WMS Ne İşe Yarar?

Logo Depo Yonetim Sistemleri Warehouse Management WMS tiny

WMS Ne İşe Yarar? Başta e-ticaret odaklı işletmeler olmak üzere birçok firma için ürünlerini bulundurdukları depoların düzenli olması önemlidir. Hedeflenen cirolara erişebilmek için ayrıca düzenin yanı sıra operasyonel işleyişin de kusursuz biçimde sağlanması gerekir. WMS (Warehouse Management System) ya da dilimizdeki adıyla depo yönetim sistemi, işte tam da bu noktada devreye girer. Bünyesinde barındırdığı araçlar yardımıyla ambar ve depolardaki operasyonel süreçlerin etkin biçimde devam ettirilebilmesine olanak tanır.

WMS Ne İşe Yarar?

İşletmelere sağladığı faydalara geçmeden önce “WMS nedir?” sorusunun cevabını bilmekte fayda vardır. WMS, en temel tanımıyla, bir işletmenin envanteri üzerinde tam kontrol sağlamasına yardımcı olan yazılım çözümüdür. Depo yönetim sistemleri, ürünlerin dağıtım merkezinden son kullanıcıya ulaşıncaya dek devam eden tedarik zinciri ve sipariş süreçlerinin başarıyla yönetimini mümkün hale getirir. İşletmeler, yazılım aracılığıyla müşterilerine çok daha tatmin edici alışveriş deneyimleri sunarken envanterlerindeki tüm hareketliliği gerçek zamanlı görüntüleyebilir.

WMS, işletmeler tarafından yerleşik ya da bulut tabanlı olarak kullanılabilir. Her iki çözüm de depo süreçlerindeki verimliliğin artmasını sağlar. Ambar yönetim sisteminin bu özelliği, zaman, alan ve maliyet tasarrufunu beraberinde getirir. Lojistik operasyonlarındaki tüm süreçler uçtan uca bağlantılı hale geldiğinden aksayan noktalara yönelik çözümler anında geliştirilebilir. Tüm bu faydalardan bağımsız olarak bulut tabanlı sistemlerin tercih edilmesi, coğrafi bakımdan farklı konumlardaki çalışanların senkronize hareket edebilmelerini mümkün kılar.

WMS Programları Nelerdir?

İşletmelere, el terminalleri aracılığıyla sayım yapabilme, mal alıp gönderebilme gibi iş süreçlerini kolaylaştıran birçok pratik çözüm sunan ambar yönetim sistemleri, geniş modül desteğine sahiptir. İhtiyaca bağlı olarak stok yönetimi, üretim, mal kabul/toplama, yerleştirme, ikmal ve besleme gibi faaliyetler tek merkezden rahatça yönetilebilir. Bu sayede iş süreçleri hız kazanırken kârlılık ve verimlilik artar.

Ambar yönetim sistemlerinin günümüz teknolojileri ile uyumlu versiyonları da bulunur. Örneğin; yeni nesil WMS programlarının bünyelerinde barındırdıkları raporlama araçları ile işletmeler, kendi sektörlerine ve ihtiyaçlarına yönelik detaylı analizler yapabilir. Depoya fiziksel olarak erişimin olmadığı durumlarda, üç boyutlu görselleştirme gibi yardımcı araçlardan faydalanabilmek mümkündür. Hatta robotik yönetim modülü bulunan yazılımlar tercih edilerek iş gücünden tasarruf edilebilir.

İşletmelere birçok fayda sağlayan WMS programı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında ise entegrasyon gelir. Mevcut sisteminiz ile uyumlu çözümleri tercih ederek hem zaman hem de bütçe açısından avantaj elde edebilirsiniz. Bu noktaya ilaveten çalışmayı düşündüğünüz çözüm ortağının size sağlayacağı teknik destek ve eğitim konularına odaklanabilirsiniz.