Güzel Kadın Korkusu : VENÜSTRAFOBİ

venüstrafobi

Korku. Bir çok şey aklınıza geldi değil mi ? Dünya üzerinde tahmin bile edemeyeceğimiz veya gün içinde sürekli karşılaştığımız rutin şeyler ile insanların herhangi bir fobi sahibi olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Hayatımızın her alanında bizi tedirgin eden, baş etmemiz gereken duygularımız ile çetin bir mücadele verdiğimiz anlar ile baş başa kalmışızdır elbet. İşte tam da korkunun en ilginç hallerinden biri ile karşı karşıyayız. Erkeklerin güzel kadın fobisi yani, Venüstrafobi. Fobinin ismi size de bir yerlerden tanıdık geldi mi ? Roma Mitolojisinde güzelliğin, şehvetin ve arzunun tanrıçası Venüs, daha sık bilinen adı ile Aphrodite’dir.

APHRODITE : GÜZELLİK TANRIÇASI

aphrodite 1

Mitolojide aşk, güzellik ve şehvetin tanrıçası olarak bilinen Aphrodite (Venüs), Venüstrafobi adlı korku ile ilişkilendirebilir çünkü fobinin asıl kaynağı, erkeklerin güzel bir kadın gördüğünde fizyolojik olarak korku belirtileri göstermesidir.

İtalyan ressam Boticelli’nin ‘’Venüs’ün Doğuşu’’ adlı tablosu, Aphrodite’in doğuşunu tasvir eder. Günümüz ekonomi piyasasında çeşitli  kozmetik, estetik firmaları satışlarını ve prestijlerini arttırmak için Aphrodite’in (Venüs) adını kullanmaktadır.

venüsün doğuşu.. 1

venüsün doğuşu..

Bu Fobiye Sahip insanlar, Neden Güzel Kadın Görünce Korkarlar ?

Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre bu fobiye sahip erkekler, nispeten diğer kadınlara göre daha fazla iddialı görünenler karşısında baş dönmesi, terleme ve kalp atışlarının hızlanması ile endişe belirtileri gösterebiliyorlar. Eğer bu konu bir yarış çerçevesinde ele alınırsa, kimi erkekler daha fazla güzeli bulma arayışı içinde olsalar da, kimileri ise bunun tam tersi olarak kendilerine göre daha az iddialı görünen kadınları tercih ederler. Bu korkunun altında yatan gizli bir korku daha vardır aslında. Yetersizlik, kendini eksik görme ve kişinin kendisine olan güvensizliğidir. Venüstrafobiye sahip olanlar kendi dünyalarından baktıklarında ”güzel” olarak adlandırdıkları kadın karşısında aniden öz güven eksikliği ile beraber kendisini eksik görme gibi komplekslere girme eğilimi gösterirler.

Venüs 1

Venüs 

Fobinin asıl çıkış noktası geçmişte yaşanan olayların düşünce yapısında yer etmesi ile beraber, korkuların gün yüzüne çıkması diyebiliriz. Çocuklukta yaşanan travmatik olayların bilinçaltının karanlık bir noktasında pusuya yatarak, kişiyi yetişkinlik dönemlerine kadar takip eden süreçte hayatını etkileyecek durumlar ile karşı kaşıya getirebiliyor.

Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Erkekler, güzel kadınlarla birlikte olmayı hedefleyerek bir yandan rekabette kendisini yüceltmeye çalışırken bir yandan da o rekabete kendini kurban ederek güzel bir kadınla olmaktan kaçabiliyor. Bu kaçınmanın nedenlerinden biri de yetersizlik duygusudur. Kişi güzel bir kadın gördüğünde bazı fizyolojik tepkileri yaşar. Venüstrafobi’de terleme, kalp artış hızının artması ve nefesi kesilecekmiş gibi hissetme semptomlarıyla karşılaşabiliyoruz” diyor.

Güzelliği sınırlandırmadan, kendimize değer vermeli ve kusur diye adlandırdığımız her şey ile barışık olmalıyız. Kendi potansiyelinin farkında olmak, mücadele içinde olduğun iç dünyandaki savaşı durduracaktır.