8 Adımda Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

indir

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme Yanlışlıkla önemli bir dosyanızı sildiniz mi ? Shift delete ile silinen dosyayı geri getirme konulu makalemize hoş geldiniz.Sürekli değişen ve dijitalleşen günümüz dünyasındaki önemli sorunlardan biri de herhangi bir aksaklık veya hata olduğunda bilgilerimizi kurtarabilme durumumuzdur. Neredeyse tüm bilgilerimizi, iş evraklarımızı, fotoğraf ve videolarımızı disklerimizde veya bulut adı verilen internet sistemlerinde saklıyoruz.

Asla Silinmemesi Gereken Hayati Dosyalar Ve Bilgiler (Shift Delete Kombinasyonu)

Belki vefat eden yakınınızla ilgili son çekildiğinizbir fotoğraf karesi, ve ya bir iş için hazırladığınız sunum asla silinmemesi gereken dosyalar arasındadır. Düşünsenize bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisi olarak bitirme projenizi yanlışlıkla bilgisayarınızdan sildiniz ? Ne yapacaksınız ? Çok tehlikeli bir durum ile karşı karşıya kaldınız demektir. İşte bugün sizlere bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Umarım yararlı bir yazı olur.

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

En Önemli Veriniz Silindi Mi ?

Hayatınızda çok önem verdiğiniz bir fotoğrafınızı yada önemli bir ödevinizi, raporunuzu mu sildiniz ? Geriye nasıl getireceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa bu yazımız sizlere gerçekten de silinmemesi gereken bir dosyanın silinmesinden kaynaklı, dosya geri getirme işlemini anlatacaktır. Bakalım silinen dosyaları geriye nasıl getiriyoruz ? Silinen dosyaları geri getirme konumuza hoş geldiniz. Çok uzatmadan yazımıza başlayalım

Virüsler, hatalı dosya yüklemeleri sonucunda gerçekleşen bilgi kayıpları veya kullanıcı kaynaklı sorunlar verileri kaybetmenize neden olabilir. Bu noktada en önemli şey silinen dosyayı geri getirmek oluyor haliyle. Peki ya dosyayı shift+delete kombinasyonu ile sildiyseniz ? O zaman ne yapacaksınız ?

Panik yapmayın. Sosyofikir sizler için bu durumu araştırdı ve çeşitli çözüm yollarını sizlerle paylaşacak.

Dosyayı yanlışlıkla sildiğinizde aslında gerçek anlamda bilgisayarınızdan silinmiyor.

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

Örneğin bir kasetin üzerine yeni bir şarkı kayıt ediyorsunuz. Sabit diskiniz yani hard diskinizde eski verilen üzerine yeni dosyaları yazıyor. Veri kurtarma programlarını kullanarak dosyanızı geri getirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Bazı durumlarda mümkün olmayan bu çözüm genellikle olumlu sonuç veriyor.

Piriform Recuva ile silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapılır ?

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

Silinen dosyaları geri getirmek için çok kolayca kullanabileceğiniz ücretsiz bir program olduğunu söyleseydik. Piriform şirketini birçoğunuz CCleaner programından hatırlayacaktır. İşte yine aynı şirket yine önemli bir sorun olan silinen dosyaları geri getirmenin yolunu bulmuş. Yeni çıkardıkları Recuva programının ücretsiz versiyonu sizin işinizi görecektir.

Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz

Recuva uygulamasını buradan indirebilirsiniz!

Program çok iyi, ücretsiz olarak sürümü sunması da mükemmel ancak tabii ki her şeyde olduğu gibi bu programda da ücretsiz sürümde bazı kısıtlamalar mevcut. Eğer gerçek anlamda hayati önem taşıyan dosyaları geriye getirmeniz gerekiyorsa profesyonel sürümü satın almanız tavsiyemizdir.

Recuva sihirbazı nasıl kullanılır?

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

Şimdi öncelikle programı indirdikten sonra belirlediğiniz konuyu seçmelisiniz. Gerekli seçimi yaptıktan sonra hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğiniz sorulacak program tarafından size. Daha sonra da bilgisayarınızın ekranında, USV veya medya kartları üzerinde tarama yapabilirsiniz. Örneğin sadece belgelerim klasörünü hedef olarak seçebiliyorsunuz. Ayrıca geri dönüşüm kutusunu ara ya da şu klasörde araştırma yap gibi seçenekler bulunuyor

Bu aşamada dosyanın neden silindiğini doğru bir şekilde programa bildirmelisiniz. Örek veriyorum D sürücünüzdeki, Sunumlar klasörünü hedef gösterdiniz. Bunu yaparak daha doğru ve tutarlı sonuçlara ulaşacağınızı asla unutmayın. Eğer kaybolan dosyanın yerinden emin değilseniz, yerini bilmediğinizi programa bildirin.

Derinlemesine Ve Hızı Tarama Yöntemleri

Kayıp dosyanın yerini belirlediniz. Daha sonra programımız Recuva size, nasıl bir tarama yapılmasını istediğinizi soracak. Programın iki türlü araştırma modu bulunuyor.

Aslında mantık antivirüs programı mantığından da farklı çalışmıyor. Hızlıca silinmiş bir dosya araştırması yapıyor. Eğer kaybettiğiniz dosya kısa bir süre önce silindiyse bu yöntem sizin işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Ancak silinen dosya daha eski bir tarihte silindiyse, uzun tarama modunu seçmenizi öneriyoruz. Bunun nedeni derinlemesine tarama sayesinde, çok daha önce silinen dosyaları kurtarma şansına sahip olacaksınız. Ancak derinlemesine bir tarama daha önceki silinen dosyaları da buluyor. Bu uygulamanın 1 saatten fazla sürebileceğini unutmayın.

Doğru bir geri alma işlemi için düzgün tarama yapmalısınız!

Shift Delete İle Silinen Dosyayı Geri Getirme

Bu aşamada sizlere program ile ilgili program sihirbazı kullanmadan doğru işlemleri yapma durumunuzu anlatacağız. İlk önce programın sağ üst kısmında bulunan gelişmiş kipe geç özelliğine tıklayınız.

Bu bölümde karşınıza gelen ekranda Eylemler sekmesini tıklayın. Buradan da sırasıyla gizli dosyaları tara, güvenli silinen dosyaları da göster bölümünü tıklayınız. Programın mantığı bu şekilde kurgulanmıştır.

Bu iki arama yöntemi sayesinde artık aradığınız dosya veya dsyalara çok daha rahat bir şekilde ulaşma şansına sahip olacaksınız. Aynı sekme içerisinde, silinmemiş dosyalar için tarama yap kutusunu işaretlerseniz, formatlanan hard diskinizde bulunan verileri de bulmak için taratabilirsiniz.

İstemediğiniz Verilerden Kurtulmak

Recuva programı taramasu bittikten sonra karşınıza gelecek olan meü de silinmiş dosyaları kapsamlı şekilde görebileceğiniz bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Program bulduğu dosyaların hangi zamanda silindiğini ve kurtarma şansınızın varolup varolmadığını, varolduysa ne kadar bir orana sahip olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Daha sonrasında sağ kısımda bulua sekmelerden, Bilgi yazan sekmeyi seçiyoruz. Burada bulduğunuz dosyanın nerede olduğunu ve üstüne hangi bilginin yazıldığıı görebiliyorsunuz.

İşte bu aşamadan sonra yanında yeşil renk içeren dosyaları açık şekilde kurtarabileceğiniz açıkça sizlere belirtilecektir. Kurtarmak istediğiniz dosyaların üzerine tıklayın daha sonra ekranın alt tarafında bulunan kurtar butonuna tıklayın.

Recuva programı sizden dosyayı kurtarma için bilgisayarınızdan bir yer seçmenizi isteyecek. Kendinize masaüstünde yeni bir dosya açabilirsiniz. Kurtarılan verileri de aynı klasöre yükleyerek anlam karmaşasından kurtulabilirsiniz. Birden fazla dosyayı kurtarmak istiyorsanız, ekranda sağa tıklayın ve parlayan dosyaları kurtar butonunu seçin.

Formatlanan dosyaları kurtarabilir miyim ?

Normalde böyle bir şey imkansız gibi gözükse de yapılabilir. Evet yanlış duymadınız Recuva programı sayesinde sizinde formatladığınız verileri geri getirme şansınız var. Hemen yapmanız gereken ayarlar menüsüne geliyoruz. Eylemler kısmını tıklayın. Karşınıza çıkan sekmede silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

Kurtarılıyor menüsünde ise dosya yapısını kurtar kısmını işaretleyin. Bu işlemi başarılı bir şekilde bitirdikten sonra taramayı başlatabilirsiniz. Karşınıza gelen sekmede silinmemiş dosyalar için tarama yap kısmını işaretleyin.

 

İnternette bu konuda yaptığımız arama sonucunda bu şekilde bir programın yardımcı olabileceğini öğrendik ve sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Bu yüzdensizlerinde geri dönüşlerinizi özellikle bekliyor olacağız.

Siz silinen dosyalarınızı geri kurtarabildiniz mi ? Silinen en önemli dosyanız bir ödev miydi yoksa iş için gerekli olan bir sunum veya rapor mu ?

Sizleri Nasıl Yapılır Kategorimize Bekliyoruz. Ayrıca Bilgisayar Kategorimizden De teknoloji ve bilgisayar odaklı makalelerimize ulaşabilirsiniz.