içinde

Türk Savunma Sanayi

Ülkemiz bu alanda son dönemlerde büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Kendi tankını, insansız hava aracını, helikopterini ve gemisini üretmeye başlayan Türkiye, dünyada söz sahibi olmaya başlayan ülkelerden biri haline gelmiştir.

19 mayis ataturk u anma genclik ve spor bayrami 2276319
19 mayis ataturk u anma genclik ve spor bayrami 2276319

Türk Savunma Sanayi

Ülkemiz bu alanda son dönemlerde büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Kendi tankını, insansız hava aracını, helikopterini ve gemisini üretmeye başlayan Türkiye, dünyada söz sahibi olmaya başlayan ülkelerden biri haline gelmiştir. TSK ihtiyaçlarının yarısından fazlasını karşılayan Türk savunma sanayi kolu ülkenin güvenliği adına kilit bir noktaya sahiptir. Günümüzde bir ülkenin dışa bağımlı olup olmadığını savunma sanayisi belirler. Ayrıca ülkemiz 2019 yılı itibariyle bu alanda dışarıya ürün de satmaktadır. Böylece ülkemiz de bu alana büyük yatırımlar yapmaya başlayan bir ülke konumuna gelmiştir.

Türk Savunma Sanayi Gelişimi

Ülkemizde savunma sanayisi devlet desteğiyle gelişmektedir. Özellikle Cumhuriyetin ilk yılların temelleri atılan bu alan, 1921 yılında Askeri Fabrikalar Umum Müdürlüğü kurulmasıyla bu alanda faaliyetler başlamıştır. Daha sonra kurum mühimmat, silah ve havacılık alanında girişimler gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalar kapsamında farklı bölgelerde önemi büyük olan fabrikalar kurulmuştur. Daha sonra tersane de kurularak denizcilik alanında da faaliyetler yürütülmüştür. Savunma alanının devlet desteğiyle gelişmesinin sakıncaları de dikkate alınarak 1950 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu faaliyete geçmiştir.

Web sitemizi https://www.stendustri.com.tr/haberortak/turk-savunma-sanayii-h99532.html ziyaret ediniz.

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sebamed

Cilde Dost Sebamed Ürünleri

izmir kombi Ve Petek Temizligi

İzmir Petek ve Kombi Bakımı