En Uygun Fiyata Motor Rektefiye Nerede Yaptırabilirim?

1200x1200 motor

En Uygun Fiyata Motor Rektefiye Nerede Yaptırabilirim?

Araba ile ilgili geçen sohbetlerde duyduğunuz ama çok az sayıda kişinin bildiği bir kelimedir motor rektefiye. Aracınızın motorunun kötü durumda olduğunu düşünüyor ve otomobilinizin güç değerinde düşüklük olduğunu hissediyorsanız hemen bir ustaya başvurursunuz. Otomobilinizin eski işlevini ve performansını kazanabilmesi için belirli aralıklarla rektefiye yaptırmanız gerekir. Otolye sizlere benzinli ya da dizel aracınız için gerekli motor rektefiye hizmeti konusunda büyük kolaylık sunar. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren Otolye ile yüzlerce bakım hizmeti veren oto servisini bir arada bulabilirsiniz; fiyat teklifi alarak en uygun servisi bulabilirsiniz.

Motor Rektefiyesi Nedir? Ne Tür Problemlerde Motor Rektefiyesi Yaptırılır?

 

Rektefiye kelimesi doğrultmak ve düzeltmek anlamına gelir. Motor rektefiye aracınızın motorunda yaşanan sorunun çözülmesidir. Otomobilinizin hava filtresi tıkanırsa aracınızın motoru belirli bir süre sonra duracak ve çalışmayacaktır. Ayrıca yakıt pompasında yaşanan bir problem arabanın çalışmasını önleyecektir. Rektefiye bu tür problemler için yapılmaz. Rektefiye, aracın motorunda yanma sıkıntısı olduğu zaman, motor bloğunun işlevini yerine getirmediği durumlarda yapılır.

Motor Rektefiye İşlemine Hangi Parçalar Dahildir?

Yanmaya etkileyebilecek parçalar silindir bloğu, piston başı, piston kolu, segmanlar, vafler ve krank mili olabilir. Bu parçalarda bir sorun motorda rektefiyeye ihtiyaç duymanıza neden olur. Rektefiye için ilk önce motorun bütün parçaları çıkarılır ve tek tek kontrol edilir. Hangi parçada sıkıntı olduğu belirlenir. Örneğin motor bloğunda pistonların içi çizik dolu. Bu durumda motor bloğunun temizlenmesi gerekir. Blok frezeye bağlanır. Freze talaşlı imalat makinesidir. Frezeye bağlandıktan sonra pistonların içi teker teker temizlenir. Temizleme işlemi, ince bir katman sayesinde metal pistonların içinin kesilerek sorunlu bölgenin alınmasıyla gerçekleşir. Bu işlem sonucu yeni tertemiz bir yüzey ortaya çıkar.

Motor Rektefiye Fiyatları Tamir Edilen Parça Sayısına Göre Değişiklik Gösterir

Sorun pistonlarda olabilir. Tornaya bağlanıp piston başlarının dış katmanı temizlenebilir. Ancak bu tavsiye edilen bir durum değildir. Hem piston hem de silindiri temizletirseniz ikisinin arasındaki boşluk daha da artar. Bu nedenle yeni birer piston almanız önerilir. Tabi ki bu süreçte aracın segmanları da değiştirilir. Vaflerin durumuna bakılır. İyi durumda ise herhangi bir işlem yapılmaz aynen takılır kötü durumda olanlar değiştirilir. En son krank mili üzerindeki burçlar kontrol edilir. Burçlar düzeltildikten sonra motorunuz kapatılır ve adeta yeni bir motora kavuşmuş olursunuz. Motor rektefiye fiyatları 2020 yılı itibariyle çok değişkenlik göstermektedir. Rektefiye çok küçük toleranslarla özel makinelerde yapıldığı için ucuz bir işlem değildir. Ne kadar fazla parça değişirse maliyet de o kadar artacaktır.

Özellikleri Nedeniyle Dizel Motor Rektefiye Fiyatları Benzinliye Göre İki Kat Fazladır

Rektefiye işleminde maliyeti belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar aracınızın yakıt türünden yapılacak işlem sayısına, otomobilin markasından modeline kadar çeşitli özelliklere bağlıdır. Benzinli araçların motor rektefiye fiyatları, dizel motor rektefiye fiyatlarına göre daha ucuzdur. Dizel rektefiye fiyatlarını çok yüksek olmasının sebebi benzinli motor rektefiyesinde parçalarının genel olarak daha az tutması, turbo, yüksek basınç pompası ve işeme riski olan enjektörü bulunmamasından kaynaklanır. Son yıllarda yeni benzinli modellerde de bu tür parçaların kullanılmaya başlanması nedeniyle benzinli motor rektefiye fiyatları artış göstermeye başladı.

Motor Rektefiye İle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı Otolye’de!

1200x1200 rektefiye

1200×1200 rektefiye

Rektefiye sürecinde yapılan işlemler kolay ve basit değildir. Bu konuda bilen ve iyi olan yerleri tercih etmelisiniz. Motorlar çok hassas toleranslarla üretildiği için bu tür tamir işlemlerinin de çok hassas yapılması gerekir. Özensiz ve kötü bir tamir yapılması halinde motorunuz ilk halinden daha kötü bir duruma gelebilir. En uygun fiyatlarla kaliteli rektefiye hizmet sağlayıcılarına Otolye ile ulaşabilirsiniz. Otolye sayesinde bir tıkla iletişime geçebileceğiniz oto servisinden ihtiyacınız olan kaliteli motor parçalarını da bulabilirsiniz. Motor rektefiye konusunda aklınıza takılan tüm soruları chat sistemi üzerinden satıcılara ileterek canlı destek alabilirsiniz. Otolye ile oto tamir ve bakım istasyonlarından fiyat teklifi alıp en uygun fiyatı veren servisten randevu talep edebilirsiniz. Oto servisler hakkında puanlama ve yorumlara rahatlıkla ulaşabilir, işin ehli ustaları kolayca seçebilirsiniz. Otolye’de; ihtiyacınıza, aracınıza, bölgenize ve bütçenize göre oto servislere tek seferde ulaşabilirsiniz. Motor yenileme konusunda ihtiyacınız olan oto servisi otolye.com üzerinden hemen aramaya başlayabilirsiniz.