Kredi Notunuzu Öğrenmenin En Kolay Yolları

findex

Kredi Notunuzu Öğrenmenin En Kolay Yolları

Kredi puanı ya da kredi notu en basit haliyle, finans kuruluşları ile yapılan her türlü işlemin sonucunda ortaya çıkan mali tablodur. Bu mali tablo bir anlamda mali karnedir. Banka ve diğer tüm finans kuruluşları bu mali karneyi kontrol eder ve kredi açısından uygun olup olmadığını değerlendirirler. Kredi notu oluşturulurken, daha önce alınmış olan krediler ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenip ödenmediği gibi farklı kriterler göz önünde tutulur. Kredi notunun yüksek olması, bankaların kredi verme ihtimalini de arttıracaktır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu, 1-1900 puan aralığında bir değerdir. Kredi notu farklı kriterlere göre oluşturulduktan sonra eğer kredi notu 1900 puana yakınsa kredi alma ihtimaliniz de artar. Puanınız 1 puana daha yakınsa riskli grup içerisinde değerlendirilirsiniz ve banka tarafından size kredi verilme ihtimali de düşer.

Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kredi notu sorgulama

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir markadır. Kredi notunuzu Findeks resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numaranız ile 5 lira 31 kuruş ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Detaylı kredi notu dökümüne de 10 lira 3 kuruş ödeyerek ulaşabilirsiniz.

 

Bankalar aracılığı ile kredi notunu sorgulama

Bankalar internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Giriş işlemi yaptıktan sonra, ilgili menü üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile kredi notu sorgulama işlemi için belirli bir ücret talep edilir. İnternet şubeleri ve mobil uygulamalar dışında, banka şubelerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Şubeler üzerinden kredi notunun öğrenilebilmesi için, dilekçe verilmesi gerekir.

Operatörler aracılığı ile kredi notu sorgulama

 

Operatörlerin Kredi Kayıt Bürosu ile gerçekleştirdiği işbirliği ile mobil hatlarınız üzerinden de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Telefonunuzdan yapacağınız işlem ile kısa sürede kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama hizmeti, tüm operatörler tarafından sunulmaktadır.

 

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone tarafından sunulan kredi notu sorgulama hizmeti için aynı işlemler yapılır. Sorgulama için, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi aralarında bir boşluk bırakılarak yazılır ve 1122’ye gönderilir. Operatörler üzerinden kredi notu sorgulama işleminin ücreti, 9 Türk Lirası’dır.

 

Operatörler üzerinden kredi notu sorgulamasında sadece kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Farklı bir kişinin kredi notunu, kendi telefonunuz üzerinden öğrenemezsiniz.