Yüzyıllardır kutlanan bayram: Hıdrellez

Bugün günlerden Hıdrellez.  Hızır ve İlyas kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir gün.  Her yıl 5 ve 6 Mayıs’ta kutlanan “Hıdrellez” dünyanın bir çok yerinde ve özelllikle Anadolu, Orta Doğu, Irak, Suriye, Kırım, Azerbaycan ile Balkan ülkelerinde “bayram” olarak nitelendiriliyor.

Bu Bayramın Anlamı Ve Mesajı

Halkın inancı da eski geleneklere bağlı olarak bir öğretiye ve yaşanmışlığa dayanıyor. Halkın inancına göre bir peygamber olan ve ölümsüzlük hakkına sahip Hızır ve İlyas, her yıl bir kez buluşuyorlar.  Buluştukları sırada Hızır peygamber karada darda kalan kişilere yardım ediyor.   İlyas peygamber ise suların koruyucusu olarak kayıtlara geçmiş.

Bu önemli kişiler yani iki peygamber ölümsüzlüğe kavuşmuş insanlar olarak bereketi simgeliyorlar. Ve insanlar onların ayak bastığı her toprak parçasının kutsal olduğuna ve o bölgelerdeki canlı olan her şeyin yeniden bereketlendiği, canlandığı ve şifa bulduğunu düşünüyorlar. Bu arada baharın da habercisi olarak nitelendirilen bu günlerde ölümsüz kişiler olan peygamberlerin şifa dağıttıklarına inanılıyor.

“Baharın habercisi“ adı verilen bu bayramda darda kalanlara deva, hasta olanlara şifa veriliyor. Hızır peygamber bir çok betimleme ve tasvirlerde ak sakallı bir ihtiyar olarak düşünülüyor. İlyas peygamber ise uzun boylu ve nur yüzlü biri olarak betimleniyor. Elinde uzun bir değnek dolaştığına inanılıyor.

GÜL AĞACI ALTINDA BULUŞUYORLAR

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alimcan İnayet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi tam olarak bilinemeyen Hıdırellez’in yüzyıllardır geniş bir coğrafyada kutlandığını söyledi.

İnanca göre Hızır ile İlyas peygamberlerin 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece gerçekleşen buluşmasının bir gül ağacının dibinde olduğunu aktaran İnayet, bu nedenle Hıdrellez kutlamalarında gül ağaçlarının önemli yer tuttuğunu ifade etti.

Prof. Dr. İnayet, bu bayramı kutlayanların o gece gül ağaçlarının altına, olmasını dilediği hayallerini çizdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Çeşitli dilekler dileyenler ağaçlara bez bağlıyor. Günahlardan arınmak için ateşten atlamak da Hıdrellez’in en yaygın ritüelleri arasında bulunuyor. Hastaların çimen üzerinde yuvarlandığında şifa bulduğuna inanılıyor. O çimenleri yiyen ilk kuzuların kesilip yenmesinin de hastaları sağlığına kavuşturduğu kabuk ediliyor. Hıdrellez’i kutlayanlar geçmiş günahlarından arınmak için o gece bol su ile yıkanıyor. Ayrıca Hıdrellez öncesinde evler ve kıyafetler temizleniyor.

Hızır ve İlyas’ın bitkilere, çiçeklere dokunduğu, bu nedenle onların gücünün bu çiçeklere, bitkilere geçtiğine inanıldığı için toplanan çeşit çeşit çiçekler de kaynatılıp şifa bulmak için içiliyor. Kısmet açmak isteyen genç kızlar da küpe, yüzük, boncuk gibi eşyalarını bir çömleğe koyup, ağzını kilitledikleri çömleği bir gece gül ağacı dibinde bekletiyor. Çömlekler ertesi gün maniler söylenerek açılıyor.”

Hıdırellez’in sosyal dayanışmayı güçlendiren bir gelenek olduğunu anlatan İnayet, “Hıdırellez’de insanlar bir araya gelerek bu etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler sırasına kaynaşma, dayanışma oluyor. Dayanışmayı güçlendiren bir gelenektir. Türk dünyasının önemli değerlerinden bir tanesi. Dolayısıyla sahip çıkılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

https://www.mynet.com/yuzlerce-yildir-kutlanan-bulusma-hidirellez-190101154318