Salmonella, Yeni Tehlike O Dev Markada, Tek Tek Toplatılıyor

salmonelle

Avrupa ülkelerinde şu sıralar salmonella vakaları konuşuluyor. Ünlü marka Avrupa ülkelerindeki raflardan tek tek toplatılıyor.

Bir çok kişinin çok sevdiği dev markayı yiyen kişilerdeki zehirlenme vakalarındaki artış Avrupa’da kırmızı alarm haline geldi. 125 kişinin zehirlendiği vakalar tek tek inceleniyor. Söz konusu çikolatalar marketlerdeki raflardan toplatılmaya başlandı. Nedeni henüz anlaşılamayan salmonella vakalarındaki artış. İncelemenin ardından bu çikolatanın sebep olduğu vakalar neticeye ulaşacak.

Avrupa gıda güvenliği sorumluları, salmonella kaynaklanmı zehirlenmelerin ilk olarak Belçika’daki bir Ferero fabrikasında ortaya çıktığını ardından Avrupa’ya yayıldığını aktarıyorlar. AB sözcüsü Stefan De Keersmaecker Salmonella Typhimurium vakalarını yakından takip ettiklerini belirtti ve süpheli ürünlerin toplatılma işlemlerinin devam ettiğini duyurdu.

TEK TEK HEPSİ TOPLATILACAK

Politico’ya demeç veren De Keersmaecker, “Epidemiyolojik ve analitik kanıtlar, Arlon’da (Belçika) çikolata ürünleri üreten bir kuruluşa işaret ediyor” dedi. Şimdilik Fransa, Almana, İrlanda ve İsveç’te görülmüş olsa da ilerleyen günlerde vakaların artmasından endişe ediliyor. İngiltere’deki yetkiller salgının sorumlusunun Ferero fabrikası olduğunu bu durumda rada üretilen Kinder Surprise ürünlerinin de bir süre raflarda yer almaması gerektiğini savunuyorlar.

Can kaybı henüz yaşanmamışsa da endişe kayıpların artması olarak dile getiriliyor.

SALMONELLA BAKTERİSİ VÜCUTTA NE GİBİ ETKİLERE SEBEP OLUYOR?

Ölümcül bir bakteriyel vaka olarak bilinen salmonella başlarda ateşlenme, isal karın ağrısı, kusma, baş dönmesi ve ishal olarak görünsede daha sonraları ölüme kadar götüren bir süreç olarak aktarılıyor. 6 saat ile 6 gün arasında ortaya çıkan bu bakteri insanlar için çok zor bir tedavi sürecine davetiye çıkarıyor. Enfeksiyona yakalanan insanlarda tedavi yöntemi 2 ile 4 hafta gibi bir süre arasında değişim gösteriyor.