Balık Kolajeni Faydaları

fish collagen capsules and collagen peptides powde 2022 01 13 01 12 25 utc

Kolajen, insan vücudunda en bol bulunan proteinlerden biridir. Tendonlarımızda, bağlarımızda, cildimizde, kaslarımızda, kemiklerimizde ve kan damarlarımızda bulunur ve genel yapısal bütünlüğümüzün korunmasında hayati bir rol oynar.

Ancak yaşımız ilerledikçe vücudumuz daha az kolajen üretir. Doğal olarak vücudumuzda bulunan kolajen miktarı yetersiz kaldığında, dışarıdan takviye almak zorunda kalırız. Bu ek takviyelerden biri de balık kolajendir.

Balık Kolajen Nedir?

Bugün satılan balık kolajenlerinin birçoğu, balıkların deri ve pullarından elde edilir. Kolajen proteini çıkarılır ve daha sonra hidroliz adı verilen bir süreçle daha küçük protein birimlerine ayrılır. Balık kolajen besinlerin içerisinde bulunduğu gibi kozmetik ürünlerin içerisinde de bulunmaktadır.

Balık Kolajenin Ne Gibi Faydaları Vardır?

  • Cilt sağlığını destekler.
  • İyi bir uyku kalitesi sağlar.
  • Bağırsak sağlığına iyi gelir.
  • Kas gelişimini ve egzersizleri desteklemeye yardımcı olur.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Saç ve tırnakların uzamasını destekler.

Balık Kolajenin Yan Etkileri Var Mı?

Balık kolajenin pek olumsuz yan etkisinin olduğu bilinmiyor. Yapılan bazı araştırmalarda kullanıcılar balık kolajenin ağızlarında kötü bir tat bıraktığını bildirmiştir. Bazı kişiler de sindirim rahatsızlığı yaşadığını söylemiştir.

Diğer taraftan deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerin balık kolajeni kullanması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca ilaç tedavisi görüyorsanız da doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmez.

Uzman görüşlerine, sağlıklı yaşamla ilgili güncel trendlere, kişiye özel içeriklere ve online spor, diyet programlarına ulaşmak için hemen ziyaret edin.