içinde ,

NASA Tarafından Ay'a Dikilen Bayrakların Son Durumu Nedir ?

1 3
1 3

1969 yılında ABD dünyanın uydusu olan Ay’a farklı seferlerde Amerikan Bayrağı dikti. Bu olayın baş kahramanı elbette NASA ve Neil Armstrong’tur. Peki yıllardır uzayın zor şartlarında kalan bu bayrakların durumları ne oldu ? Bayraklar hala orada duruyor mu ? Kaç kere farklı zamanlarda Ay’a bayrak dikildi.

#1 12 Farklı İnsan, Tam 6 Defa Ay’a İniş Denemeleri Yaptı

1 2

Bildiğiniz gibi 12 farklı insan, tam 6 defa ay'a iniş denemeleri yaptı ve başarılı oldu. Apollo projesi adı verilen karmaşık ve çok fazla bilgi verilemeyen proje kapsamında bu insanlar ay'a her indiklerinde bir bayrak diktiler.

Basit bir düz mantıkla ay'a altı defa inildiğine göre, altı bayrak olması lazım.  (Eğer hala duruyorlarsa, şuanda bembeyaz olmuş olmaları gerekiyor. Çünkü bayrakların yapım malzemesi 5.50 dolarlık naylon olmalı. 50 yıldır yüksek bir radyasyon altında, 14günlük  +100 derece ve -150 derece sıcaklık döngüsünde  rengini ve olması gereken yapısını kaybetmiş olması doğal ve muhtemel.)

peki bayraklar duruyor mu?

buzz aldrin, apollo 11 görevi esnasında, bayrakların roketlerin kalkış gücünden dolayı sağa sola saçıldığını söylemiş. yukarıdakilere ek olarak, ultraviyole ışınları da bu çözünmenin sebeplerinden olabilir. bayrakların ağır uzay şartlarında büyük ihtimalle dağılıp gitmiş olabileceğini belirten başka bilim insanları da var.

Bu zamana kadar 12 farklı insan, tam 

#2 Peki Bayraklara Ne Oldu ? Hala Duruyorlar Mı ?

2 1

Buzz Aldrin, Apollo 11 görevi sırasında, bayrakların kalkışta kullanılan roketlerin yaydığı ısıdan ve güçten dolayı sağa sola saçıldığını söylemişti. Yukarıdaki durumlara ek olarak bir de ultraviyole ışın faktörünü de göz önünde bulundurmalıyız. Bu durumda bayrakların çözünmeleri de bu yüzden olabilir. Ağır uzay şartlarına, ultraviyole ışınlara ve en önemlisi de yoğun radyasyon bunu yapabilir diye düşünüyor bir çok bilim insanı.

#3 2009 Yılındaki Yeni Gözlem Uydusu Iro, Ve Çekilen Fotoğraflar

3 1

Fakat 2009 yılında NASA'nın ay'ın yörüngesine yerleştirdiği gözlem uydusu Iro'yu Apollo projesinin 12-14 ve 17 nolu bölgelerine odakladı; bırakılan izler ve bayrak uydu tarafından görüntülendi.

#4

4

Özellikle 2012'nin sonlarına doğru ay'da türüyen Çin merkezli robot Yuto Rover ilgiyi çekiyor. 2021'den sonra ay'a insan gönderen ikinci devlet Çin olabilir. Bu durumdan dolayı 2021 sonrasında ay'a insan gönderen ikinci ülke Çin olabilir. Dolayısıyla Çin bayrağını ayda görebiliriz.

Ayrıca detaylı araştırırsanız ay yüzeyinde, dalgalanmasa bile, şu anda bir Arjantin futbol kulübünün de bayrağı olduğunu öğrenebilirsiniz.

#5 Ay’a Yapılan Tüm Operasyonlar, İsimleri Ve Tarihleri

5

Tam 6 adet bayrak bulunmaktadır. Apollo projesinin 11-12-14-15-16-17 görevlerinde yerleşmişlerdir. İniş yapılan bölgelerde lunar reconnaissance orbiter camera tarafından çekilen uydu görüntülerinde bu bayrakların gölgeleri de gözükmektedir.

Bir Not: Apollo 11 projesinde yerleştirilen bayrak geri dönüş esnasında zarar gördüğü için fotoğrafta gözükmüyor.

kaynaklar:

https://www.hq.nasa.gov/…apolloflags-condition.htmlhttp://lroc.sese.asu.edu/posts/537#extendedhttps://en.mercopress.com/2012/08/28/an-argentine-football-club-has-its-colours-in-the-moon-taken-by-armstrong

Rapor

Yönetici

sosyofikir tarafından yazılmıştır.

Sosyofikir.Com'un kurucusu ve yöneticisi

Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne düşünüyorsun?

0 nokta
Oyla downvote
15484CF4 4058 452D 8380 321BECE366CF

En Farklı Çeşitlerle Telefon Kılıf Modelleri

wordpress ping servisleri

WordPress Yazınız Otomatik Ping İle Arama Motorlarına Gönderilsin.