içinde , , , , ,

Türkiye’de Online Reklamcılık İle Satışlarınızı ve Gelirlerinizi Arttırın

Bulunduğunuz sektör ne olursa olsun, Google’da ya da diğer arama motorlarında üst sıralarda listelendiğinizde pazarın kaymağını siz yiyeceksiniz. Üst sıralarda yer almanın iki türlü yolu vardır. Bunlardan birincisi Google Ads ( online reklamcılık SEM ) bir diğeri ise de SEO yani organik aramalarda üst sıralarda listelenme.

h dijital pazarlama danismani
h dijital pazarlama danismani

Bulunduğunuz sektör ne olursa olsun, Google’da ya da diğer arama motorlarında üst sıralarda listelendiğinizde pazarın kaymağını siz yiyeceksiniz. Üst sıralarda yer almanın iki türlü yolu vardır. Bunlardan birincisi Google Ads ( online reklamcılık SEM ) bir diğeri ise de SEO yani organik aramalarda üst sıralarda listelenme.

Bu yazımızda sizlere Dijital Pazarlama ya dair neler yapabilirsiniz ve Google Ads ile nasıl üst sıralarda listelenirsiniz bundan bahsediyor olacağız.

Eski adı Google AdWords yeni adı Google Ads olan Google online reklamcılık platformunda reklam vermek kolay gibi görünebilir. Ancak bu platformu hiç kullanmadıysanız ya da deneyiminiz yoksa, kensinlikle tek başınıza bu hesapları yönetmenizi önermeyiz. Çünkü Google Reklamcılığı kumar makinesi gibidir, reklam vermeye başladığınızda sürekli masa kazanır ve siz sadece paranızı ve emeğinizi kaybedersiniz. Dolayısıyla bu işi gerçekten bilen kişilerle çalışmanızı öneririz. Yazımızın sonunda size bir kişi önereceğiz.

Globalde Google Ads’i Kullanıp İş Yapabilir miyim?

v dijital pazarlama danismani
dijital pazarlama danismani

Elbette, Türkiye’den Google hesabınız da istediğiniz ülkede istediğiniz anahtar kelimelerde Google AdWords reklamı çıkabilirsiniz. Tabi burada bilmeniz gereken nokta, o ülkenin para birimi cinsinden CPC’leriniz hesaplanacak, yani her tıklama başına ödeyeceğiniz tutar.

Google Ads’in en çok pahalı olduğu ülke United Arab Emirates. İlginç, UAE en pahalı olan ülke. Özellikle Türkiye’de TL ile hesabınız var ve UAE’de reklam çıkacaksanız bunu bir kere daha düşünün derim. Tabi ROI yani getirisi yüksek bedelli işler yapıyorsanız durum değişir. Bunu etkileyen diğer olayda anahtar kelime dilidir.

Global’de CPC bazında en çok pahalı olan ülkeler şunlardır: Austria, Australia, Brazil, United Kingdom, New Zealand, Chile, Switzerland, Italy, Canada, and German. Bu ülkelerde İngilizce dili konuşma oranı çok yüksek olduğu için rekabet çok fazla ve dolayısıyla CPC ler çok yüksek. Eğer bu ülkelerde reklam çıkmayı planlıyorsanız bunu gerçekten başarılı kişilerle ve o ülkenin diline hakim kişilerle yapın.

Reklam kampanyanızı optimize ederken harcadığınız paralara da dikkat etmeniz pahalı olan anahtar kelimelerin kalite puanını yükseltmeye çalışmanızı öneririz. Bununla alakalı güzel bir içerik olan ” Yabancı Dillerde İçerik Pazarlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Konu ” makalesini okumanızı öneririz.

Facebook Ads’i Kullanmalı mıyım?

Online reklamcılık denildiğinde hemen hemen herkes Google Ads’i düşünür, ancak Facebook Ads (Facebook Advertising) ve Instagram Ads ( sosyal medya reklamcılığı ) da son derece güçlü online reklamcılık yöntemidir. Özellikle Facebook remarketing reklamları yani yeniden pazarlama reklamları e ticaret firmalarının satışlarında ciddi artış sağlayabilir. Geri dönüşleri çok yüksek bir reklamcılık modelidir.

Facebook’un Blueprint platformunda Facebook remarketing eğitimleri ile eksik olduğunuz konularda kendinizi geliştirebilirsiniz.

AdWords Uzmanı ya da AdWords Danışmanı seçerken ya da dijital pazarlama danışmanı seçerken kesinlikle geçmiş deneyimleri ve sektör deneyimleri en önemli dikkat edilmesi gereken faktördür. Faruk Toprak, yaklaşık 7+ yıldır internet reklamcılığında başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Aynı şekilde Faruk Toprak’ın online reklamcılığa dair bir çok ücretli ve ücretsiz eğitimleri bulunmaktadır. Dilerseniz kendisinden Google Ads Danışmanlığı, ya da eski adıyla Google AdWords Danışmanlığı alabilirsiniz. Aynı şekilde kendisinden online reklamcılığa dair eğitim de talep edebilirsiniz.

Aynı zamanda Google Ads’in (Google Reklam) sunduğu bir takım sertifika programı da bulunmaktadır. Sizler de eğer kendinizi internet reklamında geliştirmek istiyorsanız işe direk sertifikaları almak ile başlayabilirsiniz. Bunun için Google Ads Academy sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Başarılı bir Google Ads Yöneticisi düşük maliyetlerle daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Dijital Pazarlama Kariyeri

Dijital Pazarlamaya giriş yaptıysanız ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız çok fazla sayıda kaynak ve içerik mevcut olduğunu belirtmek isteriz. İnternet ortamında online olarak Dijital Pazarlama Eğitimlerini bulabilirsiniz. İngilizceniz de iyi seviyede ise kendinizi çok hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

Dijital dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?

Dijital Dünyayı Keşfetmeye Hazır mısın?

Rapor

Yönetici

sosyofikir tarafından yazılmıştır.

Sosyofikir.Com'un kurucusu ve yöneticisi

Yönetici

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleme & hellip;

0

Facebook Yorumları

Ne düşünüyorsun?

akademik başarı

Akademik Başarı Mı ? Nevrotik Mükemmeliyetçilik Mi ? 10 Önemli Bilgi…

AHLAK FELSEFESİ TRAMVAY PROBLEMİ

En Önemli Problem: Tramvay Problemi – 1. Psikolojik Deney