İş Kazası Avukatı

Kazası Avukatı

İş kazası genel olarak sigortalı olan işçinin işverenin gözetimi altında bulunduğu sırada işini yaparken iş yerinde ya da işveren tarafından verilen iş yapıldığı anda meydana gelen ve işçiyi bedence veya ruhen etkileyen kazaya denir. Bireyler çalışma hayatında pek çok risk ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bazı durumlarda da iş kazaları meydana gelebilmektedir. Böyle durumlar da iş kazası yaşayan çalışanların haklarını savunan kişiye iş kazası avukatı denilmektedir.

İş kazası geçiren çalışanın dava açma hakkı bulunmaktadır. Bu davalara da iş kazası avukatları bakar. Kaza geçiren çalışanın da işverenin de bu süreçte yapması gerekli olan bir takım prosedürleri bulunmaktadır. Bu prosedürler hakkında da en detaylı bilgileri iş kazası avukatlarından öğrenebilirsiniz. Bu süreçte iş kazası sonrası iş kazası geçiren çalışan, maddi ve manevi olarak zarara uğrayarak bir takım mağduriyet yaşaması da söz konusu olabilir.

Bu yüzden mağdurun iş kazası sonrası mağduriyetinin hukuki bir şekilde giderilmesinin sağlanması amacı ile bu nokta da iş kazası avukatı hizmet vermektedir. İş kazası yaşayan işçinin haklarının sonuna kadar savunulması ve hak kayıpları yaşanılmaması için alanın da uzman bir iş kazası avukatı büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden iş kazası avukatının bu konu da deneyimli bir iş kazası avukatı olması büyük önem arz etmektedir.

Yaşanılan Bir İş Kazasından Sonra Ne Yapılmalı?

Bir iş kazası geçirildiğinde işveren tarafından hemen kolluk kuvvetlerine haber verilmelidir. Daha sonra en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaşanılan iş kazası bildirilmek zorundadır. Yaşanılan iş kazası işveren tarafından bildirilmedi ise iş kazası yaşayan işçi tarafından gerekli yerlere haber verilmelidir ve yaşanılan kazanın bir iş kazası olduğu kayıtlara geçirilmesi için beyanda bulunulmalıdır.

Yaşanılan iş kazaların da öncelikle yaşanılan olayın iş kazası tespiti yapılmalıdır. İş kazası geçiren işçi öncelikle iyileşme sürecine önem vermelidir ve yaşadığı iş kazasından dolayı iş kazası avukatı ile yasal hakkını aramalı ve mağduriyetinin hukuki bir şekilde giderilmesi için çalışmalıdır.

Yaşanılan Kazanın Bir İş Kazası Olup Olmadığına Hangi Kurum Karar Vermekte

Kaza yaşandıktan sonra hemen SGK Bölge Müdürlüğü’ne başvurulmasından sonra Bölge Müdürlüğü tarafından olay yerine hemen müfettişler gönderilir. Olay yerine gelen bölge müfettişleri yaşanılan iş kazasına dair hastane kayıtları, işçilerin beyanları ve sair delilleri değerlendirerek bir iş kazası raporu düzenler. Bu iş kazası raporuna göre müfettiş yaşanılan olayın bir iş kazası olup olmadığına karar verir. İş kazası avukatı da bu kararı aldıktan sonra bu karara göre hareket eder.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/is-kazasi-avukati