7 Uyurlar : İlk Zaman Yolculuğu. Tam 309 Yıl Uyudular..

7 Uyurlar : İlk Zaman Yolculuğu. Tam 309 Yıl Uyudular..

Tam 2000 Yıl önce.. Tamı tamına 309 Yıl.. Konu Hz İsa dönemine dayanmakla birlikte, ona ilk inanan kişilerden oluşan kahramanlara sahip. Ona inanan ilk azizlerden biri, günümüzde Efes harabeleri olarak bildiğimiz, bugün Selçuklu ilçesinde yer alan antik kente gelir. Ancak nedense şehre giremez. Çünkü gelen Aziz’e şehirdeki insanlar ve askerler, şehirdeki puta tapması gerektiğini, aksi takdirde şehre giremeyeceğini belirtirler.

Fakat Aziz asla puta tapmayı kabul etmez. Bu yüzdne yakınlarda bulunan bir hamama gider ve orada çalışmaya başlar. Gel zaman git zaman, aziz şehrin gençleri ile dostluk kurmaya ve şehri yakından incelemeye başlar. Tanıştığı gençlerle dostluğunu ilerleten aziz, onları Tanrı’nın yoluna çağırır. Hamamda bulunan gençlerde azizin söylediklerine inanırlar. Bunun sonucunda dönemin Hristiyan’lığını kabul ederler.

Kent Valisi Ve Yanındaki Kadın Hamama Girmek İster, Aziz Kabul Etmez

5c8d1be807291c1d74018729
5c8d1be807291c1d74018729

Yine günlerden bir gün kentin valisinin oğlu hamama gelmek ister. Yanında da bir kadın vardır. Beraber girmek istedikleri hamama aziz tarafından alınmazlar. Aziz beraber içeriye giremeyeceklerini belirterek onları geri çevirir. Ancak valinin oğlu azizi dinlemez. Bunun sonucunda, bir şekilde içeri giren valinin oğlu ve yanındaki kadın ertesi sabah hamamda ölü bulunur. Ortalık karışmıştır.

Valinin Oğlu Ve Yanındaki Kadının Hamamda Ölü Bulunması Tüm Şüpheleri Aziz’in üstüne çeker.

Bu kötü durumdan sonra, tüm şehir Aziz’i aramakla meşgul olmuştur. Askerler, ve özel oluşturulan birimler tüm şehirde aramadık nokta bırakmaz. Ancak Aziz hiçbir şekilde bulunamıyordur. Çünkü Aziz, başına gelecekleri önceden tahmin etmiştir. Bu yüzdendir ki kendisi ve Hristiyanlığı kabul eden 6 genç ile birlikte ortadan kaybolur. Bu 7 kişi bir çiftliğe kaçmışlardır. Ancak sonrasında yakalanacaklarını anlayan 7 arkadaş, daha gizli ve güvenli bir yere gitme arayışına girerler. Ve çareyi dağlara kaçmakta bulurlar. Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus (İsimlerin kesinliği kanıtlanamamış) olan 7 genç, putperest inanışların getirdiği uygulamalar yüzünden kurban edilmek zorunda kalırlar. 

7 arkadaşa bir dost daha katılır. Bu dost onlarla birlikte çiftlikte yaşayan Kıtmir isimli bir köpektir.

5c8d1be807291c1d74018727
5c8d1be807291c1d74018727

Çok uzun süre boyunca yürüyen ekip, bitap düşmüş bir şekildedir. Bu yüzden yakında bir mağara aramaya başlarlar. Ve bir mağara bulurlar. Oraya sığınırlar. Onlar için o mağara güvende kalabilecekleri tek yerdir. Aksi takdirde şehirdeki askerler kendilerini bulursa, ferman ölümdür. Yorgunluktan, gözleri yavaş yavaş kapanır ve bu mağarada uykuya dalarlar. Ancak bilmedikleri bir şey vardır. O da bu mağaradaki uyuyacakları uyku tam 3 asır olacaktır.

Valinin Adamları İz Sürmeye Devam Ederler. Sonunda Mağara Bulunur. Ancak Adamlar Mağaraya Girmeye Korkarlar..

Bu durum sonrasında valinin adamları, içeriye giremediklerinden dolayı mağaranın kapısına taş ve kaya parçaları koyarak içeridekileri ölüme terk ederler. İşte bu noktada olaylar farklı bir hal almaya başlar.

309 Yıl Sonra…

7 uyurlar
7 uyurlar

Bu uyku halinden tam 309 yıl sonra bir çoban yağmurdan korunmak için mağaraya girmek ister. Taşları delerek içeri girmeyi başaran çoban o gece orada kaldıktan sonra ertesi sabah mağaradan ayrılır. Ertesi sabah yine aynı zamanlarda Tanrı uyuyan 7 kişinin bedenlerini geri getirmiştir ki 7 kişi aynı anda uyanırlar. Böylece 7 aziz 309 yıl boyunca uykuda olur. Ve sonrasında bir anda ilahi bir güç tarafından uyanma iradesine kavuşmuşlardır. Ancak büyük bir sorun vardır. Karınları aşırı derecede acıkmıştır. Bunun dışında üstleri başları çok kirlenmiş, sakalları da uzamıştır. 309 yıl boyunca uyuyan 7 arkadaş, aralarında bir kişiyi bir gümüş para ile birlikte bir şeyler almak üzere kente yollarlar. Bu kişi Yemliha isimli bir kişidir. Genç, şehre indiğinde alışveriş yapmak için tezgahlardan birine yanaşır. Ancak elindeki gümüş para 300 sene öncesine ait bir para olduğundan, esnaf kendisinden şüphelenir. Bunun sonucunda onu bir hazine arayıcısı olarak düşünürler ve kralın huzuruna çıkarırlar. Bu sıralarda yani olay yaşandıktan 300 yıl sonra, kent halkının büyük bir bölümü artık Hristiyan olmuştur. Dolayısıyla Kral’da bir Hristiyan’dır. Yemliha başlarından geçen olayları sırayla ve tane tane krala anlatmaya koyulur. Kral şaşkınlığını gizleyemez. Ve bu olayın bir mucize olduğunu anlar. 7 uyuyanları görmek isterler. Şehirdeki insanlar ve kral mağaraya doğru yola çıkar. Yemliha’da arkadaşlarına haber verme amacıyla mağaradan içeriye girer. Ancak bir daha mağaradan çıkamaz. Endişelenen kral ve halk, mağaranın girişinden içeri doğru ilerlemeye başlarlar. Ancak onları hazin bir durum bekliyordur. İçeriye girip biraz ilerlediklerinde 7 uyuyanların cansız bedenleri ile karşılaşırlar. Çok şaşıran ve üzülen halk, yedi uyuyanların mezarlarını yine aynı mağara içerisine yaparlar. Bu yukarıdaki anlatılan metindeki olaylar Kuran’da geçen versiyonuydu.

5c8d1be807291c1d74018725
5c8d1be807291c1d74018725

İncil’de geçen versiyon biraz daha farklı, İncil’deki versiyonda yedi uyuyanların yanında Kıtmir isminde bir köpek bulunmuyor.

Özgün yazılar kategorimizi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yararlandığım Kaynak

Milliyet