Rusya Ukrayna Savaşı Başladı

RUSYA UKRAYNA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü erken saatlerde Ukrayna’ya askeri operasyon düzenleyeceğini duyurdu. Rusya Ukrayna savaşı resmi olarak başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü erken saatlerde Ukrayna’ya askeri operasyon düzenleyeceğini duyurdu.
Ukrayna İçişleri Bakanlığı, birliklerin sınırı birden fazla yönden geçtiği ve başkent Kiev de dahil olmak üzere birçok şehirde patlamalar meydana geldiğine dair raporlarla Rusya’nın “istilasının başladığını” söyledi.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Perşembe günü ülke genelinde sıkıyönetim ilan ederek vatandaşları sakin olmaya çağırdı. Daha önce, Çarşamba günü Putin’i aramaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı: “Rus birlikleri kayıp yaşıyor”

Ukrayna Savunma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, güçlerinin Rus taarruzuna “ivedilikle” karşı koyduğunu ve Moskova birliklerine kayıplar verdirdiğini söyledi.

Bakanlık, Whatsapp’ta paylaşılan bir açıklamada, “Ulusal Savunma Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesine göre meşru müdafaa hakkını kullanarak, düşmanın devlet sınırını aşma girişimlerine haysiyetle karşı çıkıyor” dedi. “Durum kontrol ediliyor. Rus birlikleri kayıp veriyor.”
Bakanlık ayrıca “Ukrayna savunucuları arasında kayıp olmadığını” söyledi.

Daha önceki bir açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna hava savunmasını etkisiz hale getirdiğini söyledi.

CNN, bu iddialardan herhangi birini bağımsız olarak doğrulayamadı.

Rus askeri araçları Kırım’dan Ukrayna’ya girdi

Ukrayna Sınır Muhafızları tarafından yayınlanan bir videoya göre, Rus askeri araçları Kırım üzerinden Ukrayna’ya girdi.

Araçların hangi sınır kapısından Ukrayna’ya – doğuda Çongar’dan veya batıda Kalanchak’tan girdiği belli değil.

Bu sabah erken saatlerde, Beyaz Rusya sınır kapısından canlı yayın videosu, bir grup asker ve askeri aracın Ukrayna’ya geçtiğini gösterdi. Video yerel saatle sabah 6:48 civarında Senkivka, Ukrayna ve Veselovka, Beyaz Rusya arasındaki geçişte çekildi.

Ukrayna Sınır Muhafızları CNN’e daha önce yaptığı açıklamada, sınırlarının Rusya ve Beyaz Rusya tarafından “topçu, ağır teçhizat ve hafif silahlar kullanılarak” saldırıya uğradığını söyledi.

Kiev’de Ukrayna’nın başkentinden çıkan uzun araba kuyrukları oluştu

Ukrayna’nın başkenti Kiev’den fotoğraflar, Rusya’nın Perşembe sabahı erken saatlerde düzenlediği saldırının ardından şehir dışına çıkan uzun araba kuyruklarını gösteriyor. Yoğun trafik, bu sabah patlamaların duyulduğu yerden batıya doğru hareket ediyor gibi görünüyor ve birkaç araba doğuya gidiyor.

Perşembe sabahı erken saatlerde, CNN muhabirleri şehrin doğusundan, Boryspil Uluslararası Havaalanı yönünde patlamalar duydu.

Ukrayna’nın Harkov ve liman kenti Odessa dahil olmak üzere diğer bölgelerinde de patlamalar olduğu bildirildi.

Japonya Başbakanı, Rusya’nın işgalinin “uluslararası düzenin temellerini sarstığını” söyledi

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Perşembe günü Rusya’nın doğu Ukrayna’yı işgalini “uluslararası düzenin temellerini sarstığını” söyleyerek kınadı.

Kishida düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya’nın eylemlerini şiddetle eleştiririz ve hızlı yanıt vermek için ABD ve uluslararası toplumla işbirliği yapacağız” dedi.
Kishida, Tokyo’nun Ukrayna’daki Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için ilgili bakanlıklarla çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Moskova’ya karşı ek yaptırımlar sorulduğunda, Kishida gazetecilere diğer G7 ülkeleri ve uluslararası toplumla iletişim kurduktan sonra gelecekteki önlemleri düşüneceğini söyledi.

Kişida Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Japonya’nın Ukrayna’daki eylemleri nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayacağını söyledi.

Kishida, Japonya’nın doğu Ukrayna’da ayrılıkçıların elindeki Moskova yanlısı iki bölge olan Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığının tanınmasına dahil olan kişilerin vize verilmesini askıya alacağını ve mal varlıklarını donduracağını söyledi. İsimleri veya yaptırımların nasıl uygulanacağını belirtmedi.

Ayrıca Japonya’nın Donetsk ve Luhansk’a ve Luhansk’a ithalat ve ihracatı yasaklayacağını ve Japonya’da Rus tahvillerinin ihracını ve dolaşımını yasaklayacağını söyledi.

Flightradar, Ukrayna ve batı Rusya’nın üzerinde çoğunlukla boş hava sahasını gösteriyor

 

Uçuş takip hizmeti Flightradar24’ten alınan görüntüler, Ukrayna ve batı Rusya’nın üzerinde çoğunlukla boş hava sahası gösterirken, bölgedeki uçaklar sınır bölgelerinden uzaklaşıyor.

Perşembe günü erken saatlerde, Ukrayna havacılık yetkilileri Kiev, Dnipro, Lviv, Odessa ve Simferopol çevresindeki bölgeleri kapsayan ülkenin hava sahasını kısıtlayan bir bildiri yayınladı.

Avrupalı havacılık düzenleyicileri, Ukrayna sınırına yakın herhangi bir sivil uçağın hedef alınma “yüksek risk” ile karşı karşıya kalabileceği konusunda da uyardı.

Metro istasyonları, insanlar Ukrayna’nın başkentinden ayrılırken Kiev’de sığınaklar haline geldi

UKRAINE-RUSSIA-CONFLICT

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de metro istasyonları sığınaklara dönüştü. Şehirdeki görgü tanıkları CNN’e, istasyonların gruplar halinde organize erzak taşıyan insanlarla dolu olduğunu söyledi.

Ukraynalılar Kiev’den kaçıyor: Şehirdeki yoğun trafik ve Kiev’den çıkan uzun araba kuyrukları ile Perşembe sabahı fotoğraflar ortaya çıkmaya başladı.

CNN’den Matthew Chance bugün erken saatlerde Kiev’de yaptığı açıklamada, “Bu (hava saldırısı) sirenlerini duyarken, bu şehrin halkının, etrafımızda meydana gelen bu gürleyen patlamalar karşısında yataklarından nasıl paniklediğini hayal edebilirsiniz” dedi. .

“Bütün bu trafik tek yöne gidiyor… mümkün olduğunca hızlı bir şekilde batıya, ülkenin daha güvenli bölgelerine, belki de Polonya’ya doğru gidiyor, ki bu da üç, dört ya da beş saatlik sürüş mesafesinde. Bu ülkenin sakinlerinin batıya, Rusya’nın ters yönüne doğru hareket ettiğini neredeyse sürekli bir trafik akışı olduğunu görebilirsiniz.”

 

Güncelleniyor..

25.02.2022 10:15

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna savaş uçağının Kiev üzerinde düşürüldüğünü söyledi. 25.02.2022

Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Evgeny Yenin, Ukrayna’ya ait bir Sukhoi Su-27 savaş uçağının Cuma günü erken saatlerde başkent Kiev üzerinde düşürüldüğünü söyledi.

Ukrayna acil durum güçleri tarafından tweetlenen fotoğraflar, üzerine bir uçağın parçaları düştükten sonra iki katlı bir evde çıkan yangını gösteriyor gibi görünüyor. Bunların Su-27 jetinin kalıntıları olup olmadığı belli değil.

ukraina

Ukrayna Devlet Başkanı işgale karşı direniş çağrısında bulundu, müttefikleri “uzaktan bakmakla” suçladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Cuma sabahı yeni bir video mesajı yayınlayarak Rus işgaline karşı direnişe çağırdı ve birkaç saat içinde Ukrayna’nın müttefiklerini ikinci kez eleştirdi. 25.02.2022

Bir Facebook videosunda ABD’yi kastederek, “Bu sabah tek başımıza ülkemizi savunuyoruz. Tıpkı dün gibi, dünyanın en güçlü ülkesi uzaktan baktı” dedi.
“Rusya dün yaptırımlarla vuruldu ama bu yabancı askerleri topraklarımızdan çıkarmaya yetmiyor. Bu ancak dayanışma ve kararlılıkla sağlanabilir.”

Zelensky, Ukrayna halkının direnmeye devam ettiğini belirterek, “Gerçek bir kahramanlık sergiliyor. Düşman birçok yönden durduruldu. Çatışmalar oluyor… Yorulmayacağız.”

“Topyekün savaş”: Zelensky kısa konuşmasını “topyekün savaşın ikinci sabahı” olduğunu söyleyerek başladı konuşmasına.

Rus kuvvetleri sabah saat 4’te Ukrayna topraklarına füze saldırıları düzenlemeye devam etti. Sadece askeri tesisleri hedef aldıklarını söylüyorlar ama bunlar yalan. Aslında hangi alanlarda faaliyet gösterdiklerini ayırt etmiyorlar” dedi.

“Kiev üzerinde gökyüzünde (bu sabah) bombalama oldu. Bir apartmanda yangın çıktı. Başkentimize bu tür saldırılar 1941’den beri gerçekleşmedi.”

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko Cuma sabahı bir tweet’te, Koshitsya Caddesi’ndeki 7-A konut binasına isabet eden bir roketin enkazı sonucu üç kişinin yaralandığını ve birinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

Ukraynalılar sabaha çok kötü uyandı. Ruslar ülkeyi resmen işgal ediyor 25.02.2022

Gün ağarırken Kiev’de bir dizi gürültülü patlamalar oldu ve ıssız sokaklarda hava saldırısı sirenleri tekrar tekrar çaldı.

Kentin sol yakasındaki bir apartman binası, enkazın isabet etmesi sonucu bir gecede alevler içinde kaldı.

Cuma günü Kiev’de bir apartman binası enkaz tarafından vurulduktan sonra alev aldı.
Cuma günü Kiev’de bir apartman binası enkaz tarafından vurulduktan sonra alev aldı.
Başka bir olayda, başkentin üzerinde bir Ukraynalı Sukhoi Su-27 savaş uçağı düşürüldü. Acil servisten alınan görüntülerde, Su-27 jetinden olup olmadığı belirsiz olmasına rağmen, üzerine bir uçağın parçaları düştükten sonra iki katlı bir evin yandığını gösterdi.

Bir gecede sokağa çıkma yasağı resmen sabah 7’de kaldırılırken, şehir ürkütücü bir şekilde sessiz kaldı ve birçok sakin içeride kalmayı seçti. Diğerleri zaten Kiev’den kaçtı – başkentin batısına giden yollar Perşembe günü tıka basa doluydu.

Bu arada Ukrayna Savunma Bakanlığı, ülkenin hava indirme birliklerinin, Rus kuvvetlerinin bir sütununun başkente doğru ilerlemesini önlemek amacıyla Kiev’in yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki İvankiv’de Teteriv Nehri üzerindeki bir köprüyü havaya uçurduğunu söyledi.

Bakanlık, Rusya’nın ilerleyişinin durdurulduğunu söylese de, bu bilgi Kiev’de barınan sakinleri pek rahatlatmayacak.

Kaynak: https://edition.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-news-02-23-22/index.html

Önceki Yazımız: https://www.sosyofikir.com/eniyiler/dunya-diken-ustunde-3-dunya-savasi-basladi.html