Performans Pazarlaması Nedir, Ne İşe Yarar?

performans pazarlamasi 1

Performans Pazarlaması Nedir, Ne İşe Yarar?

Performans Pazarlaması ya da bazı kaynaklarda geçen adıyla Performans Bazlı Reklam, git gide büyüyen çevrimiçi bir reklam stratejisidir. Bu pazarlama çeşidinde genel bir anlayışa aykırı olarak belirli bir olaya yönelik ücret ödenir ve çalışmalar bu yönde yapılır. Bu LinkedIn sayfanızdan websitenize giden bir demo isteği, Instagram sayfanızdan yapılan bir satış veya yeni bir üye kaydı olabilir.

Performans pazarlamalarında daha çok ücretli dijital pazarlama kanallarından da yardım alınır. Bunlara örnek olarak sponsorlu reklam, sosyal medya reklamları ve arama motorlarına verilen reklamlar – Google gibi- örnek verilebilir.

Performans Pazarlama Platformları Nasıl Çalışır?

Günümüzde çoğu kişi nesil, yaş ya da meslek farketmeden sosyal medya hesaplarında zaman geçirmeyi çok seviyor. Fark edileceği üzere bu dijital platformlarının da ana kullanıcı kitleleri farklı olabiliyor.

Google gibi arama motorlarında ‘SEO’ olarak da bilinen farklı pazarlama stratejileri kullanılır. Örneğin siz bir ayakkabı satıcısıysanız ayakkabı ve bununla ilgili anahtar kelimelerin geçtiği aramada üst kısımda bulunarak daha çok ziyaretçi çekmek istersiniz.

Instagram gibi Y ve Z kuşağının da günlük olarak kullandığı platformlarda ise yaş aralığı, cinsiyet ya da dünyada belirlediğiniz konumlara göre öncelendirme yapılabilir. Bu şekilde size en uygun kitleye ulaşabilirsiniz! 

Platform ve kitle seçildi diyelim, hala önünüzde uzun bir yol var! Bu platformlardan istediğiniz reklam uygulamalarına göre de bir ücret ödemeniz gerekir. Reklam yayınlandıktan sonra ise istenen şey, karşımızdaki hedef kitlenin bu reklamınızı gördükten sonra dikkatinin çekilmesi, ilgilenmesi ve sonucunda fiilen harekete geçmesi. Bunun için de dikkat çekici görseller ve harekete geçirecek slogan yazılar gerekli. Bu kısımları güvendiğiniz bir dijital pazarlama ajansına bırakmanızı veya görüş almanızı tavsiye ediyoruz!

Unutmayın, şu an daha basitleşmiş anlatılsa da gerçekte biraz daha zor olabilir. Bu kısımda dijital performans ajansları ile size en uygun platform ve kitleyi rahatça bulabilirsiniz!

Performans Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

performans pazarlamasi 2

Az sonra açıklayacağımız kavramlar performans pazarlamasının çeşitleri ya da dijital olarak pazarlayacağınız ürünlere göre farklı önemler kazanabiliyor. Genellikle fiyat-performans kriteri olarak kullanılan bu stratejileri bilmeniz size ve ekibinize yarar sağlayabilir! 

Cost Per Acquisition (CPA ya da İşlem Başına Maliyet): Reklamı veren kişinin dilediği ve önceden belirttiği bir işleme göre ücret ödenir.

Cost Per Click (CPC ya da Tıklanma Başına Maliyet): Sadece reklama tıklandığında ücret ödenir.

Cost Per Impression (CPM ya da Görülme Başına Maliyet): Reklamı veren kişi yayıncıya 1000 görülme başına ücret öder.

Cost Per Leads (CPL ya da Müşteri Başına Maliyet): Reklamın getirisi olarak gelen müşteri başına bir ücret ödenir.

Cost Per Sales (CPS ya da Satış Başına Maliyet): Reklam sayesinde bir satış sağlanmış ise satış başına ücret ödenir.

Performans Pazarlama Kanalları Olarak Ne Kullanabilirim?

  • Sosyal Medya Reklamları: LinkedIn Ads , Facebook Ads, Instagram Ads gibi
  • Arama Motorları Optimizasyonları (SEO): Google Ads, Yandex Direct ya da hedef kitleniz olan ülkede en çok kullanılan arama motoruna göre
  • Video Reklamlar: Televizyon kanalları veya kitleye uygun Youtube kanallarında dijital reklamlar verilebilir

Günümüzde teknolojinin artmasıyla birlikte farklı kanallar ve dijital pazarlama kaynakları ortaya çıktığı için çok şanslıyız. Fakat gelişen dünya ve yeni girişimcilerle rekabet her geçen gün artıyor. Bu yüzden size yardımcı olacak, güvenebileceğiniz bir dijital pazarlama ajansı bulabilmek çok önemli!

Global ve ulusal firmaların güvendiği Sempeak Performans Pazarlama Ajansı olarak, farklı sektörlerden farklı kitlelere en ulaşılabilir ve ilgi çekici şekilde kendinizi en doğru anlatan performans pazarlamasına imza atabilirsiniz. Unutmayın, Tom Fishburne’ün de dediği gibi: En iyi pazarlama, pazarlama gibi hissettirmeyendir!