ,

12 Dev Adam’dan Bir Kayıp Daha…

detay 1504425155
detay 1504425155
detay 1504425155

12 Dev Adam Eurobasket 2017 D Grubu 3. maçında Sırbistan ile karşılaştı.Maçtan 80-74 mağlup ayrılan millilerimiz 3. maçında 2. mağlubiyetini almış oldu.Kafa kafaya süren mücadelede son bölümde istediklerini yapamayan ekibimiz Sırbistan’a boyun eğmek zorunda kaldı.

Karşılaşmaya başlanıldığında ilk hücum planımız boyalı alanda Sertaç Şanlı’ya top indirmek ve Sertaç’a şut imkanı yaratmaktı.İlk üç hücumumuzda bu planı uygulamaya çalıştık ancak iki top kaybı yaparak savunmaya sayı atamadan döndük.Bu sırada Sırbistan cephesinde Jovic pasör kimliğini konuşturdu ve Sırbistan’ın karşılaşmanın ilk dakikalarında üstün olan taraf olmasını sağladı.Sertaç Şanlı üzerinden sayı bulmaya çalışma fikri işe yaramayınca Cedi Osman sahneye çıktı.Cedi’nin Sorumluluk alarak Sırbistan’ın farkı açmasına izin vermemeye çalışmasına rağmen zorlama atışlar ile hücumdan eli boş dönmeye başladık.Hızlı hücumlar ile ardı ardına sayılar bulmaya başlayan Sırbistan farkı 11 sayıya kadar çıkarsa da Cedi Osman’dan gelen üç sayılık basket ile ilk periyodu 21-13’lük skor ile 8 sayı geride kapattık.

Sırbistan ikinci periyoda Boban Marjanovic’in bulduğu sayılar ile başladı ve 4-0’lık seri ile molaya gidildi.Mola sonrası Melih Mahmutoğlu’ndan gelen üst üste 3 sayılık isabetler ile farkı eritmeyi başarıp maça tekrar ortak olduk ancak hücumda yine istediklerimizi yapamadığımız ve hücum disiplininden koptuğumuz dakikalarda Sırbistan karşılaşma boyunca yaptığı en iyi işi yaptı ve hızlı hücumdan bulduğu basketler ile farkın tam anlamıyla kapanmasına izin vermedi.Periyodun son hücumunu Sinan Güler’in turnikesi ile değerlendirerek devre arasına 36-31 geride girdik.

Savunmada İyi Hücumda Sorunluyduk

İlk yarıda parke üzerinde iyi bir savunma gayreti ortaya koyduk ve Sırbistan’a sete set hücumda kolay basket bulma imkanı vermedik.Genel olarak buldukları sayılar hızlı hücumdan geldi.Kenan Sipahi’nin faul problemine girmesine kadar üst düzey bir müdafaa performansı gösterdik ve Sırbistan tarafının kilit ismi Bogdanovic’in devreye girmesine engel olmayı başardık.Kenan Sipahi’nin Bogdanovic’e karşı gösterdiği savunma gerçekten etkileyiciydi.
Doğuş Balbay’ın oyuna girdiği dakikalarda gösterdiği gayret ve getirdiği enerji ön plana çıkan faktör oldu.Çaldığı toplar ile rakibimize zor anlar yaşattı ancak Sırbistan savunmada Doğuş Balbay’ın düşük şut yüzdesini avantaja çevirip,kendisini savunmada boş bırakıp bu savunma şeklini ”double team” ile destekleyince mecburen Doğuş Balbay’a şut kullandırmak zorunda kaldık ve isabet bulamayınca hızlı hücumdan sayı yemeye engel olamadık.
Sırbistan takımı hızlı hücumlarda uzunları Kuzmic ve Milosavljevic ile sayı buldu.Kuzmic ve Milosavljevic’in hızlı hücumlar ile etkili olduğu anlarda parke üzerindeki tek uzunumuz olan Semih Erden’in bu ikili kadar hızlı olamaması Sırbistan’ın farkı korumasındaki etkenlerden biri oldu.

Hücum disiplininden koptuğumuz dakikaları en aza indirip zorlama şutlardan kaçınmamız halinde Sırbistan’a daha az sayı attırmamız olasıydı.Hücumda yapamadıklarımız Sırbistan’ın hızlı hücumlar ile kolay sayı bulmasına imkan sağladı ilk yarı boyunca.

İkinci yarıya hızlı başlayan taraf millilerimizdi ancak rüzgarı tam anlamıyla arkamıza alıp devamını getiremedik.İlk yarıda düşük tempoda pek fazla sayı bulmasına izin vermediğimiz Sırbistan üçüncü çeyrekte düşük tempoda sayılar bulmayı başardı.Zaman zaman 5 kısa ile sürdürdüğümüz oyuna karşılık Aleksandar Djordjevic’den Kuzmic ve Stimac hamleleri geldi,boyalı alana topu indirip sayı bulmaları ayrıntılardan sadece bir tanesi oldu.Kuzmic ve Stimac karşısında Erkan Veyseloğlu ve Cedi Osman ikilisini kullanarak dış savunmadaki zaafiyetlerini lehimize çevirerek sayılar bulduk.
Üçüncü periyodu ”psikoloji baraj” tarzında betimlemeler ile kastettiğimiz 10 sayılık farkın altında 53-45’lik skor ile geride kapatmamız son periyoda umutlu ve motive girmemiz açısından çok önemli bir noktaydı.
Son periyoda girildiğinde Sırbistan ve millilerimizin karşılıklı basketler bulması ile birlikte fark 7-8 sayı civarından ayrılmadı,ta ki bulduğumuz üst üste üç 3 sayılık baskete kadar.
57-50’lik skor ile Sırbistan’ın üstünlüğü ile geçilen periyodun ilk dakikaları sonrası bulduğumuz isabetler ile skoru 59-57’ye getirip mola aldırdık.Öne geçmemiz sonrası yine karşılıklı basketler silsilesi ile üstünlük sürekli el değiştirmeye başladı.Maç boyunca ekstra çaba ile savunduğumuz Bogdan Bogdanovic’in 3 sayılık basketleri maçın kırılma noktası oldu diyebiliriz.Farkı 2-3 hücuma kadar çıkaran Sırbistan maçtan galip ayrılmayı başardı.
Son periyodun Ufuk Sarıca-Aleksandar Djordjevic arasında geçen taktik savaşı olması dışında özellikle son 3 dakikada Sırbistan’ın hücumda Lucic-Jovic-Bogdanovic gibi isimleri ile bulduğu üç sayılık isabetlere karşılık verememiz Sırbistan’ı elimizden kaçırmamıza neden oldu fikri saçmalık değildir sanırım.Kritik anları oynamayı bilen Sırbistan karşısında mücadelemizi son topa kadar sürdürmemiz hafife alınacak bir durum değil.

Karşılaşmadan Küçük Notlar

Takımın liderliğini üstlenmesi gerektiğini düşündüğüm Sinan Güler tıpkı Rusya Maçında olduğu gibi kendini gösteremedi.Kenan Sipahi de faul problemine girerek Ufuk Sarıca’nın planladığı rotasyonun uygulanmasına engel olan isimdi.
Rusya mücadelesinde uzunlarımız Semih Erden ve Sertaç Şanlı faul problemine girerek Rusya’nın uzunları tarafından sindirilmişti.Aynı senaryo bugün kendini gösterdi.Özellikle Marjanovic başta olmak üzere parke üzerinde Sırp uzunlara karşı kendilerini gösteremedikleri zamanlar oldu.Semih Erden’in kondisyon sorununu bu detayla özdeşleştirebiliriz ama Sertaç Şanlı’nın yokları oynaması alınamayan galibiyet için bahsedilebilecek olumsuzluklardandı.

Olumlu etmenlerden bahsedecek olursak Cedi Osman’ın göz dolduran performansıyla birlikte Melih Mahmutoğlu’nun takımı ateşleyici oyununa dikkat çekebiliriz.Semih Erden’in yorgunluk belirtileri gösterdiği dakikalara kadar ortaya koyduğu oyun ile birlikte Furkan Korkmaz’ın eksikliğini hissettirmemesini de gözden kaçırmamalıyız.Ayrıca Kenan Sipahi’nin Bogdanovic’e karşı yaptığı savunma karşılaşmayı son bölümlere kadar kazanma ihtimalimizin bulunmasının faktörlerinden bir tanesiydi.

Umarım millilerimiz tüm olumsuzlukları aşarak,daha iyi oynayarak rakiplerini bir bir devirecek ve yüzleri güldürecektir.
Milli takımımıza gelecek karşılaşmalarında başarılar diliyorum.


Zeki Baş

Yazar Zeki Bas

2 Yorum

Yorum Bırakın
  1. Zeki, bu güzel yazı için teşekkür ediyorum. Artık Sosyofikir.Com'da bu tarz spor yazıları görmemiz iyi olacak.Merakla farklı spor yazılarını bekliyoruz. Çok güzel yorumlamışsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10473b46 fa73 40bb b778 809ad7998d09

Akne Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

YABANCI28129

Yabancı Sosyofikir.Com ile Buluşuyor. Keyifli okumalar.