Teknojest Blogu İle Röportaj

Teknojest, ehliblog ve daha bir çok projede başarılı olmuş bir isim. Poyraz Şahin,Kendisiyle keyifli bir röportaj yaptık Sizlerinde aklınızdaki sorulara cevap bulacaksınız..

Sosyofikir: Merhaba Poyraz hocam, direkt bu şekilde bir giriş yaptım daha samimi ve güzel .)

Poyraz Şahin: Merhaba, benimle böyle bir röportaj gerçekleştirdiğiniz için öncelikle teşekkür etmek isterim.

Poyraz Şahin Kimdir ? Neler yapar ? Neleri sever ?

Poyraz Şahin:Tam zamanlı olarak mühendislik mesleğini icra ediyorum. Evliyim. Üniversite yıllarımdan beridir blog yazarlığına merakım vardı. O dönemden beri boş zamanlarımda yazılar paylaşarak okuyucularımla paylaşıyorum.  Fanatik bir Galatasaray taraftarıyım. Maç izlemekten hoşlanırım. Bunun yanında arkadaşlarım Play station oynamayı, film ve dizi seyretmeyi seviyorum. Bir de blog yazarlığımı katarsak başka da bir şey yapmaya vakit kalmıyor açıkçası.

Sosyofikir: İlk projeniz neydi ilk ne zaman internet dünyasına giriş yaptınız ?

Poyraz Şahin: İlk başlarda 2-3 blog açıp kapatmışlığım vardır. Hatta isimlerini bile unuttum. O yüzden ilk projemi Ehli Blog sitesi ile başlattığımı söyleyebilirim.

2009 yılından beri blog yazarlığı yapıyorum. Hatta askere gideceğim dönem bile 10 adet yazı hazırlayıp otomatik planlı gönderi yaptığımı bilirim.

Sosyofikir: Türk blogger aleminde tanınan ve bilinen bir isim yaptınız bunu neye borçlusunuz ?

Poyraz Şahin: Tabii bu noktaya gelmek kolay olmadı. Forumlarda aktif olmaya çalıştım. Bloğumda faydalı çalışmalar sundum, yorumları cevapladım. Günden güne takipçi sayısı da artınca artık blog denilince akla gelen isimlerden oldum.

Sosyofikir:Blogunuzdaki yazılarda her zaman yorumlara cevap veriyorsunuz. Ayrıca herkesle birebir ilgileniyorsunuz ? Blogunuza günlük ne kadar zaman harcıyorsunuz ?

Poyraz Şahin: Yazı hazırlamak ve yazıya resim konusunda karar vermek bir hayli vaktimi alıyor. Ayrıca çok bölünerek çalışma hazırlıyorum. Bu da verimsizliğe sebep oluyor. Yazı yazacağım zaman 2 saat, yazmadığım zaman yarım saat vakit ayırıyorum.  İlaveten bloğumun durumunu analiz edip, tanıtım, reklam ve diğer blogları yorumlama konusunda da günde yarım saat vakit ayırdığımı söyleyebilirim.

Sosyofikir:Bu zaman konusu çok önemli günde kaç saat bilgisayar başında olunmalı, başarılı bir blogger olmak için zamanı nasıl kullanmalıyız ?

Poyraz Şahin:Zamanı etkili kullanmak istiyorsanız ne yazmaya karar vermek için yolda, serviste geçen vakti kullanmalı ve yazıyı hazırlarken başından ayrılmamalısınız. Mail, sosyal medya ilginizi dağıtmamalı. Saat yazı içeriğine bağlı elbet.

Sosyofikir:Türkiyede blogculuğu nasıl görüyorsunuz etkilendiğiniz Türk blogcular yada yabancı bloggerlar var mı ?

Poyraz Şahin:Açıkçası çoğunlukla yabancı blogları takip ediyorum. İtiraf etmeliyim ki bu da türk arkadaşlarımla etkileşim kurmamı geriletti. Onları ihmal edip sosyal arkadaşlık kuramadım.

Şu anda aklıma gelen sizlerin de yakından takip ettiği birkaç isim var elbet. WpMavi, Timur Demir, Hızlı Adam, Oğuz Veli Yavaş

Sosyofikir:Çok da fazla zamanınızı almak istemiyorum. Yazı çok uzun olunca haliyle dikkat dağılıyor ben son sorularıma geçip size en can alıcı soruları sormak istiyorum.

Sosyofikir:İyi bir blogger olmanın sırrı nedir ?


 Poyraz Şahin     Kendi tarzınızda yazmak 

Diğer blog yazarları ile iletişimi ihmal etmemek.

·         Çok yazmalıyım diye bloğu çöp yazılarla doldurmamak.

·         En azından haftada 2 yazı hazırlamak

·         Diğer blogları okumayı ve yorumlamayı ihmal etmemek.

Sosyofikir:Teknojest 2016 Şubat ayında yayın hayatına giriş yaptığı halde çok başarılı bir grafik çiziyor hemen hemen çoğu blogger sitenizden yardım alıyor ? Ben de dahil hepimizin takip ettiği bir blog Teknojest bu başarıyı neye borçlusunuz ? Yani bir blogger bu röportajı okuduğunda ona vereceğiniz tavsiyeler var mı ?

Poyraz Şahin:EhliBlog da aslında ilk olması sebebiyle acemiliğimi attım diyebilirim ve o zamanlarda neyi yanlış yaptığımı biliyorum. Teknojest i bu doğrultuda baştan raya koymayı hedefledim. Şu an olabildiğince tüm blog yazarlarına ulaşmaya çalışıyorum. Bunun yanında doğru yazılarla sitemi besliyorum.

Yeni yazarlara tavsiyem her yazıyı sahiplenip farklı stratejilerle yazının pazarlamasını yapmaları. Blog tanıtımı ayrı yazı tanıtımı ayrıdır. O yüzden yazıyı yayınlayıp kenara geçilmemeli. İstatistikler iyi değerlendirilmeli. Hangi yazı çabuk terkediliyor, hangisi daha çok hit alıyor. Trafik sağlamayan yazı nasıl popüler hale getirilebilir., bunları analiz etmeli.

Gerçeklerle yüzleşmeyi de ihmal etmeyin. Örneğin sitenizde 50 yazı varsa her yazınız ayda en az 100-200 hit almalı, buna göre en az 5000-10000 görüntülemeye sahip olmalısınız. Bu rakamlara ulaşamıyorsa tanıtım ve yazı seçimi konusunda kendinizi sorgulamalısınız.

Son olarak ta eklemek istedikleriniz varsa lütfen ekleyin.

Bu keyifli röportaj için size teşekkür ediyorum. Blog yazarlığı emek isteyen bir iş. Kazandığım paralara bakınca sadece para kazanmak için yapılacak bir iş değil, bunu belirtmek isterim.

Yazarken keyif almalısınız. Elbette bir emek olduğu için de para kazanmayı da hedefleyebilirsiniz.

Hemen hemen her konuda blog var. Siz neyi farklı yapıyorsunuz bunun cevabı kendi içinizde net olmalı.

Bunun yanında yazı hazırlamanın kolay bir şey olmadığını unutmayın. Eğer bir yazıdan gerçekten yararlandıysanız mutlaka bunu paylaşımla, yorumla belirtin. Belki de katkı olması için sitede yer alan reklama tıklayabilirsiniz de.

Hepinize başarılar…

O zaman ben de sizi ulaşabilecekleri sitenizin teknojest.com olduğunu belirteyim size oradan ulaşabilirler