in

Zebraların çizgileri aslında çok ise yarıyormuş.

Zebralar, bozkırların sahipleri… Zebraların yaşadıkları coğrafyalarda sürekli bir mücadele vardır. Zebralar kendilerini korumak için kamuflaj olarak üzerindeki çizgileri kullanıyor olabilirler mi ? İşte bu soruya sizler için yanıt aradık.

zebre

Zebralar, bozkırların sahipleri… Zebraların yaşadıkları coğrafyalarda sürekli bir mücadele vardır. Zebralar kendilerini korumak için kamuflaj olarak üzerindeki çizgileri kullanıyor olabilirler mi ? İşte bu soruya sizler için yanıt aradık. Buyurun o zaman açık listemize 🙂

Sayfa İçeriği

#1 Göz yanılsamaları, av olmaktan kurtulmak.

zebre

Zebraların üzerindeki çizgiler, hareket ettiklerinde göz yanılsamasına sebep oluyor. Bu yüzden vahşi yırtıcıların dikkatlerini dağıtabiliyorlar. Yani bu sayede yırtıcıların yakalayacakları hayvanları seçmeleri zorlaşıyor.

#2 Tüm gün sıcakta gelen sineklerle uğraşmak zorunda kalmıyorlar.

zebre

Zebralar üzerinde yapılan farklı araştırmalarda, kan emici olarak bilinen Çeçe sineği ile sığır sineğinin zebraların üzerinde bulunan çizgiler ve desenlere gelmediği kanıtlanmış oldu. Macaristan'da 2012 yılında yapılan bir deneyde zebra çizgili modellerin en az sayıda sığır sineğini çektiği belirlenmiş oldu. Çünkü sinekler polarize olmuş ışıklara doğru gelirler. Çizgiler ne kadar sık olursa sineklerin gelme potansiyelleri de o kadar azalıyormuş.

#3 Zebraların üzerindeki çizgileri aslında onları serinletiyor mu ?

zebre

Zebraların üzerindeki desenlerin ve çizgilerin aslında onları serinlettiğini söylesem inanır mıydınız ? Bence inanmalısınız. Bunun bir de bilimsel açıklaması var: ışığı emen siyah çizgilerin üzerinde hava daha hızlı hareket ederken beyaz çizgilerin üzerinde daha yavaş hareket edebilir. bu farklılık zebranın çevresinde konveksiyon akımları yaratarak zebranın serinlemesini sağlayabilir.

Ayrıca yine bir araştırma sonucunda çıkan raporda sıcak bölgelere gidildikçe daha çok çizgiye sahip zebra sayısı artmaktadır.

#4 Tüm çizgiler ve desenler eşsiz olarak yaratılmış.

zebre

İnsanda parmak izi nasılsa zebralardaki desenler de hiçbir şekilde birbirlerine benzemezler. Ve tamamen benzersiz bir yapıda eşsiz bir şekilde yaratılmıştır. Ancak zebraların bu çizgiler sayesinde birbirlerini tanıdığı varsayımına ait bir kanıt bulunamamıştır.

#5 Son olarak 🙂 Doğayı daha çok korumalıyız

zebre

Teşekkürler BBC 

kaynakkaynak

What do you think?

Yazar Hakkında: sosyofikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sosyal medya

Sosyal Medya İnsana Ne Tür Zarar Veriyor ? BBC Makalesi (Open list) (4 submissions)

psikolog ericson

Psikolog Erik Erikson, yaşamı ve insanlığı 8 evrede açıklıyor.