Yapay zeka araçlarına genel bakış

yapay zeka araçları

Yapay zeka araçlarına genel bakış hakkındaki yazımız yapay zekanın hayatımıza kattıklarınla ilgili size rehber olacak.

Yapay zeka araçlarına genel bakış.

Yapay zeka uygulama eğitimi ayrıca, hayatın her kesiminden insanın makine öğrenimi algoritmaları aracılığıyla otomatikleştirilebilecek alanları belirlemesine yardımcı olarak el emeği ve insan müdahalesinden kaynaklanan birçok hatayı azaltabilir. Yapay zeka sayesinde, bilgisayar programları artık büyük ve karmaşık veri kümelerindeki kalıpları insan işçilerin asla ulaşamayacağı bir hız ve ölçekte tanıyabilmektedir [4].

Makine öğrenimi, yapay zekaya sahip robotların öğrenme ve görevleri gerçekleştirme konusunda kademeli olarak daha iyi hale gelmesi için kritik öneme sahiptir. Robotlar için makine öğrenimi, robotların deneyimleriyle kazandıkları gerçek zamanlı verileri ve bağlamsal bilgileri kullanarak yeni öğrenme stilleri ve yetenekleri geliştirmelerini sağlar. Bu, robotların çevrelerinde karşılaştıkları yeni ve benzersiz sorunları çözmelerini sağlar [1].

Makine Öğrenimi: Bu, bilgisayarların programlanmadan çalışmasını sağlama bilimidir. Derin öğrenme, makine öğreniminin çok basit bir şekilde tahmine dayalı analitik otomasyonu olarak düşünülebilecek bir alt kümesidir. Üç tür makine öğrenimi algoritması vardır [5].

Makine öğrenimi, doğal dil işleme ve robotik dahil olmak üzere yapay zeka araçlarının türleri.

Yapay Zeka Uygulamaları Eğitimi, çeşitli sektörlerdeki insanların makine öğrenimi algoritmaları aracılığıyla otomatikleştirilebilecek alanları belirlemelerine, el emeğini ve insan müdahalesiyle gelen hataların çoğunu azaltmalarına da yardımcı olabilir. Yapay zeka sayesinde bilgisayar programları artık büyük ve karmaşık veri setlerindeki kalıpları insan çalışanların asla ulaşamayacağı bir hız ve ölçekte tanıyabilmektedir[4].

Makine öğrenimi, AI robotlarının öğrenme ve görev yürütme sırasında aşamalı olarak daha iyi hale gelme yeteneği için kritik öneme sahiptir. Robotlar için makine öğrenimi, robotların yeni öğrenme yolları ve yeteneklerini geliştirmek için deneyimleri aracılığıyla edindikleri gerçek zamanlı verileri ve bağlamsal bilgileri kullanmalarını sağlar. Bu da robotların ortamlarında karşılaştıkları yeni ve benzersiz sorunları çözmesini sağlar[1].

Makine Öğrenimi:Bu, bir bilgisayarın programlama yapmadan hareket etmesini sağlama bilimidir. Derin öğrenme, çok basit bir ifadeyle, tahmine dayalı analitik otomasyonu olarak düşünülebilecek bir makine öğrenimi alt kümesidir. Üç tür makine öğrenimi algoritması vardır[5].

Yapay zeka araçlarını çeşitli sektörlerde kullanmanın yararları ve sakıncaları.

İşletme ya da proje sahipleri Yapay Zeka uygulamalarından ne şekilde faydalanabileceklerini araştırıyor. Sorulması gereken doğru soru ise: Yapay Zekadan nasıl doğru faydalanabiliriz? Farklı sektörlerde farklı ihtiyaçlara uygun çözümleri bulabilmeniz için Yapay Zekanın kullanım alanlarını yazımızın devamında listeledik[6].

Yapay zekanın öne çıkan avantajlarından biri hata azaltmaya katkıda bulunması. Yapay zeka, üretkenliği artıran günlük uygulamada kullanılabiliyor. Küçük işletmelerin yüzde 31’i çoktan yapay zeka araçlarını kullanmaya başladı, kullanan işletmelerin yüzde 82’si yapay zeka araçlarının kazançlarını arttırdığını ve giderlerini azalttığını söylüyor. Bununla birlikte dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket, günlük olarak birçok görevi gerçekleştirmek için yapay zekayı kullanıyor. McKinsey tarafından yapılan bir araştırma, yapay zekanın 2030 yılına kadar insan emeğinin en az yüzde 30’unun yerini alacağını tahmin ediyor. Tabii ki bu sürecin kontrol edilmesi için yine insan emeği gerekecek, fakat bunun ne kadar süreceği de bilinmiyor, çünkü makineler her gün başka bir şey öğrenebiliyor[3].

Uygulanan Yapay Zekâ, rekabet avantajı sağlar. Her geçen gün artan sayıda şirket, iş hedeflerine yapay zekâ içgörülerini uygulamanın getirdiği rekabet avantajını kabul ediyor ve bunu, işletme genelinde bir öncelik haline getiriyor. Örneğin, Yapay Zekâ ile sağlanan hedeflenmiş öneriler işletmelerin daha kısa süre içinde daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilir. Yapay Zekanın sunduğu pek çok özellik ve kapasite maliyetlerin düşürülmesini, risklerin azaltılmasını, pazara giriş süresinin hızlandırılmasını ve çok daha fazlasını sağlayabilir[7].

Referanslar

1. Robotlar ve Yapay Zeka Hakkında Genel Bilgiler. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from www.intel.com.tr
2. Yapay Zeka’nın Otomotiv’e Katkıları Neler Olacak?. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from www.ooautos.com
3. Hayatınızı kolaylaştıracak 15 yapay zeka aracı. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from webrazzi.com
4. Yapay Zeka Uygulamaları Eğitimi Nedir?. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from www.novarge.com.tr
5. Yapay Zeka Nedir ?. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from www.uzaktanegitim.com/blog/yapay-zeka-nedir
6. Yapay Zeka Hangi Sektörlerde Kullanılır, Yapay Zeka Alt Dalları ve Yararları. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from tr.linkedin.com
7. Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka hakkında bilgi edinin. (n.d.) Retrieved May 17, 2023, from www.oracle.com/tr/artificial-intelligence/what-is-ai/