Koronavirüs Dişlere de Zarar Veriyor

dis sikma

dişlerin sıkılmasıKoronavirüs hayatımızda ciddi bir yer tutadursun, insanların psikolojileri belirsizlik ve karantina gibi sosyal uzaklaşma sebebiyle iyice bozulmaya başladı. Artan boşanma oranları, aile içi tartışmalar da artış göstermekte. Aslında bunların olmasının en büyük sebebi insanların psikolojilerindeki bozulmalar kaynaklı.

Koronavirüs dişleri de etkiliyor

İnsan psikolojisinin bozulması kişileri “dişleri sıkmaya” neden oluyor. Gündüz zamanı insan stresle daha iyi bir şekilde baş edebiliyor Ancak akşam olduğunda psikolojimizi gün içinde etkileyen negatif olaylar kişiyi yorgunluğa, bitkinliğe ve en önemlisi de strese maruz bırakıyor. Akşam yattığımız zaman kaçımız dişlerimizi sıkıyoruz? Bir istatistik yapılsa eminim insanların yüzde ellisinden fazlası gece uyurken dişlerini sıkıyor. Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Diş Hekimi Hatice Ağan, koronavirüsün dişleri etkilediğini belirten bir açıklama yaptı. ile Dişlerini sıkan kişilerde sıklıkla çene, baş, boyun, kulak ağrısı görülüyor. Bunun dışında dişlerin sıkılması kişide, kulakta çınlama, çene açma kapamada ‘klik’ sesi, sabah ağrılı ve yorgun uyanma da şikayetler arasında.

Bu durumun da fazlasına işaret eden Dr. Diş hekimi Kişilerin alt yüz bölgesinin daha geniş ve köşeli bir hale geldiğini de belirtiyor. Ayrıca daha önce yapılan dolgu ve çürük tedavilerinin de bu durumdan negatif etkilendiğini belirtiyor.

“Bruksizm” denilen bu sorun aslında diş sıkması sebebiyle

Bu sorun  aslında diş sıkması sebebiyle çenede meydana gelen kasların güçlenmesi durumudur.  Nasıl ki kol kasları fazla çalıştığı zaman belirginleşiyorsa çene de diş sıkması sebebiyle hızla gelişir ve kaslar güçlenir.

Gündüz de yemek esnasında dişlerimizi sıkıyoruz, çene kaslarımız yoruluyor ama..

Gündüz ve gece arasında çene kaslarının kullanılması daha farklı boyutlarda seyrediyor. Gündüz uygulanan çiğneme kuvveti, gece uygulanan çiğneme kuvvetinden çok daha az.

Fibromiyalji ile karıştırılıyor

Bruksizm sorunu Fibromiyalji ile karıştırılmakla beraber migren gibi düşünülüyor. Ancak durum farklı. Pandemi süreci insanları etkilerken, sizlerinde dişlerinizi daha fazla sımanıza engel olabilecek ve farkındalık davranışına yönlenebileceğiniz bir dizi destek de mevcut. Bu yazımızda sizlerle bu destekleri konuşacağız.

  1. Kişiye özel hazırlanan ağız içi plaklar
  2. Çene kaslarına uygun botoks uygulamaları
  3. Dişlerin çiğneyici yüzeylerinin düzenlenmesi
  4. Farkındalığın kazanılması ve stresten uzaklaşmak için yapılan spor

dentin