Yelken Taşı (1/4)

Liste öğesi
Yelken Taşı 1

Yelken Taşı Kaliforniya’nın Death Valley Ulusal Parkı’nın uzak bir bölgesinde bulunan ağır taşlar olarak literaturde yerini aldı. Racetrack Playa olarak bilinen kurumuş göl yatağında hareket ediyor ve arkalarında çatlak çamurda bir iz bırakıyor gibi görünen bu taşlar yediden yetmişe insanların ilgisini çekmekte. Kayaların görünen hareketi, uzaylıların ve manyetik alanların çekim kuvveti gibi bir çok alanda komplo teorisyenlerinin iddialarını getirdi. Ancak daha büyük bir sır vardı ki kayaların hareket ettiğine hiç bir zaman emin olunamadı. Aslında hiç kimse kayaların hareket ettiğini görmedi, bu sadece gizemi daha da artırıyor. 

Açıklama: Ana hipotez, yer yüzeyinde az miktarda su olduğunda, kayaları hapseden bir buz tabakasının oluşmasıydı. Daha sonra rüzgar, kayaların çamurlu zemin boyunca ilerlemesine izin vererek azaltılmış sürtünmeyle her şeyi hareket ettirirdi. Bu fikir bir süredir teorileştirilmişti, ancak Ağustos 2014’te doğrulandı, zaman aşımına uğrayan video görüntüleri doğrulanmış oldu.

Ne düşünüyorsun?

Yazar sosyofikir

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 2018 yılında mezun oldum. Blog serüvenim yaklaşık 8 sene önce başladı. Hala o eski heyecanımı taşımaktayım. Amacım sizler için kaliteli, özgün ve sıkıcı olmayan kullanıcı tabanlı bir site hazırlamaktır. Teşekkür ederim. Bana her türlü konuda ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

viyola

Evgeny Grinko. Separation

Amelia Earhart'ın Uçağı 7

Amelia Earhart’ın Uçağı (2/4)