içinde , , , , , ,

Mimarlık Nedir ? Mimar Olmak İçin Nedenler :)

lamington
lamington

Mimarlık, hem zor hem çok güzel bir meslek olarak her zaman önemli meslekler arasında yer almıştır. Ben de bu dönem Mimarlık Fakültesi Mezunu olacağım.  Daha önceki yazımda sizlere 20 Haziran’da mezuniyet törenim olduğundan bahsetmiştim. Sizler için kaliteli ve yararlı bir yazı dizisi oluşturmayı hedefliyorum. Bu yazı dizisi Mimarlık, mimar olmak, mimarlığın zor tarafları, artıları ve eksileri ile sizlere sunacağım.

Dünya’da bir çok ünlü mimar vardır. Bunlardan en ünlüleri Brad Pitt, Barrack Obama’dır . Şimdiki bölümde mimarlığın sanatsallığını dile getireceğim.  Mimarlık hem çizgi tasarlama hem de tasarım oluşturma temelli bir meslektir. Sanatsal  yetenekler olsun ya da olmasın, mesleğin kendi iç aurası sizlere bunu hedeflettiriyor.

ÖZGÜRLÜK

ozgur,j3dm6NPAj0K z7UlHCqODQ

 

Özgür davranışları çok mu seviyorsunuz ? Çılgın fikirleriniz mi var o zaman size bir tüyo. Özgür davranışların ve acaipliğin daha fazla yakıştığı bir meslek dalı göremezsiniz mimarlık dışında. Siz tamamen özgürsünüz. Kaleminiz, çizginiz ve en önemlisi de tasarımlarınız.

YAŞAM TARZI

Mimar olmak istiyorsanız en gün boyu çalışayım akşam da evime gelip TV seyredeyim yada takılayım diyebileceğiniz bir meslek değildir. Sürekli özveri ve çalışma ortamı isteyebilir. Çok uzun süreler bilgisayar başında çizim yapmanız gerekebilir. Yaşam tarzınıda buna göre şekillenir. Bazen günler gece olur geceler de gündüz. Ama her şeyin sonunda yaşam tarzınızı siz belirlersiniz. Kendiniz olursunuz. Özgün siz her zaman tarzınızı yansıtır.

ÇEŞİTLİLİK

ceit,ZOsv Way8EWSiZ0yUd78sA

 

Eğitimin konusundan sizlere daha öncede bahsetmiştim. Analitik düşünce veya sadece sanatsal düşünce yeterli değildir. Bunları harmanlayabilen bir yapı ve sosyal, sanatsal ve sayısal bilgilerin bir arada sentezlendiği ve bu sentezin bir çizime, imaja dönüştüğü ortamlardan bahsediyoruz. Mimari eğitimde sadece sosyal  yada sadece sayısal bir eğitim almazsınız. Her konu da en azından fikriniz olmalı. Çok okumalı, gezmeli ve keşfetmelisiniz.

GÜZEL YAZI

yazi,gyBjCUZ

Kendinize ait bir yazınız olur. Hocalarımız tahtaya, bize ödev verirken çok farklı ve kendilerine has bir tarzı olan yazı stili kullanırlar. Yani aslında her mimarın kendine ait bir yazısı ve stili olmalıdır. Mimarlık sadece bina tasarlamak değildir. Kendinizi tam anlamıyla bir tasarımcı olarak görmelisiniz. Mimarlık sizin için tasarım dünyasının bir parçası olmanızı gerektirir.

SAYGI

saygi,v42 NF886UCfOhT1zqwI0Q

 

Mimarlıkta saygı çok önemlidir. Projeler çizilir ve sonunda eleştiri aşamasına gelinir. İşte bu aşamada üslup ve konuşma tarzı çok önemlidir. Bir kişiyi, bir projeyi eleştirebilirsiniz. Ancak bunların bazı sınırları vardır. Bazı insanlar eleştiri yaparken gerçekten de eleştiri sınırlarını zorluyorlar. Mimarlıkta dabu şekilde olumsuz ve yıkıcı eleştirilerle karşılaşabilirsiniz. Ama siz yapıcı olan eleştirileri dikkate alın ve projenizi nasıl geliştirmek istediğinizi ortaya koyun.

ÇALIŞMA SÜRESİNİN UZUNLUĞU

calisma,FQuvXuH7rkumn1A1MA2Hgg

 

Biz mimarlar çok çalışırız. Mimar anne ve babası eğer öğrenci ile ayın evde kalıyorsa muhtemelen uykusuzluğu ve zaman zaman çaresizliği, araştırmayı , bazen günlük 20 saati geçen çalışmaları unutmamalıdır.  Unutmayın iyi bir proje çok uzun bir çalışma sürecinin ve özverinin sonucunda ortaya çıkar. Sizler de eğer mimar olmak istiyorsanız, özveri ile çalışmaya karar vermelisiniz.

KENDİ KENDİNİN PATRONU OL!

Mimar oldunuz. Şimdi ne yapacaksınız ? İş konusunda mimarlık siiz farklı kollarda çalışma konusunda yönlendirebilir. Bir ofiste veya inşaat firmasında çalışabilirsiniz. Şantiye de şantiye sorumlusu olabilirsiniz. Veya kendi ofisinizi de açabilirsiniz. Bu gerçekten de çok güzel ve çok seçenekli bir meslek olduğundan dolayı mimarlığı yine eşsiz bir meslek yapıyor.

 

Eğer sizinde mimarlık ile ilgili sorularınız varsa lütfen bu yazı altına yazınız. Ben de en yakın zamanda cevaplandıracağım. Unutmayın hedefinizi siz belirliyorsunuz. Olmak istediğiniz meslek belkide tasarımcı bir mimar olmaktır. Daha önce de mimarlık konusunda yazı yazmıştım. Sizleri Mimarlık Fakültesinden Yenal Akgün hocamla yaptığım bir röportaja yönlendirmek istiyorum.  Röportaja bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  One Comment

  1. Çok beğendim yazınızı… Bende mimarlık ile ilgili bir yazı paylaşmıştım… Sizin sitenize link verdim… Umarım herkese faydalı olur.
   https://vaveyle.com/wp-admin/post.php?post=2219&action=edit

  mimarlik bölümü 825x510

  Ve Sonunda Mimar Oluyorum..

  IyI bayramlar

  Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun.. Sizler için en güzel bayram mesajlarını derledik..