220 Volt Güneş Paneli

Dotacie fotovoltaika 770x350 1

Dotacie fotovoltaika 770x350 1

220 Volt Güneş Paneli

Bir güneş enerji sistemi nereye kurulacak olursa olsun öncelikle belirlenmesi gereken panel kapasitesi ve adedidir. Bu nedenle kurulacak alandaki günlük toplam enerji tüketimine bakılarak hesaplama yapılır. Şebekeye uzak alanlarda kurulumu planlanan güneş enerji sistemlerinde güneş panellerinin seçimi güç gereksiniminin yanı sıra gün boyu panellere ulaşacak güneş ışını miktarıyla da alakalıdır. Genellikle ev tipi güneş enerji sistemlerinde en yaygın kullanılan 220 volt güneş paneli olmaktadır. Hem ekonomik hem de buzdolabı, fırın, elektrik süpürgesi gibi yüksek güçte cihazların kullanılmadığı karavanlar, prefabrik yapılar gibi alanlarda oldukça yeterli olmasıyla verimli kabul edilir. Günlük ortalama 5 saat güneşlenme süresi düşünüldüğünde elde edilecek elektrik miktarı 1 kW’a kadar ulaşabilir. Birden fazla 220 volt güneş paneli ile elde edilen elektrik miktarı da artırılabilir. Güneş paneli fiyatları kapasiteyle de alakalı olduğundan 220 volt panel hesaplı seçeneklerden birisi olup, fiyat performans konusunda da beklentiyi karşılayacaktır.

Güneş panellerinin kullanım alanları da kapasitelerine göre arttığı için evlerle kıyaslanmayacak alışveriş merkezleri, fabrikalar, okullar, tarımsal alanlarda bile doğru kapasitede güneş paneli seçilirse rahatlıkla elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Sadece böyle yüksek elektrik ihtiyacı söz konusu olduğunda verim kaybı yaşamamak adına polikristal paneller yerine monokristal panelleri tercih etmek maliyetin kendini daha kolay amorti etmesi adına hesaplı olacaktır.

 

220 Volt Güneş Paneli Fiyatları

Güneş paneli fiyatlarını belirlerken marka, kalite, kapasite, malzeme gibi birçok etmen etkili olur. 220 volt güneş paneli fiyatları da monokristal ve polikristal malzemeden üretilmiş olmalarına göre 700-800 TL aralığında değişir. Genellikle fiyatı daha yüksek seyreden, verimi de aynı şekilde daha yüksek olan monokristal 220 volt güneş panelleri daha çok tercih edilir. Fakat konutlar yerine daha az kullanılan ve daha az eşya için elektrik ihtiyacını karşılayacak olan alanlarda polikristal güneş panelleri de tercih edilmektedir. Yaklaşık %10’luk verim farkı elektrik üretiminde önemli rol oynadığı için 220 volt güneş paneli fiyatları da bundan doğrudan etkilenmektedir. Eğer güneş enerjisi sistemleri kullanılması planlanan sistemde daha yüksek elektrik üretimi, daha az yer kaplama beklentisi olursa o zaman fiyatın da artacağı düşünülerek daha yüksek kapasiteli ürünler tercih edilebilir. Bu durum tamamen kişinin bütçesine göre ayarlayabileceği bir seçimdir.

220 volt güneş paneli ile güneş enerjisi sistemleri kurmak için yan ekipmanlara da ihtiyaç vardır. Şarj kontrol cihazı, inverter, akü ve yeterli miktarda solar kablo bir sistemi oluşturur. Güneş paneli fiyatının yanı sıra bir güneş enerji sistemleri de kurmak için ne kadar maliyet çıkacağıyla ilgili profesyonel ve yetkili kişilerden bilgi almak gerekmektedir.

 

220 Volt Güneş Paneli Kullanım Alanları

Elektronik cihazların çoğu 220 volt enerjiyle çalıştığı için 220 volt güneş paneli kullanım alanları oldukça geniştir. Zaten tercih edilme oranı bu nedenle yüksektir. Güneş panellerinin kullanıldığı karavanlar, tekneler, prefabrik yapılar gibi birçok alanda kullanılabilirken cep telefonu ve bilgisayar şarjı, birkaç adet LED ampul ve birkaç saat boyunca 55 ekran televizyon ve uydu alıcı kullanımına imkan verir. Yazı başında da belirtildiği gibi eğer başlangıç yükü çok yüksek olan elektrik süpürgesi, fön makinesi, fırın, buzdolabı gibi cihazlar kullanılmayacaksa, seyrek kullanılan bir alansa o zaman 220 volt güneş paneli kullanım alanları açısından oldukça yeterli olacaktır. Eğer beyaz eşya veya evdeki başka elektronik cihazların kullanımına imkan vermek istenirse daha yüksek kapasiteli güneş paneli tercih etmek gerekir.