içinde ,

Dizayn Ve Sanat

 Dizayn ve sanat kavram açısından birbirine yakın olmakla beraber kesin çizgilerle birbirlerinden ayrılırlar.Dizayn Ve Sanat yazımız sizlerle.

Dizayn ve sanat kavram açısından birbirine yakın olmakla beraber kesin çizgilerle birbirlerinden ayrılırlar.Dizayn Ve Sanat yazımız sizlerle.

Tasarım (Dizayn) Ve Sanat

Dizayn : Bir tasarım içerisinde belirli kurallara uygun, belirli işlevsel durumları gösterebilen kurallı bir işlem olmasına karşın Sanat : Yapılan işten haz duyulması esastır. Bir ressam çok önemli bir duygu taşımaz resmim beğenilecek mi diye.

Sanat Ve Mimari Arasındaki Fark

 İşte bu noktada en önemli konuya gelmiş oluyoruz. Sanatçı ile mimar arasındaki dizayn yapan kişi arasındaki en önemli fark tabii ki de birisi sadece işlevsel ve düzenli bir şekilde göze hitap eden bir şeyi elde etmeye çalışırken diğeri çok fazla kaygı taşımaz bu konuda tuvale boya paletindeki tüm boyaları atan ressam çok önemli bir kaygı içerisinde değildir. Onun için önemli olan o an için  istediğini çizebilmesi veya ifade edebilmesidir. İşte böylesine bir yapı içerisinde sanatçı ile zanaat yıllardır karışmış olup her zaman sanat okulu gibi terimlerle zanaat zanaatkarlık söylemleri ile de sanat birbirine karışmıştır.

Picasso Ve General

 Picasso bir resmini yaparken gelen bir generalin “Resim çok güzel olmuş” demesi üzerine “Bunu siz yaptınız.” demiştir. Resimde de Almanya’daki iç karışıklık ve bunun üzerindeki durumları işleyen soyut bir tasvir vardır. Yani ressam yani satçı illa bir şey yapmak için resim yapmaz. Ama bir de edebiyat olarak baktığımızda, edebiyatta özellikle de Türk edebiyatı Tanzimat Dönemi’nde yazarlar ikiye ayrılmışlardır. Halk için sanat yapanlar, Sanat için sanat yapanlar.. İşte burda halk için sanat yapanlar bu söylemleri ile Zanaatkar olmuyorlar mı ? Karar sizin…

 Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   wmdergi

   Wmdergi 2012 Temmuz Sayısı’nda Sosyofikir.Com

   ingiltere dil okulu 1

   İngiltere’de Dil Okulu Önerilerim – Gittim, Gördüm, Öğrendim !