Dentin Aşırı Hassasiyeti Nedir? Tedavisi mümkün müdür?

Dentin Aşırı Hassasiyeti Nedir? Tedavisi mümkün müdür?

      Dentin Aşırı Hassasiyeti Nedir?

Dentin aşırı hassasiyeti dişte herhangi bir patoloji olmadığı halde termal, buharlaşma, dokunma gibi uyarılara cevap olarak artan, açık dentin yüzeyinde oluşan kısa süreli ve keskin ağrı olarak tanımlanabilir. Dentin aşırı hassasiyeti oluşumunda iki etken önemlidir:

 •  mine kaybı veya dişeti çekilmesi nedeniyle dentin yüzeyinin açığa çıkması
 •  dentin tübüllerinin oral kavite ve pulpaya doğru açık olması                                                                 

Tehşiste hastanın bazı şikayetleri dikkate alınır. Sizde de bu şikayetlerden müzdaripseniz Diş hekiminize başvurunuz;

 • Soğuk-sıcak yiyecek ve içecek alımı sırasında
 • Şekerli- ekşi yiyecek-içecek kullanımı sırasında
 • Diş fırçalama sırasında tepki olarak aniden ortaya çıkan kısa süreli, keskin ve rahatsız edici ağrılar

NOT: Bu ağrılar kırık dolgular,çatlak dişler vb. olgularda da görülebilir

    TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

dentin

Tedavisi hastadan hastaya değişebilir. Çünkü her hastanın ağrı eşiği ve günlük diyeti farklılık gösterir.Tedaviye başlanmadan önce hastalığa neden olan etkenlenler ortadan kaldırılmalıdır.Örneğin kola ve limonata gibi asitli içecekler mümkünse gün içinde 1 kere tüketilmeli ve gece yatmadan önce tüketilmemelidir.Ayrıca bu tip içeceklerin soğuk tüketilmesi etkisinin bir nebze olsa da azaltılmasını sağlar. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de bu içecekleri tükettikten hemen sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Yapılması gereken mutlaka ağzı su ile çalkalamak ve en az 1 saat sonra dişleri fırçalamaktır.

Günümüzde diş hassasiyetinin bir sebebi de psikolojik olarak oluşabilen bruksizm yani diş sıkma durumudur. Bunun içinde gece uyurken ağza uygun gece plağı yapılabilir.

Ağız gargaraları da hassasiyeti gidermede etkin bir uygulamadır.

Etkenler ortadan kaldırıldıktan sonra diş hekimi hassasiyet giderici ajanlar, lazerler ile hassasiyeti gidermeye çalışır.

   Doğal Hassasiyet Giderme Yöntemleri

Dentin hassasiyetinin değerlendirilmesi ve tedavisine yönelik yapılan klinik çalışmalara katılan hastalarda ağız hijyeni alışkanlıklarının daha iyi olabileceği ve bu nedenle bu hastalarda bulunan hassasiyetin “Howthorne etkisi” olarak tanımlanan ve ağız hijyenine özen gösterilmesi ile düzelebilen bir etkiye sahip olabildiği de bildirilmektedir.Hassasiyet gidermede doğal yöntemler(Bu yöntemler kanıta dayalı değildir lütfen uygulamadan önce diş hekiminize başvurunuz);

 • Propolis
 • Oil Pulling
 • Diş macunları
 • Ağız gargaraları
 • Potasyum Kloritli Sakızlar
 • Kekik Yağı
 • Sarımsak
 • Tuzlu su     

   Son Zamanlarda Yükselen Yeni Trend “Oil Pulling” Her ne kadar dişlerimizi iyi fırçalayıp diş ipi kullansak bile ulaşamadığımız noktalar olabiliyor.Yağ çekme dediğimiz yöntem kullanılan doğal yağ ile ulaşamadığımız noktalara ulaşır ve burada bulunan bakterileri öldürür.

Faydaları nelerdir?

 • Damak yapısını güçlendirir.
 • Diş çürüklerini tedavi eder.
 • Ağız kokusunu yok eder.
 • Diş eti kanamalarının önüne geçer.
 • Dişleri beyazlatır.
 • İltihap oluşumuna engel olur.
 • Yağ diş lekelerini çözerek lekeleri yok eder.
 • Akne oluşumuna engel olur.

Yağ çekme yöntemi nasıl uygulanır ?

Yağ çekme öğün arasında,uyumadan önce veya güne başlarken yapılabilir.Bu yöntem herhangi bir doğal yağ ile yapılabilir(Hindistan cevizi yağı,susam yağı).Ortalama bir çorba kaşığı yağın ağza alıp birkaç dakikalık çalkalamadan sonra tüm yemek artıkları,bakteri artıkları ve tüm diğer istenmeyen maddelerin yağ içine hapsolduğu görülür.Tükürdükten sonra ağız içi ılık suyla çalkalanır.

Diş fırçası seçimi

Diş macunları hassasiyet gidermede kullanılan bir uygulamadır. Etkinliğini arttırmak için uygun diş fırçası seçilmelidir.Peki diş fırçaları neye göre seçilir?

Alınan diş fırçasının özelliklerine bakarken en önemli konulardan bir tanesi fırça boyutunun ağız yapısına uygun olmasıdır. Fırçanın ağız boşluğundaki her boşluğa erişmesi gerekmektedir. Ağız yapımız çok küçük ve dişleriniz zor ulaşılabilen noktalarda değilse, orta boylu fırça uygun olacaktır.Şarjlı diş fırçaları oynar başlıklı ve 3 boyutlu hareket sağlayabilme kabiliyeti ağzın her yerine kolayca ulaşarak normal fırçaya göre daha kısa sürede daha fazla plak ve yiyecek kalıntısı temizler

Yumuşak Kıllı FırçalarFırçalar kıl yapısına göre yumuşak, orta ve sert olarak 3’e ayrılır. En güvenli ve en rahat seçenek yumuşak kıllı diş fırçası olacaktır. Dişlerini sert ve baskı uygulayarak fırçalayan bir bireye orta sert veya sert kıllı bir fırça önerilmez çünkü bu diş minesini aşındırıp ve diş etlerine zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle yumuşaklığa ek olarak ayrıca mine yüzeyinin de çizilmesini önleyerek kılları yuvarlak kesilmiş diş fırçaları tercih edilmelidir.Yumuşak kıllı diş fırçasını diş çekilmesi olan hastalar, dentinin açığa çıkması durumunda yaşlı bireyler ve çocukların kullanması uygundur.

Diş fırçası normal şartlarda her 3 ayda bir değiştirilmelidir.Buna ek olarak belirli bir hastalık sonucu fırçada enfeksiyona neden olacak mikrop yada bakteri buluduğunda bu dönemde de fırçanın değişmesinde fayda vardır. Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları yana doğru eğilir. Bu durum hem diş etine batma hissi verir hem de mekanik temizliği yeni fırçaya göre %30 azalacağından çürük riski artar ve ileride çürüğe bağlı hassasiyet oluşumuna sebep olur.

Kekik Yağı Diş hassasiyetinden kurtulmak için kekik yağı anti-bakteriyel,anti-inflamatuvar ve antioksidan özelliklerinden dolayı çok etkilidir.Temiz parmağınıza 2 veya 3 damla kekik yağı koyun ve etkilenen dişe hafifçe uygulayın.Ağzınızı ılık su ile yıkamadan önce 10 ile 15 dakika bekletin. Birkaç gün boyunca,günde iki kez tekrarlayın.Alternatif olarak,1 fincan ılık su ile 4 veya 5 damla kekik yağını karıştırın.Bu çözeltiyi birkaç gün boyunca günde 2 veya 3 kez gargara olarak kullanın.

Sarımsak Sarımsak diş hassasiyetiyle de yakından ilgilenir.İçerisindeki alisin,güçlü bir anti-bakteriyel ajan ve doğal bir anestezik olmasını sağlar.1 diş ezilmiş sarımsak,2 veya 3 damla su ve biraz sofra tuzunu karıştırarak bir macun yapın.Doğrudan etkilenen diş üzerine uygulayın.Sıcak tuzlu su ile durulamadan önce birkaç dakika bekletin.Birkaç gün için günde 2 kez tekrarlayın.Alternatif olarak,bir sarımsağı ortadan kesin ve iç tarafı ile 7 ile 10 dakika boyunca hassasiyetten etkilenen yerleri yavaşça ovalayın.Ilık suyla durulayın. Ağrıyı hafifletmek için günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Tuzlu Su Tuzlu su,diş hassasiyetini hızlı bir şekilde azaltabilir.Tuzlu su ağızdaki pH dengesini iyileştirir,böylece zararlı bakterilerin hayatta kalamayacağı bir alkali ortam yaratır.1 fincan ılık suyla yarım çay kaşığı tuzu karıştırın.Ağzınızı bu tuzlu solüsyon ile çalkalayın.Ağzınızın her tarafına ulaşmalıdır,bu yüzden birkaç dakika çalkalamaya devam edin.Çözeltiyi tükürün ve ağzınızı su ile durulayın.Sonuçtan memnun kalana kadar günde iki kez tekrarlayın

Yine bir sağlık makalesi okumak isterseniz buyurun lütfen : Uykusuzluk nedir ? Çözümleri nelerdir ?