Diş Sağlığı

Diş Sağlığı

Diş sağlığı çocuk, genç, yaşlı demeden her yaş grubunu ilgilendiren bir sağlık meselesidir. Çocukken gerekli diş temizliğinin yeteri kadar sağlanamaması ilerleyen yaşlarda çok daha büyük sorunları beraberinde getirir. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı çoğu insan tarafından önemsenmeyen veya dikkat edilmeyen bir sağlık gerekliliğidir. Pek çok alışkanlık gibi diş fırçalama alışkanlığı da ailede başlayıp kişinin hayatında uzun vadede devam eder. Ailelerin diş sağlığı konusundaki bilinçli tutumu sağlıklı bireyler oluşmasında büyük rol oynar.  Diş fırçalama bilincini toplum olarak kazanmak bu sağlık sorunuyla savaşmanın ilk adımıdır. Diş ağrısı sorunuyla diş hekimlerinin kapısını çalan hastalara yöneltilen ilk soru “düzenli diş fırçalıyor musunuz?”  olur. Muhtemel bu soruya hayır cevabını verenler hekimden ayrıldıktan sonra da dişlerini fırçalamamaya devam ederler. Temelde basit gözüken bu uygulama tekrarı olmayan diş kaybının önüne geçmede en az diş hekimleri kadar faydalıdır.

Kimler Dişini Fırçalar?

Toplum tarafında diş fırçalamanın çocuklar ve diş çürüğü olan insanlar için önemli olduğu kanısı vardır. Dişteki sızlama, ağrı en önemli çürük belirtisidir. Çürüyen dişin telafisi diş hekimlerince çeşitli tıbbi müdahalelerle yapılsa da kalan sağlam dişlerin akıbetinin çürüyen dişler gibi olmaması ve müdahale edilen dişin tekrardan çürümemesi için diş fırçalamanın düzenli bir hale getirilmesi gerekir. Geç kalınmadan kazanılan diş fırçalama alışkanlığı ileriki zamanlarda diş sorunun ortaya çıkmasını engeller. Ağrıyan bir diş önemli bir sağlık problemken kişinin günlük hayatında, günlük rutinlerinde sapmalar meydana getirir. Ağrının şiddeti kademe kademe olup sosyal hayata olumsuz etkileri çok fazladır. Çürük bir kader değil bir sonuçtur. Sonucunu kendimizin hazırladığı koca bir ihmal tablosunu yine kendimiz doğru diş fırçası ve doğru diş fırçalama yöntemi ile değiştirebiliriz.

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA

 Düzenli diş fırçalamanın yanında doğru diş fırçalama yöntemlerini bilmek diş sağlığı açısında çok önemlidir. Uzmanlar dişin günde en az 2 kez fırçalanmasını ve bu işlemin 2-3 dakika boyunca sürdürülmesi gerektiğini söyler. Gün içerinde önerilen sürenin ve fırçalama sıklığının üzerinde dişin fırçalanması ise uzmanlar önermemektedir. Zararlı bakterileri doğru diş fırçalama süresi ve yöntemi ile yok ederken fırçalama süresi ve sıklığı arttıkça ağzımızdaki yararlı bakterilerinde yok edileceğini unutmamak gerekir. Diş plağının doğru ve etkili temizlenmesi ağız sağlığı açısından önemlidir. Temiz diş plağı sağlıklı ağızlara sağlıklı ağızlarda sağlıklı bireyler oluşmasına neden olur. Unutmamak gerekir ki pek çok hastalığımızın başlangıç durağını ağzımız ve ağız sağlığımızla ile ilgili sorunlar oluşturur.

DOĞRU DİŞ FIRÇASI SEÇİMİ

Doğru diş fırçası seçimi diş temizliğinin ilk aşamasını oluşturur. Hassas diş etleri, bakteri plağı, çeşitli diş sorunları beraberinde uygun diş fırçası seçimini getirdi. Diş fırçaları kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. Hepimizin bildiği manüel diş fırçalarının yanında son dönemde diş sağlığı üzerine önemli ilerlemeler kaydedildi ve yüksek teknoloji ile geliştirilmiş şarjlı diş fırçaları piyasaya sunuldu. Dönme ve titreşim hareketleriyle çalışan şarjlı diş fırçaları diş etlerinde kanamayı en aza indirip bakteri plağını derinlemesine temizleyerek diş bakımında istenilen sonuçları verdi. Herhangi bir kol kuvveti uygulanmayan şarjlı diş fırçaları diş fırçalamayı bir alışkanlık haline getiremeyenlere de kolaylık sunmaktadır. Ulaşılmayan diş köklerinin derinlemesine temizlemesi, manüel diş fırçalarına oranla çürükle mücadelede yüksek performans göstermesi kullananların yüzünü güldürdü. Dışarıdan ulaşılmayan bakteri plağı, yarım kalmış ağız temizliği bizlere doğru temizleme olarak görünse de olayın aslı görünmeyenlerde saklıdır. Temizmiş gibi görünen diş zararlı bakterilere maruz kalarak telafisi bazen mümkün olmayan zararlar alır.