Yavaş Bir Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Check Disk nasil yapilir chkdsk komutu kullanimi

Yavaş Bir Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

Yavaş bir bilgisyar tüm kullanıcılar için adeta bir kabustur. Yavaş bir bilgisayara sahip olmak çoğu kullanıcının hoşuna giden bir şey değildir, ancak en son çıkan modellere sahip olsanız dahi bazen bilgisayarlarımızdaki uzun kullanımdan doğan sonuçlar bilgisayarın yavaşladığını göstermektedir. Düşük kaliteli bir bilgisayar ile kapana kısılmış ve mümkün olduğu kadar daha iyi bir performans bekleyen arkadaşların çok fazla olduğunu gördüğümüzden bu konuyu ele almanın bir zorunluluk olduğunu düşündük. Bu makale, hem bilgisayarınızı yeni olduğu zamanki kadar hızlı hale getirmeyi hem de bilgisayarınızın mevcut sistem kaynaklarını mümkün olan en iyi şekilde kullanmak için sisteminizin kapladığı alanı nasıl azaltacağınızı öğrenmenize yardımcı olacak.

1. Kural Bilgisayarınıza virüs, solucan veya başka kötü amaçlı yazılım bulaşmadığından emin olun

Computer virus illustration

Virüs bulaşmış bir bilgisayar kullanmış olan herkes, bir virüs bulaştığında bilgisayarın ne kadar acı verici bir şekilde yavaşladığını bilir. Hani bir anda çıkan pop-up reklamlar, aşırı donmalar ve bilgisayarın aniden kapanması gibi. Teknoloji meraklısı kullanıcılar, virüslü bir bilgisayarın hızının kötü amaçlı yazılımın türüne bağlı olduğunu bilerek hareket edecek olacaklar ki, ilk aşamada bilgisayarlardaki sorunları donanımsal değil de yazılımsal olarak değerlendiriyorlar. Kişisel deneyimime dayanarak, bazı kötü amaçlı yazılımların özellikle bilgisayarları yavaşlatmak ve yanıt vermemek için tasarlanmasının yanı sıra, çoğu kötü amaçlı yazılımın bilgisayarın performansını düşürme eğiliminde olduğunu söyleyebilirim.

Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, yapmanız gereken ilk şey, virüsün tüm izlerini kaldırmak için tüm sabit sürücünüzü derinlemesine taramaktır. Ayrıca, temiz olduklarından emin olmak için ikincil depolama aygıtlarınızı da tarayın. Ek olarak , gelecekte virüs bulaşmasını önlemek için en iyi güvenlik uygulamalarını izlediğinizden emin olun .

Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır Kullanılmayan ve gereksiz programları kaldırın

program ekle kaldiri kapatmak

Artık bilgisayarınızın bir virüs nedeniyle yavaşlamadığından emin olduğumuza göre, PC’nize yüklediğiniz tüm gereksiz programlardan kurtulmanız gerekiyor. Bu programları kaldırmak için Denetim Masası’ndaki Programlar’a gidin ve gereksiz programlarınızı birer birer kaldırın. Çoğu Windows kullanıcısı gibiysenizve hepsi önemli göründüğü için hangi programların kaldırılacağını bulmakta zorlanıyorsanız, şu kuralı izleyin: Programı geçen ay kullanmadıysanız, muhtemelen gereksizdir. Gerektiğinde yeniden yükleyebileceğiniz için bu programı kaldırmak daha iyidir. Bilgisayarınızla birlikte gelen tüm gereksiz yazılımları kaldırmak da iyi bir fikirdir. İsterseniz, işletim sisteminizin performansını daha da arttırmak için kullanılmayan Windows özelliklerini de kaldırabilirsiniz.

Günlük programlarınıza daha hızlı alternatifler deneyin

Yavaş Bir Windows Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

op2

Çalıştırmak için çok fazla bilgi işlem gücü gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız, bunları kendileriyle aynı işi ancak daha hızlı yapan uygulamalarla değiştirmeniz daha iyi olur. Değiştirebileceğiniz birkaç kaynak harcayan uygulama:

1)Bilgisayar kaynaklarınızı yoğun bir şekilde kullanan antivirüs yazılımlarının çoğu, daha az  kaynak kullanan Avast ücretsiz antivirüs yazılımı ile değiştirilebilir.
2) Microsoft Office, birçok şaşırtıcı eklemeye sahip açık kaynaklı bir alternatif olan OpenOffice
ile değiştirilebilir . 
3) Adobe Reader , ücretsiz Foxit Reader ile değiştirilebilir . 
4) Internet Explorer’ın (IE 10 ve üzeri) ve Microsoft Edge’in daha yeni sürümleri daha az kaynak kullanır. Daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, IE’yi yükseltme veya değiştirme zamanı gelmiştir.
Ya daMozilla Firefox veya Google Chrome . Bu ayrıca size daha hızlı tarama hızları sağlayabilir.
5) Varsayılan Windows Media Player, VLC Media Player ile değiştirilebilir .

Gereksiz başlangıç ​​programlarını kaldırın

yazi63 resim1

Başlangıç ​​programları, kullanıcı her oturum açtığında otomatik olarak başlayan programlardır. Yalnızca yavaş başlatmaya neden olmakla kalmazlar, aynı zamanda siz onları manuel olarak kapatana kadar sürekli çalışırlar ve çalışırken sürekli olarak değerli sistem kaynaklarını (CPU ve RAM) tüketirler. Bu nedenle, gereksiz başlatma öğelerini devre dışı bırakmak hem daha hızlı bir başlatma hem de daha hızlı yanıt veren bir bilgisayar ile sonuçlanır, çünkü bu uygulamaların sürekli çalışmaması, bilgisayarda gerçekleştireceğiniz işlemler için daha fazla RAM ve CPU’nun kullanılabilir olacağı anlamına gelir.

Gereksiz başlangıç ​​programlarını devre dışı bırakmak için;

 1.  Başlat menüsündeki ( Windows 10 , Windows 7 ve Windows Vista’da) arama çubuğuna ve Windows 8 ve 8.1’de Başlat ekranına msconfig yazın ..
 2. Windows XP’de bunu Çalıştır iletişim kutusuna yazın.
 3. Bu, Sistem Yapılandırma yardımcı programını başlatacaktır .
 4.  Başlangıç ​​sekmesine tıklayın ve bilgisayarınızın başlangıcında gerekli olmadığını düşündüğünüz tüm uygulamaları devre dışı bırakın.

Değişiklikleri görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı virüs bulaşmaya karşı daha duyarlı hale getireceğinden, güvenlik ürünlerinizi (antivirüs) devre dışı bırakmamayı unutmayın. Onların aktif olması bilgisayarınıza virüs girme olasılığını azaltacağından bilgisayar yavaşlaması gibi problemlerle karşılaşma oranınızda düşecektir.

Bilgisayarınızı sık sık yeniden başlatın

 

Bilgisayarınızı sürekli kullanıyorsanız arada bir kapatmak yani restart etmek mantıklı bir harekettir. Windows’ta çalışan bir programı her kapattığınızda. programın kapladığı belleği boşaltır. Ancak, belleğin bazı bölümleri serbest bırakılamayabilir ve bu da kullanabileceğiniz daha az sistem kaynağına ve sonuçta daha yavaş bir PC’ye neden olur. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, bellekteki bu dolu alanlar boşalır. Bu bellek sorunu, Windows’un son sürümlerinde biraz düzeltilmiş olsa da, bilgisayarınızı günde en az bir kez yeniden başlatmak size performans’ta artı olarak geri dönecektir.

Hatalar için sabit sürücünüzü kontrol edin

Check Disk nasil yapilir chkdsk komutu kullanimi

Zaman geçtikçe, yani bilgisayarınızı uzun zaman kullandıkça, sabit diskinizde bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkileyen bazı hataların oluşma olasılığı vardır. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, tüm Windows sürümlerinde bulunan yerleşik Disk Kontrolü yardımcı programını kullanmaktır. 

Kullanmak için
 1. Komut İsteminde chkdsk /r komutunu çalıştırın . (Komut İstemini yönetici olarak açmayı unutmayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir.)
 2. PC’nizi yeniden başlatmak için klavye’den Y tuşuna basın. 
 3. chkdsk/ rkomutu, bilgisayarınızın sabit sürücüsünü hatalara karşı tarar ve okunabilir verileri kurtarır.

 Sabit diskinizin boyutuna bağlı olarak bu adım biraz zaman alabilir. Sabit sürücünüzde çok fazla hata varsa, bu adım bilgisayarınızın performansını olağanüstü derecede artırabilir.

Yeterli boş alana sahip olduğunuzdan emin olun

Sistem hızı sadece CPU ve RAM’e bağlı değildir. Sabit sürücünüz %95’in üzerinde doluysa, sisteminizin en yüksek hızda çalışmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, Windows’un  dosyalarının boyutunun artması için boş alan ve ayrıca geçici dosyalar için alan gerektirmesidir. Bir sabit disk ne kadar dağınık ve doluysa, okunması o kadar zor olur. Bu sorunu çözmek için gereksiz verileri silin veya harici depolama aygıtlarına taşıyın.

Korumalı Windows sistem dosyalarını onarın

Bilgisayarınızı kullandığınızda, bir veya daha fazla sistem dosyasının zarar görmesi veya bozulması, sisteminizin performansını olumsuz yönde etkileyebilecek olasıdır. Bu nedenle, tüm sistem dosyalarınızın orijinal olduğunu ve olması gerektiği gibi davrandığını kontrol etmek önemlidir.

İşletim sisteminizin dosyalarını kontrol etmenin en iyi yolu Sistem Dosyası Denetleyicisidir.
Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırmak için
 1. Yönetici olarak Komut İstemi’ni açın ve sfc /scannow yürütün .
 2.  Bu komut, tüm sistem dosyalarınızı kontrol edecek ve bazılarının değiştirildiğini veya bozulduğunu tespit ederse, orijinali ile değiştirecektir. 

Bu adım 5 ila 15 dakika arasında sürebilir, ancak özellikle sisteminize bir virüs bulaşmışsa gerçekleştirmeniz gereken bir adımdır.

Gereksiz görsel efektleri devre dışı bırakın

Bilgisayarınızın güzel görünmesini sağlayan görsel efektler de onu önemli ölçüde yavaşlatır. Dolayısıyla bilgisayarınızdan en iyi performansı almak istiyorsanız tüm bu görsel efektleri devre dışı bırakmalısınız. Bu görsel efektleri devre dışı bırakmak için:-

 1.  Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için Windows Tuşu+R’ye basın. 
 2.  sysdm.cpl’yi yürütün .
 3.  Aşağıdaki Pencerede Gelişmiş sekmesine gidin ve Performans bölümündeki Ayarlar’a tıklayın .
 4. Ardından En iyi performans için Ayarla’yı çevreleyin .
 5. Görsel stiller ve temalar kullanmak istiyorsanız, kontrol edin (listenin en sonunda bulunur)
 6. Değişiklikleri uygulamak için. Uygula’ya tıklayın.

Bu görsel efektleri devre dışı bırakmak, özellikle Windows 7 veya Windows Vista kullanıyorsanız ve Aero arabirimini grafik kartı olmadan kullanıyorsanız, sisteminizin performansında önemli bir iyileşmeye yol açabilir. Çünkü Windows 7 ve Vista işletim sistemlerinde bazı yavaşlamalar olduğu duyumlarını sıkça duymaktayız.

Birden fazla antivirüs programı çalıştırmayın

Antivirüs programlarını kullanmak her zaman mantıklı mı? Yani birden fazla antivirüs programı kullanıp bilgisayarınızı daha fazla hızlandıracağını düşünüyorsanız şimdiden söyleyeyim yanlış düşünüyorsunuz.

Bilgisayarınızda birden fazla antivirüs programının çalışmadığından emin olun. Bir antivirüsün yerleşik koruması çok fazla kaynak gerektirir. Bu nedenle, birden fazla antivirüs programına sahip olmak, bilgisayarınızın hızında önemli bir düşüş sağlayacaktır.

Ses şemalarını devre dışı bırakabilirsiniz

Windows’ta bir eylem gerçekleştirdiğinizde, bunu belirtmek için bir ses çalınır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açsa da, PC’nizi yavaşlatmaya da katkıda bulunur. Yani burada her türlü kullanıcı odaklı görsel veya işitsel özellik bilgisayarınızı yavaşlatıyor. Bu dipnotu da düşelim. (Tabii ki, bu bahsedilenler cidden düşük donanıma sahip bilgisayarlar için geçerli).Bilgisayarınızı hızlı bir iş makinesi yapmak için bu sesleri devre dışı bırakmalısınız. Bunları devre dışı bırakmak için yapmanız gereken de çok basit.

 1. Denetim Masası’ndan Sesler’i açın veya alternatif olarak Çalıştır iletişim kutusuna mmsys.cpl yazın .
 2.  Ses sekmesine gidin
 3.  Sesler şeması açılır listesinden “Ses Yok” u seçin
 4. Uygula’ya tıklayın.

Windows’u güncelleyin ve donanımınız için en son sürücüleri kullandığınızdan emin olun.

Windows işletim sistemi kararlığını korumak için süregelen bir güncelleme bulutuna sahiptir. Tüm güncellemelere sahip olmak, bilgisayarınızın işletim sisteminizin mümkün olan en iyi sürümünü çalıştırmasını ve donanımınızın mümkün olan en iyi güncelleme tarafından yenilenmesini ve güncellenmesini sağlar. Ayrıca güncellenmiş bir işletim sistemi, kötü amaçlı yazılımları performansı azaltarak gelecekteki izinsiz girişlere karşı daha güvenli olmanızı sağlar.

Kayıt Defterinizi iyi durumda tutmak için bir Kayıt Defteri Temizleyici kullanın

Windows Kayıt Defteri , sisteminizde kurulu tüm programlar ve aktif sistem dosyaları hakkında bilgi tutan bir yerdir. Zamanla, programları kurarken ve kaldırırken, Kayıt Defteri, boyutunu artırabilecek ve okumayı zorlaştırabilecek gereksiz girdilerle dolabilir. Bunun nedeni, çoğu kaldırıcının, bir kaldırma sırasında programın Kayıt defteri girdilerini kaldırmamasıdır. Ayrıca, Kayıt Defteri bilgisayarınızda ne kadar büyükse, Windows’un başlaması o kadar uzun sürer.

Zaten birçok kullanıcının da bildiği gibi bazı oyunlar ve programlar kaldırılırken kayıt defteri girdileri silinmezse, programlar veya oyunlar kararsız çalışabiliyor.

Bu sorunu çözmek için, işe yaramaz girdileri kaldırmak için herhangi bir ücretsiz Kayıt Defteri temizleyicisini kullanın. (Ccleaner’da bunun için bir alternatif olabilir.) Kayıt Defterinizdeki girişlerin sayısına ve boyutuna bağlı olarak, bilgisayarınızın performansında önemli bir artış görebilirsiniz.

Geçici Dosyaları Silebilrsiniz

Geçici dosyalar, Windows çalışırken bilgisayarınızda depolanır. Son erişilen dosya listenizi, günlük dosyalarınızı, internet geçmişinizi, form geçmişinizi, çerezleri ve geçici internet dosyalarını içeren dosyalardır. Zamanla bu dosyaların sayısı artar ve temizlenmesi önem kazanır. Bunları temizlemek için:

 1. CCleaner’ı yükleyin
 2. CCleaner programını yüklediyseniz program otomatik olarak kayıt girdilerini silme işlemini yapacaktır. Eğer manuel olarak bunu yapmak isterseniz ki manuel olarak da çok rahat bir işlem olacaktır. Şu şekilde oluyor.
 3. Çalıştır iletişim kutusunda cleanmgr.exe yazın
 4. Bu durumda, yerleşik Windows Disk Temizleme yardımcı programını kullanabilirsiniz. Otomatik olarak gerçekleşmesini sağlamak için bir disk temizliği de planlayabilirsiniz.

Windows Arama Dizin Oluşturma Hizmetini Devre Dışı Bırakın

Windows arama dizin oluşturma hizmeti, sisteminizdeki tüm dosya ve klasörleri tarar ve aramaları daha hızlı hale getirmek için bunlarla ilgili bilgileri bir veritabanında saklar. Doğal olarak, bu kaynakların tüketimi ile sonuçlanır. Windows Arama’yı sık kullanmıyorsanız veya daha hızlı bir bilgisayar için daha hızlı aramalar yapmak istiyorsanız, dizin oluşturma hizmetini devre dışı bırakın.

Not: Bu durumda bilgisayarınızda bir dosyayı aratma işlemi çok yavaş olacaktır. Güzel klasörlemeyi unutmayın 🙂

 1. Windows arama özelliğini devre dışı bırakmak için:
 2. Çalıştır iletişim kutusunda services.msc dosyasını yürütün.
 3.  Sağ taraftaki çalışma alanında, Windows Arama hizmetini bulun ve üzerine çift tıklayın.
 4.  Hizmet açıldığında aşağıda bulunan Özellikler iletişim kutusunda, Başlangıç ​​türü açılır menüsünden Devre Dışı’nı seçin ve Tamam’a tıklayın. 
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 6. Aramalarınız yavaş olacak ama bilgisayarınız hiç olmadığı kadar hızlı olacak.

Donanım çakışmalarını aramak için Aygıt Yöneticisi’ni kontrol edin

Bağlı tüm donanımların düzgün çalıştığını görmek için Aygıt Yöneticisi’ni açın . Bir donanım çakışması bulursanız, çözmek için gerekli adımları atın. Çakışma çözülemezse, bir çözüm bulana kadar sorunlu donanımın bağlantısını kesin.

Yüksek Performanslı güç düzenine geç

Bilgisayarınızı pille çalıştırıyorsanız ve yavaş çalıştığını fark ederseniz, sistem hızını artırmak için güç düzenini yüksek performansa değiştirin. Bilgisayarınızın tükettiği güç miktarını artıracağını unutmayın. Güç miktarı arttıkça bilgisayarınızın şarkı daha az gidecek ama daha verimli bir performans alacaksınız.

Güç düzenini değiştirmek için:

 1. Denetim Masası’ndan Güç Seçenekleri’ni açın. 
 2. Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10’da Güç Seçeneklerini doğrudan Başlat Ekranı/Menüden arayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın aşırı ısınıp ısınmadığını kontrol edin

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, bilgisayarınızın yavaş çalışmasına neden olabilir. Bunun nedeni, çoğu modern işlemcinin, bilgisayar aşırı ısındığında bilgisayarın soğumasını sağlamak için yavaşlamasıdır.

Not: Eğer Laptop kullanıyorsanız laptoplarınıza harici fan almanızı öneririm.

Burada bir çok harici fan bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızın aşırı ısınmasını önlemek için, soğutma fanının düzgün çalıştığından ve havalandırma deliklerini tıkayan toz olmadığından emin olun çünkü bu, zayıf soğutmaya neden olacak hava akışını önleyecektir. Bilgisayarınızın kasasını hafif bir fırça ile temizleyin ve havayla etkili bir şekilde soğutulabileceği bir yere koyun.

Not: Unutmayın bilgisayarınızın kasasını yerleştirirken fanının geldiği kısmın kapanmamasına dikkat edin.

Sabit sürücünüzü birleştirin

Windows bir dosyayı sabit sürücünüzde depoladığında, dosyanızı bir bütün olarak depolamak için tek bir yer aramaz. Bunun yerine, dosyanın parçalarını rastgele depolar, yani onları en hızlı bulabildiği boş alana depolar. Bu nedenle, tek bir dosyanın parçaları bir sabit diskin tamamına dağılabilir. Bu şekilde dağıtılmış birçok dosyaya sahip bir sabit sürücüye parçalanmış denir.

Doğal olarak, bu daha yavaş dosya erişim sürelerine neden olur, çünkü Windows’un dosyaya erişilebilmesi için tüm bu parçaları bulması ve bir arayagetirmesi (yapboz gibi bir şey) gerekir.

Birleştirmenin düzelttiği şey budur. Bir sabit diskin her hücrenin belirli bir depolama alanını temsil ettiği çok sayıda hücreden oluştuğu varsayıldığı için, dosyanın dağınık parçaları bir araya getirilir ve sabit diskte sürekli hücrelerde saklanır.Bir sabit sürücüyü birleştirdiğinizde, dağınık dosyalar birleşir.

Sabit sürücünüzü birleştirmek için:

 1. Yerleşik Windows Disk Birleştirici yardımcı programını kullanabilirsiniz.
 2. Windows 10, 8 ve 8.1’de Başlat Ekranı/ Menüsünde arayabilirsiniz.

 Not: Windows’un eski sürümlerinde ise Başlat>Programlar>Donatılar>Sistem Araçları’nda bu özelliği bulabilirsiniz. Şimdiden hızlı bilgisayarınıza merhaba, yavaş bilgisayarınıza elveda diyebilirsiniz.

Windows bilgisayarınızın hızını artırmak için ReadyBoost’u kullanın

Yeterli RAM’e sahip olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız, ReadyBoost tekniğiyle bir flash sürücü kullanmak size hızda önemli bir gelişme sağlayabilir ve sağlayacaktır. ReadyBoost’ta olduğu gibi, flash sürücünüz, hemen ihtiyaç duyabileceğiniz dosyaları depolayan ve bu dosyaların bir sabit diskte depolanmış olmasından daha hızlı erişim süreleri sağlayan bir önbellek haline gelir.

ReadyBoost’un flash sürücünüzün durumuna bağlı olduğunu ve RAM’i yetersiz olan aygıtların hızını artırmayı amaçladığını unutmayın.

Windows’u yeniden yükleyin

Bu, daha radikal yöntemlerden biridir ve yalnızca yukarıda belirtilen yöntemlerin tümü bilgisayarınızın hızında önemli bir artış sağlamadığı takdirde kullanılmalıdır.

Windows’u gerçekten uzun bir süredir yeniden yüklemediyseniz, sürekli kullanım nedeniyle sistem, hiçbir ince ayar ile durumunu düzeltemeyecek şekilde gereksiz dağınıklıkla tıkanmış olabilir. Ardından, Windows’u yeniden yüklemek tek seçenektir.

Windows’u yeniden yüklemek, hızda kesin bir artış sağlar, ancak tüm yazılımınız ve özelleştirmeniz olmadan size yeni bir bilgisayar verir. Bunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirmek çok zaman alacak ama bu daha hızlı bir bilgisayar için feda etmeniz gereken bir şey.

Tüm dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun!

Windows 10, Windows 8 veya Windows 8.1 kullanıyorsanız, yüklü uygulamalarınızı ve ayarlarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz. Windows 8 PC’nizi yenilemek için PC Ayarlarını Değiştir’e giderek Güncelleme ve Kurtarma’yı açın.Fare işaretçinizi ekranınızın sağ tarafına getirdiğinizde görünen Ayarlar düğmesinden. Windows 10 kullanıcıları doğrudan Başlat menüsünden “Yenile” araması yapabilir. Altında, Kurtarma’yı tıklayın. Ardından , Dosyaları etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin altında Başlayın’ı tıklayın .

SSD’ye yükseltin

SSD sabit diskleri, veri yazmak ve okumak için eski optik sabit disklere göre çok daha hızlı olsa da, yüksek fiyatları onları pek çok kişinin gözünden kaçırır. Yine de, PC’niz için bir tane almayı başarırsanız, hızdaki değişiklik hemen görünür olacaktır.

Her şey başarısız olursa, daha fazla RAM alın

RAM veya Rastgele Erişim Belleği, bilgisayar tarafından hemen gerekli olan, çalışmakta olan programların tüm dosyalarını içerir. Dosyalara RAM’den erişmek, aynısını bir sabit diskten yapmaktan çok daha hızlıdır. Bu, sahip olduğunuz daha fazla RAM, hızdan ödün vermeden çalıştırabileceğiniz daha fazla program anlamına gelir. RAM yükseltmeleri çok maliyetli değildir ve yavaş bir bilgisayarı hızlandırmanın en iyi yollarından biridir.

Daha fazla bilgi için lütfen bilgisayar kategorisini ziyaret edin.