2Açıklama Depresyon Nedir ? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Kişi Böyle Bir Durumda Ne Yapmalı?

depresyon

Depresyon Nedir ? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon yani tıp literatüründeki karşılığı ile majör depresif bozukluk dünyada hemen hemen her insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı bir durumdur. Bu durumda insanların düşünceleri, yaşamlarını olumsuz etkilemekle kalmaz. Kişinin fiziksel sağlığını bozacak bazı durumlara bile sebebiyet verebilir. İşte bu noktada bu konu üzerine doğru bilgilere sahip olmak, günümüzde çok yaygın olan bu psikolojik durumdan da korunmanızı sağlayacaktır.

Depresyon yaşayan bireylerde görülen en önemli özellik, sürekli üzüntü halind eolmaları ve kendisine mutluluk verecek her türlü işten kaçınmaları şeklinde basitçe tanımalanabilir. Yani kişi dışarıya çıkmak istemez, kendisini insanlardan soyutlar, eve kapanır. Bu durumdan ötürü de rahatsızlığı sürekli artarak devam eder. Bu problemi yaşayan bireylerde hiçbir zaman psikolojisinin düzelmeyeceği kanısı hakimdir.

O yüzden de yaşadığı mutsuz tablodan kurtulmak için yapacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünür. Ancak bu koca bir yanlış anlamadan ibarettir. Ve hemen hemen hepimiz hayatımızın bazı dönemlerinde bu gibi durumlarda ne yapacağımızı bilemeyip, birisinin bize yardım etmesini bekledik. Ancak insan aslında gerçekten de kendi beynini kontrol edebilirse, problemlerin üstesinden gelmede çok başarılı ve kilit bir rol oynayabilir. O yüzdendir ki bu yazımızda sizlere depresyon hakkında farklı şekilde bilgiler verip fazla maddeleştirmeye girmeden akıcı bir dille anlatma yolunu seçtik.

Depresyon daha öncede belirttiğimiz üzere kişide duygusal ve hatta fiziksel belirtilere yol açabilecek bir durumdur. Depresyon yaşayan kişi kendi işini yerine getirmede başarısızlıklar yaşamaya başlar. Bu durumdan dolayı kendisinin işe yaramadığını, aslında kimsenin ona ihtiyacı olmadığını düşünür. Nedendir ki günümüzde, çağımızın hastalığı olarak kabul edilen depresyon durumu bir çok insan için kaçınılmaz bir rahatsızlıktır. Ve tam anlamıyla herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Yani özellikle hassas kişilerin daha çok muzdarip olduğunu da söylemek mümkün.

Depresyon belirtlileri tam anlamıyla nedir?

Üzüntü ve strestin yoğun olduğu durumlar olan sıkıntı verici olaylar yaşandığında insan, doğası gereği kendisini üzgün hisseder. Depresyonun da herhalde en iyi gıdası üzüntü ve strestir. Ancak üzüntü tek başına depresyon anlamına gelmez. Aralarında ciddi bir boyut farı vardır. Ama şunu söyleyebiliriz ki üzüntünün aşırı olması durumunda kişide depresyon ortaya çıkabilir. Peki nedir depresyonun gerçek belirtlileri?

  • Kendini sürekli kötü hissetmek, üzüntüyü içinde yaşamak
  • Yapacağı işleri yerine getirmemek veya hiç yapmamak
  • Günlük aktivetleri yapma isteğinde azalma, ilgi kaybı.
  • Uykuya dalamama sorunları, uykusuzluk(insomnia) sık sık uyanma ya da çok uyuma.
  • Kendini değersiz ve güçsüz hisetme hali.
  • İştahsızlık veya aşırı yeme durumu
  • Konuşmada duraksamalar, hareketlerde yavaşlama hali
  • Kendini değerli görmeme ve suçluluk hissiyatı
  • Konsantrasyon halinde bozulmalar, karar vermede güçlük
  • İntihara karşı eğimlilik durumu

Ancak bunlardan bir tanesine veya iki tanesine sahip olmanız sizin ciddi bir şekilde depresyon yaşadığınızı göstermiyor. Bu kriterlerden birçoğunu en az iki hafta sürecinde yaşayan insanlara depresyon ile ilgili tanı konulabilir. Depresyonun belirli bir yaş skalası bulunmmuyor. Yediden yetmişe herkes depresyona sahip olabilir. Cinsiyete göre dağılımı ise kadınların daha çok depresyon yaşadığını gösteriyor. Bir kez depresyon yaşayan kişilerin depresyona tekrar yakalanma sıklığı artışı da gözlerden kaçmayan bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Depresyona neden olacak şeyler? Risk Faktörleri ne derece etkiliyor?

Bireyin depresyon yaşaması durumunda tek bir nedenden bahsedemeyiz. Psikolojik, sosyal ve toplumsal durumlar hatta ve hatta biyolojik herhangi bir faktör depresyona yakalanma riskini arttıran bir etmendir. Depresyon hakkında risk faktörleri de kişinin ebeveynlerini veya çok sevdiği bir kişiyi aybetmesi, ayrılma ve ölüm, kadın olmak, düşük ekonomik kazanç durumları, alkol veya zararlı madde kullanımı, daha önceden depresyona yakalanma olgusu, ailede depresyon yaşayan bireylerin bulunması da depresyona yakalanma riskinizi arttırabilen faktörlerdendir.

Kullanılan bazı ilaçlar bile depresyonunuzu tetikleyebilir. Ayrıca yaşanan doğal felaketler (deprem veya sel) gibi faktörlerde en büyük risk grupları içerisinde yerini alıyor.

Sonuç: Depresyonu etkileyen bir çok etmen bulunmakta ancak insanların bu konudaki bilinç yeterliliğinin düşük olduğu varsayımını doğrular nitelikte bir çok durum mevcut olduğu bilgisine sahibiz. Bu durumu yaşayan bireylerden biri olabilirsiniz. Yada çevrenizde bu durumdan etkilenen arkadaşınız, sevgiliniz hatta bir aile bireyiniz olabilir.

Bu durumdan apılması gereken en önemli şey profesyonel bir yardım almaktadır. Biz de erdem psikiyatr kliniği olarak bu konuda kendimizisürekli geliştiren profesyonel psikolog ve psikiyatrlara sahibiz. Her zaman size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Psikologluk veya psikiyatrlık sadece bir meslek değildir, bir sorumluluktur. Bizde kliniğimiz içerisinde her durumun çözülebileceği umudunu taşımaktayız.

Bağlantılar

https://www.google.com/search?q=Depresyon+Nedir+%3F+Nedenleri+ve+Belirtileri+Nelerdir%3F&oq=Depresyon+Nedir+%3F+Nedenleri+ve+Belirtileri+Nelerdir%3F&aqs=chrome..69i57.2345j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

okb tedavisi