Oto Klima Dolum Cihazı

xtexa klima.jpg.pagespeed.ic .AZjZJbM10

Oto Klima Dolum Cihazı

Araçlarda klima yaz sıcaklarında soğutma ve kış soğuklarında ısıtma görevi yapmaktadır. Fakat kullanıma bağlı olarak zamanla klimalarda gaz eksilmesi meydana gelebilir. Ayrıca klima sisteminde meydana gelen kaçaklar sebebiyle klima gazı eksilebilir. Böyle durumların ortaya çıkması halinde klima gazı ölçümü yapılarak eksilen gaz takviyesi yapılır. Oto klima dolum cihazı eksilen gazın takviye edilmesinde kullanılan bir cihazdır.

Klimalarda eksilen gazın başka bir dolum şekli bulunmamaktadır. Eksilen klima gazının dolum yapılması da uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Klima gazlarının eksilmesi klimadan alınacak verimin düşmesine yol açar. Bu da aracın fazla güç harcamasına ve yakıt miktarının artmasına yol açmaktadır.

TEXA Klima Gaz Kontrol Cihazları

Araçlarda klima gazı ve tesisatın belirli periyotlar ile kontrol ettirilmesinde yarar vardır. Klima gazı ve klima sisteminde kaçak olup olmadığı bağlanan cihazlar vasıtasıyla belirlenir. TEXA markası bu konuda profesyonel çözüm sağlar. Araç bilgisayar destekli kontrol sistemine bağlanarak klima gazı seviyesi ölçülür. Klima gazının olması gereken sevinin altında olması durumunda klima dolum cihazına bağlanarak eksilen gaz doldurulur.

Tabi ki klima sisteminde herhangi bir sorun veya kaçak olması durumunda öncelikle kaçağın veya sorunun çözülmesi gereklidir. Araçların klima gazı seviyelerinin ayarlanması klima gazı dolum cihazının kullanılmasıyla mümkün hale gelmektedir. Klima gaz seviyesinin olması gerekenden az veya çok olması durumunda klimadan yeterli verimi almak güçleşecektir. Klima gazlarının en az yılda bir kez kontrol ettirilmesi verimini artıracaktır.

Metadiag.com

Oto klima gazı dolum cihazı aracın klima beynine bağlanarak gaz seviyesinin ölçülmesini sağlar. Klima sistemleri kapalı devre olarak çalıştığından klima gaz dolum cihazı yüksek basınçlara dayanıklıdır. Klima sistemi içerisinde bulunan gaz seviyesi belirlendikten sonra dolum cihaz klima gaz tankına bağlanarak eksilen gaz takviyesi yapılır.

Araçlarda bulunan klimalar farklı klima gazı kullanıyor olabilir. Klimada kullanılan gazın cinsine göre klima gazı basılması oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple klima gazı dolum cihazı kullanmak için deneyimli olmak gerekir. Klima gazının eksik olması aracın her açıdan (soğutma, ısıtma, güç kaybı, yakıt artışı) performans ve konforunu etkilemektedir.