Boyun Ağrısı için ne yapmalı?

boyun ağrısı

Boyun Ağrısı için ne yapmalı?Boyun ağrıları için alınabilecek bazı önlemler ve yapılacak uygulamalar oldukça etkilidir. Ancak bütün bunlardan önce kronik bir hale gelmiş olan boyun ağrısı için, mutlaka ilgili doktora başvurmak en önemli husustur.

Boyun ağrısının nedenlerini belirleyin.

Boyun ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. Bunlar arasında; boyun kireçlenmesi, boyun fıtıkları, çeşitli ağrı sendromları, aşırı kullanıma bağlı ağrılar ve yaralanmalar sayılabilir. Boyun ağrısı, ofis çalışanları ve bilgisayar kullanıcıları arasında yaygındır. Boyun ağrısına neden olan durumlarda bazı kişilerde ağrı sadece boyunda görülür, boyundan başa, sırta, kollara ve hatta göğse yayılabilir (Boyun Ağrıları Ciddi Hastalıklara İşaret Edebilir, n.d.).

Sebebini belirlemeye yardımcı olmak için, önce yaşadığınız boyun ağrısının türünü belirlemelisiniz. Akut ağrı veya aniden ortaya çıkan ağrıya genellikle kas çekmesi veya burkulması neden olur. Sürekli ağrı veya gelip giden ağrıyı içerebilen kronik ağrının altta yatan bir dejeneratif hastalığa bağlı olma olasılığı daha yüksektir (Boyun ağrısına neden olabilecek 7 rahatsızlık, n.d.).

Çoğu boyun ağrısı, yaşa bağlı aşınma ve yıpranma ve kötü duruş ile ilgilidir. Boyun ağrısını önlemeye yardımcı olmak için başınızı omurganıza ortalayın. Günlük rutininizde bazı basit değişiklikler yapmak yardımcı olabilir. Denemeyi düşünün: Duruş: Ayakta dururken ve otururken, omuzlarınızın kalçalarınızın üzerinde düz bir çizgide olduğundan ve kulaklarınızın doğrudan omuzlarınızın üzerinde olduğundan emin olun. Sık sık mola verin: Uzun mesafeler seyahat ediyorsanız veya bilgisayar başında uzun saatler çalışıyorsanız, kalkın, dolaşın ve boynunuzu ve omuzlarınızı gerin. Masanız, sandalyeniz ve bilgisayar monitörünüz göz hizasında olacak şekilde ayarlayın. Dizler kalçalardan biraz daha aşağıda olmalıdır. Sandalyenin kolçaklarını kullanın. Görüşme sırasında telefonunuzu kulağınızla omzunuz arasına sıkıştırmayın. Lütfen bunun yerine kulaklık veya hoparlör kullanın. Sigara içmek: Sigara içmek sizi boyun ağrısı için daha fazla risk altına sokabilir. Omuzlarınızda askılı ağır çantalar taşımaktan kaçının. Ağırlık boynunuzu gerecektir. İyi bir pozisyonda uyuyun: Başınız ve boynunuz vücudunuzla aynı hizada olmalıdır. Boynunuzun altına küçük bir yastık yerleştirin. Omurganızı düzeltecek bir yastık üzerinde uyluklarınızla sırt üstü uyumayı deneyin (Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? – Özel Fizyorad Tıp Merkezi, n.d.).

Boyun ağrısını hafifletmek için ev ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri. (Boyun Ağrısı için Ne Yapmalı ?)

Boyun ağrıları için alınabilecek bazı önlemler ve yapılacak uygulamalar oldukça etkilidir. Ancak bütün bunlardan önce kronik bir hale gelmiş olan boyun ağrısı için, mutlaka ilgili doktora başvurmak en önemli husustur. İşte boyun ağrısına iyi gelen bazı yönlemler:(Boyun ağrısına ne iyi gelir, evde nasıl geçer? Boyun ağrısının nedenleri, belirtileri ve iyi gelen egzersizler, n.d.).

Boyun ağrısı sorunu yaşayan pek çok kişide fizik tedavi ile iyileşme sağlanabilmektedir. Fizik tedavide sıcak- soğuk uygulamaların ve elektriksel uyarının fizyolojik etkilerinden yararlanarak kaslarda gevşeme ve yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Sinir kökü ağrılarının ve baskısının azaltılması için traksiyon yöntemleri kullanılabilmektedir. Boyun ağrılarında ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, uyku düzenleyici ve antidepresan ilaçlar kullanılabilmektedir. İlaç tedavisinin mutlaka doktor tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, kalıcı bir iyileşme için uzman doktorlar tarafından düzenlenen boyun egzersiz programı tedavinin esasını oluşturur. Egzersiz programı her hasta için ayrı düzenlenir. Düzeltici egzersizler, boyun kaslarını germe egzersizleri ve boyun kaslarını güçlendirici egzersizler uygulanır(Boyun Ağrıları Ciddi Hastalıklara İşaret Edebilir, n.d.).

Boyun ağrılarında ilaç kadar etkili olan bir diğer yöntem de fizik tedavidir. Amaç; ağrı gidermek, kasılmış adaleleri gevşetmek ve kısıtlanmış boyun hareketlerinin yeniden kazanılmasını sağlamaktır. Bozulmuş bir diskin veya boyun omurları arasındaki eklemlerin beslenmesini sağlamak amacıyla sorunlu bölgeye çeşitli ısılar tatbik edilir. Basit yüzeyel ısı tedavileri, evde sıcak havlu veya termoforlar kullanılarak yapılabilir. Sıcağın uygulanmayacağı çok sayıda ağrılı durumların da olduğu unutulmamalıdır(Prof. Dr. Turgut Göksoy / Boyun Ağrısı Nedenleri, n.d.).

Fizik tedavi veya ilaç tedavisi gibi tıbbi tedaviler.

Cerrahi olmayan tedavi iyileşmenin ilk adımıdır ve ilaç, dinlenme, masaj, fizik tedavi, ev egzersizleri, hidroterapi, kayropraktik bakım ve ağrı yönetimini içerebilir. Fıtıklaşmış bir disk nedeniyle kol ağrısı olan kişilerin% 95’inden fazlası yaklaşık altı hafta içinde iyileşir ve normal aktiviteye döner. Konservatif tedaviye cevap vermezseniz veya belirtileriniz kötüleşirse, doktorunuz ameliyat önerebilir(Boyun Fıtığı Korkunuz Olmasın, n.d.).

Boyun tutulması tedavisi fizik tedavi uygulamalarıyla yapılabilir. Ağrılara sebep olan problem, çoğunlukla ameliyat gerektirmez. Boyun kaslarını ve omurlarını ilgilendiren hastalıklarla tutulmanın ayırt edilmesi önemlidir. Disklerde fıtık oluşumu ve kemik dokusundaki problemler ağrıyı tetikleyebilir. Fizyoterapi metotlarıyla tedavi yapılabilmesi, sorunun teşhisiyle mümkündür. Farklı sebeplerden kaynaklanan ağrılar ilaç tedavisi gerektirebilir. Burada önemli olan bu ve buna benzer şikayetlerinizde vakit kaybetmeden ilgili sağlık profesyoneline başvurmanızdır(Boyun Tutulması Tedavisi, n.d.).

Bazı olgularda elle yapılan spinal mobilizasyon ve manipulasyon tedavileri de oldukça faydalıdır. Ancak bu tedavilerin mutlaka bu konuda eğitimli ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Yumuşak doku veya boyun eklemlerine ya da epidural aralığa enjeksiyon uygulamaları da uygun hastalarda yarar sağlamaktadır. Boyun ağrılarında özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde boyunluk verilebilir. Uzun süreli veya devamlı kullanımda boyun kaslarında zayıflama ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gelişebileceği için kısa süreli kullanım önerilmektedir(Boyun Ağrıları Ciddi Hastalıklara İşaret Edebilir, n.d.).

Referanslar

1. Boyun Ağrıları Ciddi Hastalıklara İşaret Edebilir. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.hizmethastanesi.com
2. Boyun ağrısına neden olabilecek 7 rahatsızlık. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.cumhuriyet.com.tr
3. Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? – Özel Fizyorad Tıp Merkezi. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.fizyorad.com/boyun-agrisina-ne-iyi-gelir
4. Boyun ağrısına ne iyi gelir, evde nasıl geçer? Boyun ağrısının nedenleri, belirtileri ve iyi gelen egzersizler. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.hurriyet.com.tr
5. Prof. Dr. Turgut Göksoy / Boyun Ağrısı Nedenleri. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.turgutgoksoy.com
6. Boyun Fıtığı Korkunuz Olmasın. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.tanferhastanesi.com/boyun-fitigi-korkunuz-olmasin.html
7. Boyun Tutulması Tedavisi. (n.d.) alındı May 17, 2023, itibaren www.ahmetburaksezgin.com/boyun-tutulmasi-tedavisi/