WordPress Sitesine Reset Atmak Wp-Reset

wordpress resetlemek

WordPress Siteme Neden Reset Atmalıyım? Wp-Reset Eklentisi

WordPress sitenize reset atmak aslında sitenizi varsayılan fabrika ayarlara geri döndürmek nedeniyle yapılmaktadır. Mesele telefonunuzda bir problem var, siz de telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürüyorsunuz. Bu iki işlemde aslında benzer özellikler taşır.  Bu durumda tüm uygulamalarınız ve kişisel özelleştirmeleriniz silinmiş olacak, bu sayede baştan başlayabileceksiniz.

Bir wordpress sitesine neden reset atmak isteyesiniz ki?

  1. Yeni bir site üzerinde çalıştığınızı düşünün, bu siteyi eski sitenizden bağımsız bir şekilde oluşturuyorsunuz. Ancak yaptığınız tema özelleştirmeleri ve yüklenen eklentilerden memnun değilsiniz. Bu yüzden de siteniz kararsız mı çalışıyor? İşte bu noktada reset amak önemli bir seçenek olabilir. Bu sayede yaptığınız iyileştirmelerin sitenizde yarattığı olumsuz etkileri sıfırlamış olursunuz.
  2. Bir website tasarımcısısınız, ve müşterilerinize websiteler hazırlıyorsunuz. Aksi kötü bir kararsızlık durumunda geri dönmek ve hali hazırda arka arkaya yüklenen eklentiler, temalar ve özelleştirmelerin yarattığı olumsuzluklardan kurtulmak için en güçlü seçeneğiniz wordpress sitenize reset atmak olacaktır.
  3. WordPress öğrenmek istiyor ve uygulamalı olarak eklentileri test ediyorsanız, temalarınız ve eklentilerinizi geliştirmek için olası hataları uygulamalı olarak görebilirsiniz. Bir hata durumunda da wordpress sitenize reset atarak bu hatalardan kurtulabilirsiniz.
  4. Herşeyi geriye almak yerine taze bir başlangıç yapmak sizin için iyi bir seçenek olabilir.

 

Peki Nasıl?  WordPress Sitesine Reset Atmanın Temel İpuçları? WordPress Sitesi Nasıl Sıfırlanır?

WordPress sitesine reset atmak için kod bilmek gerekir?

WordPress sitesine reset amak zor bir işlemdir.

Bu iki erguman da bence uydurma, aslında çok basit bir kaç işlem ile yapabilirsiniz.

Başlamadan önce sizlere wordpress yedekleme eklentisi sunmak isterim. Bunun nedeni olası bir hata da veya geriye dönmek istediğinizde bir tuşla geriye dönebilme fırsatını sizler için yaratacak bir eklentiye sahip olacak olmanız.

 

1.Wordpress Sitenizi WP Reset Eklentisi ile Yeniden Başlatın

Artık kararınızı verdiniz, wordpress sitenizi sıfırlamak istiyorsunuz. İşte bu noktada ilk adım Wp Reset eklentisini kurmak olacaktır. Sizlere sunacağımız bu ekenti ücret talep etmez, tamamen destek amaçlı kurulmuştur.

 

1

Eklentiyi “Eklenti Ara” kısmından etkinleştirdikten sonra  sırasıyla WordPress sitenizin pano bölümünden sırasıyla Araçlar » WP Reset‘e tıklamanız ardınan sayfanın ilgili bölümündeki Site Reset bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Sitenizi sıfırlamak için ilk basamak tamamlanmış oldu. Şimdi yapmanız gereken kırmızı renle belirtilen “Reset Site” butonuna tıklamak ama bunu yapmadan önce onay alanına reset yazmalısınız.

wp-reset-eklentisi

Wp Reseti sitenizi sıfırlamak için onay kelimesini (reset) yazdıktan sonra karşınıza bir mesaj onay kutusu çıkacaktır. Bir kaç sanite bekleyin ve “Sıfırlama devam ediyor” mesajını görene kadar bekleyin. Ardından sayfa yenilenecek ve siteniz yeniden başlatılacaktır.

2.Sitenizi Resetlerken İsteğe Bağlı Olarak Wp Reset Ayarlarını Yapılandırabilirsiniz

Yukarıdaki yöntem genel olarak eklentinin otomatik ayarlarınla işlem yapar. Wp Reseti kullanırken bazı ayarlardaki düzenlemeler ile ayarları yapılandırabilirsiniz.

Sitenizin Anlık Görüntüsünü Alabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Sitenizin anlık görüntüsü, yani varsayılan sitenizin son durumunu alabilmek için Wp Reset’i kullanabileceğinizi bilior mudunuz? Bu aynı anda WordPress siteniz için bir veritabanı geri dönüş noktası oluşturur. Yani bunu bilgisayarınızda sistem geri yükle ayarları olarak düşünebilirsiniz. Bir sorun durumunda değişiklikleri geri almak için bu ayarları kullanabilirsiniz. Bir nevi bir imaj dosyası oluşturmuş oldunuz.

Önemli Bilgi: Anlık görüntü dediğimiz kavram tam anlamıyla bir WordPress Yedeklemesi anlamına gelmez, WordPress sitenizi yedeklemek ayrıca yapmanız gereken sonrasında sitenizin hayatını kurtarmaya yetecek önemli bir ipucudur.

Snapshots kavramı nedir?

Anlık görüntü oluşturmak için snapshots sekmesine tıklayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra sayfayı aşağıya kaydırın ve Create Snapshots butonuna tıklayın:

snapshot

Anlık görüntü oluşturmak için bir ad ve açıklama girmeniz isteniyor. Kullanmak istediğiniz ve daha sonra hatırlayacağınız bir açıklama yazın ardından “Create Snapshot”butonuna tıklayın.

Wp-Reset Kullanarak Temaları ve Eklentileri Silebileceğinizi Biliyor muydunuz?

Varsayılan ayarlara ek olarak, Wp Reset eklentisi temanizi ve eklentinizi silmez. Sadece onları devre dışı bırakır, silmez. Ancak bu dosyaları silmek için de yine aynı eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bu durumda bu özelleştirmeyi yapmak için sırasıyla Araçlar » WP Reset‘e tıklayın. Ardından Tools sekmesini tıklarsanız  bu ayarları özelleştirebilirsiniz.

Bunun dışında bu araçlara doğrudan da geçebilirsiniz. Bunun için “Delete Theme” veya “Delete Plugins” bağlantılarını tıklamanız yeterli olacaktır. (Wp-Reset)

Önemli Not: Unutmayın, Wp Reset, dosyalarınızı hiçbir şekilde yedeklemiyor. Temalarınızın ve eklentilerinizin silinme işlemleri geri alınamaz. Butonu tıkladıktan sonra onaylama yapmanız gerekmektedir. Devam etmek için açılan pencerede Delete butonunu tıklamaısınız.

Bu işlemlerin ardınan kaç tane temanın veya eklentinizin silindiğini gösteren bir mesaj bildirimi göreceksiniz. Bütün temaları silecek olursanız, herhangi bir temayı manuel olarak yüklemek zorunda kalabilirsiniz. Sitenizin herhangi bir tema olmadan çalışmayacağını bilmelisiniz. Görünüm » Temalar‘a tıklayarak, aşağıdaki ekrana benzeyen bir ekran görebilirsiniz. Sonrasında “Yeni Ekle” butonuna tıklayın ardından istediğiniz bir temayı seçip yükleyin.

WordPress Sitenizi Sıfırladınız, Daha Sonra Verilerinizi Geri Yükleyebilirsiniz(Wp-Reset)

WordPress sitenizi tamamen sıfırladıktan sonra, oluşturduğunuz tüm sayfalar ve yazılar gitmiş olacaktır. Bunun yerine, varsayılan sayfları ve “Merhaba Dünya” gönderisini görebilirsiniz. Eski verilerinizi yüklemek ve yedeklemenizi oluştururken oluşturduğunuz ayarlara ulaşmak için yeniden yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gereken tema Wp-Reset ekletisidir. Bu sayede sitenizi oluşturmuş olduğunuz yedekten geri yükleyebileceksiniz.(Wp-Reset)

Geri Yüklenen İçeriğinizi Nasıl Görüntülersiniz?(Wp-Reset)

Sitenizi yedekleme işleminden sonra geri yüklemeyi de bitirdiğinize göre artık tüm yazılarınızı görebileceksiniz. Peki nasıl?

Bu yazıları Yazılar » Tüm Yazılar sekmesi altında bulabilirsiniz.

Bu yazı serimizin size yardımcı olacağını düşünüyoruz. Herhangi bir sorununuzda bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

WordPress Eklentileri kategorimize göz atın

Reklam ve işbirliği için tıklayın.

Wp-reset eklentisi google arama sonuçları