YAZ TATİLİ İÇİN EN İYİ GULETLER

indir

Yaz tatili için en iyi guletler araştırması gulet ile tatil kararı verince yapılan araştırmadır. Peki Gulet nedir? Öncelikle bunu açıklayalım.

Guletler ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyılarında eşsiz bir tekne türüdür. Yüzyıllardır ülkemizin tersanelerinde geleneksel olarak üretilen guletler, nesillerdir profesyonel ustalar tarafından üretilmekte ve günümüze kadar kusursuz bir şekilde gelmiştir. Ülkemizde Bodrum’dan Fethiye’ye kadar birçok Gulet tersanesi ve üretim için küçük tersaneler bulunmaktadır.

Bugün farklı boyut ve özelliklerdeki köfteleri ve bunların son birkaç yılda nasıl geliştiğini görebilirsiniz. Boyları ortalama 14 metre ile 35 metre arasında değişen guletler, kabin büyüklüğünden güneşlenme alanlarına, beraberindeki teknoloji ve operasyonel araçlardan mutfak tasarımına kadar çeşitlilik gösteriyor. 

Bugün Guletler tüm ihtiyaçlarını sadece bir hafta içinde tamamen karşılayabilecek noktaya geldi. Günümüzde kullanılan galeriler, geniş ve konforlu yaşam alanları, geniş ve yüksek kabinleri, her türlü hava koşulunda güvenliği sağlayan radar sistemi ile mükemmele yakın bir tatil fırsatı sunuyor.

Yaz tatili için en iyi guletler araştırmasında gulet çeşitlerini tanımadan olmaz. 

 

Kiralık Gulet Tipleri

 

    Yaz tatili için en iyi guletler için kiralık gulet tipleri incelemesini sizler adına yaptık. Ülkemizdeki guletler 3 sınıfta değerlendirilmektedir.

  1. Ketch 

Ketch olarak bilinen gulet, keskin tasarımıyla bilinir. Bu tip guletler için kıç tarafının yükseltilmesi ile geniş bir kabin oluşturur. Ketch tarzı guletler, dünyanın en büyük kabinli tekneleri arasında özel bir yere sahiptir. En küçük ketch tarzı guletler 20 metre uzunluğundadır. Bu yükseklik 40 metreye kadardır. Küçük kabinlerden hoşlanmayan tatilciler Ketch’i tercih edebilirler.

2-Karpuzkıç

Karpuzkiç, sırtı oval ve alçak kıçlı geleneksel bir gulettir. Geminin alt kısmında kabin olmadığı için gemi denize yakın konumdadır. Uzunluk 15m ile4 0m arasında değişmektedir. Kabin alanı Ketch’den daha küçüktür, ancak tüm kabinlerde duş, tuvalet ve klima bulunmaktadır. Özel tekne sahibi olmak isteyenler bu teknelerin tasarımının ve su altı duruşunun neden diğerlerinden daha iyi olduğunu anlayacaktır.

3-Tirhandil

Tilhandil Gulet, Akdeniz ve Ege Denizi’ndeki en eski ve en güncel geleneksel guletlerdir. Bu tip gulet mavi denizde yapılan yolculuklar için de uygundur. 18 metre uzunluğa kadar olabilirler. Mavi yolculuk hatları tipik olarak bir Tirhandil gulet 6 kişilik bir grup barındırır, ancak bu sayı bazı büyük Tirhandil Gulet’te 10’a kadar çıkabilir. Bu guletin bir diğer önemli özelliği de küçük bir limanda kolaylıkla demirleyebilmesidir. Çoğu büyük yat bu limanlarda tam olarak demirleyemeyebilir. Ancak bu guletlerin yapım özelliğinden dolayı bu tür limanlara yanaştırılabilir. Bu tip limanlar genellikle bozulmamış doğal güzellikler ve küçük kasabalara açılan limanlardır. Bu limanlardan ulaşılabilen şehir, tarihi yapılara sahiptir ve yerlilerle tanışabilirsiniz.

Gulet Kiralama Nasıl Yapılır?

    Yaz tatili için en iyi guletler tercihinde bulunmadan önce gulet kiralamayı nasıl yapılması gerektiğine bakalım.Gulet kiralamada yapılması gerekenler adım adım izlersek;

  • İlk yapacağınız işlem sektörün öncüsü olan Naviera Yatçılık ile iletişime geçmek olacaktır.
  • Web sitesinden gulet çeşitlerine ve fiyatlarına bakabilirsiniz. https://www.naviera.com.tr/gulet-kiralama/
  • Rezervasyon için +90 252 612 85 75 nolu telefonu arayabilirsiniz veya info@naviera.com.tr mail adresinden 7/24 iletişimde bulunabilirsiniz.