Ramazan’da Acıkmamak İçin Sahur Önerileri – Onlar Mutlaka Tüketilmeli.

Bugün ramazanın ilk günü ilk sahur yapıldı. Peki doğru sahur yapıyor muyuz ? Doğru yiyeceklerle oruç tutarken daha rahat ve zinde olmak mümkün mü ? Çok mu susuyorsunuz ? Çok mu acıkıyorsunuz ? O zaman herkesi “Ramazanda tok tutan yiyecekler” listemize bekliyorum. İşte sizlerle paylaşacağımız neler yemeli, neler yememeli listemiz. Sizlerle birlikte paylaşacağımız konu bugün sahur önerileri olacak.

Sahurda mutlaka yenmesi gereken besinler ve besin grupları

1-Ekmek ve tahıllar
2-Süt veya yoğurt
3-Peynir, yumurta veya kıyma vb protein
4-Meyve
5-Sebze veya salatalık domates vb
6-Yağlı tohum
7-Bol su

Yukarıdaki liste dışında yenilen her besin maddesi sizi daha çok acıktıracak besin maddeleridir.

Yeşil Çay İçmek Sağlıklı Mı ? Yeşilçay İçmek Tok Tutar Mı ?

Yeşil çay bildiğiniz üzere bir detoks vazifesi görür. Yeşil çay içmek insanı zinde tutar ve en önemlisi de sağlıklıdır.

Yeşil çay, aslında bildiğimiz çay yapraklarından elde edilmektedir. Çay yaprakları hasat edildikten hemen sonra yapraklar kurutulur. Ayrıca eski yazıtlarda ve anlatılanlarda yeşil çay içmenin, yorgunluğu giderme, beyin fonksiyonlarını düzenleme ve iyileştirme gibi olumlu etki yaptığından bahsedilmiştir. Ayrıca kilo kontrolünü de sağlayan Yeşil Çay vücut yağını azaltma durumunda da önemli bir rol oynuyor.

Yumurta İki Çeşit Örnek Proteinden Biri.

Yumurta yediğiniz takdirde anne sütünden sonra en kaliteli proteini yediğinizin farkında olmalısınız. Ramazan ayında sahur sofralarının vazgeçilmesi de her zamanki gibi yumurta olmalıdır. Kahvaltıda yumurta yiyen insanlarda gün içerisinde iştah seviyesinde bir düşme polur ve günlük kalori alımları azalmış olur. Yumurta kan şekeri kontrolü de sağlar. Bu yüzden de yeme isteği dürtüsü daha düşük olarak seyreder. Yumurtayı ihmal etmeyin.

ÇÖREKOTU : Şifa kaynağı – Çörekotu doygunluk hissi verir mi ? Ramazanda çörekotu kullanılmalı mı ?

Birçok derde deva olan çörekotu da ramazan da vazgeçilmezleriniz arasına olmalıdır. Ve çok önemli bir baharattır. Ramazanda tüketilmesini önerdiğimiz en önemli baharatlar arasında çörekotu yer alır. Çünkü en önemli özelliklerinden biri de doygunluk hissi vermesi bu sayede daha sağlıklı ve rahat bir oruç tutmanızı sağlamasıdır. Ayrıca kilo vermek isteyenler içinde çörekotu’nun önemli bir yer kapladığını söylemeden edemeyeceğiz.

SÜT : Kalsiyum Kaynağı. Sahurda 1 bardak, 24 saat içerisinde toplam 2 bardak süt içilmeli.

Bir süt iftar ile sahur arasında biri de sahurda olmak üzere toplamda 2 bardak süt 24 saat içerisinde tüketilmeli. Bunun en büyük nedeni sütün içerisindeki D vitamini ve önemli bir maden olan kalsiyum içermesi nedeniyle tok tutarak açlık hissini bastırmasıdır.

ESMER BUĞDAY : Magnezyum, B vitamini ve mangezin kaynağı.

15. yy da Avrupaya gelmiştir. Japonya dünyadaki en büyük üreticisi olmakla birlikte Rusya, Türkiye, Kanada ve Fransa da da üretim yapılmaktadır. Çok zengin bir içerik ihtiva ederi. Çin ordusu tarafından da güçlerinin artması için tüketilmiş bir üründür. Ramazanda da esmer buğday tüketilmelidir.

KEFİR : Çok Sevilmeyen Ama Çok Yararlı Bir İçecek

Sindirim problemleri, hazımsızlık çektiren durumlar için birebir olan bir içecek olan kefiri çok insan sevmez. Ama aslında çok besleyici ve yararlı bir içeriktir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sistemini destekler ve yüksek dereceli yararlı probiyotik içeririr. Vücuttaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur. Kötü huylu bakterilerinde vücutta barınmasını engeller.

Kefir; Bağışıklık sistemini güçlendirir, mide barsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucudur, yüksek tansiyon, kolesterol düşürülmesinde etkilidir.

KURU FASULYE : 7000 yıllık geçmişe sahip en zengin baklagil.

Baklagillerin mükemmel bir besin kaynağı olduğunu söylememe gerek duymuyorum aslında. Ancak özellikle belirtmekte yarar görüyorum ki en faydalı baklagil şüphesiz kuru fasulyedir. 2005’te yer alan My Pyramid adlı beslenme kılavuzunda haftada 3 su bardağı fasulye tüketiminin uygun olduğunu ve tüketilmesi halinde vücutta olumlu yönde ilerlemeler olduğu belirtilmektedir. Günümüzden daha 6000 – 7000 yıl öncelerine dayanan bir üretim geçmişi olduğunu biliyor muydunuz ? Ramazanda kilo kontrolü konusunda da sizlere çok yardımcı olacak bir gıda olan kuru fasulye kesinlikle ihmal edilmemelidir. Ayrıca iyi bir kilo kontrolü de sağlar.

MEYVELER: Doğal Şeker, kilo dengeleyici doğal kaynak.

Triptofan içeren ve amonoasidi fazla olan besinlerin iştahı azalttıkları bir çok doktor tarafından defalarca dile getirilmiştir. Bu yüzden sahur zamanında bolca meyve tüketilmelidir. Bu sayede iştah da azalarak ve gün içerisinde daha rahat bir oruç tutma durumu gözlemlenecektir. Meyveler yapay şeker olmadığı için tamamen doğal şeker ihtiva eder. Sahurda tüketebileceğiniz 2-3 porsiyon meyve sayesinde gün içerisinde daha zengin ve zinde kalacaksınız.

Krom da kan şekeri düzenleyicidir bu yüzden Yulaf,peynir meyan kökü, buğday, yer fıstığı, süt ve süt ürünleri, ısırgan otu kesinlikle göz ardı edilemeyecek ürünler arasında yer alır. Sağlıklı bir gün diliyorum.