Oyun Bilgisayarı mı Daha Mantıklı Yoksa Bulut Oyun Servisleri mi?

oyun bilgisayari 1

Son zamanlarda oyuncuları en sevdikleri oyunları hangi şekilde oynamaları gerektiği konusunda ikilemde bırakan teknolojik gelişmeler yaşanıyor. Hâlihazırda oyun bilgisayarı kullanmayıp genel amaçlı kullanıma yönelik bilgisayara sahip olanlar, bulut oyun servislerine abone olma planları yapıyor. Diğer taraftan bu servislerin negatif yönleri, pozitif yönlerinin getirilerini silip süpürebiliyor. Ancak ilk etapta yapacağı harcamanın çok yüksek olmasını istemeyen oyun meraklıları, oyun bilgisayarı fiyatları nedeniyle bulut oyun servislerine sıcak yaklaşabiliyor. Peki, oyun bilgisayarı mı yoksa bulut oyun servisleri mi oyuncular için daha mantıklı bir seçenek oluyor?

oyun bilgisayarı 2

Maliyetler Dikkate Alındığında, Gaming Notebook Kazanıyor

Daha önce yabancı ülkelerde devreye giren ve Türkiye’de de kısa süre önce çalışmaya başlayan bulut oyun servisleri; oyuncuların Steam, GoG gibi platformlarda bulunan kütüphanelerindeki bazı oyunları içeriyor. Kimileri, yanlış bir tanımlama ile bulut oyun servislerini “Oyunların Netflix’i” şeklinde nitelendirse de oyuncuların kendi kütüphanelerinde olmayan oyunları bulut oyun servisleriyle oynamaları mümkün olmuyor. Kısacası, ortada oyun bilgisayarı için bir harcama olmasa da oyunlar ve bulut oyun sistemi için ödenecek aylık tutar, pek de makul sayılmayan fiyatlara çıkıyor.

Masaüstü bilgisayar parçalarının, özellikle de ekran kartlarının fiyatlarının arşa doğru çıkışına karşın gaming laptop fiyatları bu mantık dışı tutarlardan etkilenmiyor. Dahası, bulut oyun servislerine ödenecek bir iki yıllık meblağ ile tatmin edici performansa sahip bir oyun bilgisayarı satın alınabiliyor. Şartlar zorlanıp tekil bazda 300 ila 500 liralık oyunlar almak yerine Microsoft’un Türkiye’de hâlâ çok makul fiyatlarla sunulan Game Pass gibi servisleri kullanılırsa ve buraya ayrılacak tutar da laptop yatırımına aktarılırsa uzun yıllar keyifle oyun oynanabilecek bir cihaz edinilebiliyor.

Kâğıt Üzerinde Her Şey İyi Ama İnternet En Önemli Sorun

Sunucularını Türkiye’ye de getiren bulut oyun servisleri, aylık fiyatlandırmalara razı olan oyunculara kısıtlı oyun kütüphaneleri doğrultusunda Full HD (1080p) çözünürlükte oyun oynama imkânı sağlıyor. Burada bir sorun yok ancak oyuncuların evlerinde veya bu servisleri değerlendirecekleri alandaki internet bağlantılarının kalitesi, servisten elde ettikleri deneyimi tamamen değiştiriyor. Normalde yerel oyun bilgisayarındakine benzer bir kalitede ekrana yansıyan oyun görselleri, internet bağlantısındaki ufak bir dalgalanma neticesinde karelenmeye başlıyor. Oyunun akıcılığında ve kontrollerde herhangi bir sıkıntı hissedilmiyor ama görsellerin anlık olarak çamurlaşması, oyuncuların keyfini kaçırabiliyor.

Oyunların geleneksel şekilde indirilerek oynandığı oyuncu bilgisayarlarında ise internetten tamamen kopulsa dahi tek kişilik oyunlara aynen devam edilebiliyor. Saniyede 50 megabit ve üstü internet kullanımı gerçekleştirebilen bulut oyun servislerinin aksine çok oyunculu yapımlarda hayli düşük oranda veri kullanan gaming laptop’lar, cep telefonundaki internetle bile idare ederek çevrim içi karşılaşmaların kusursuz şekilde sürdürülebilmesini sağlıyor.

Oyun Deneyimi Konusunda Oyun Bilgisayarı Modelleri Rakipsiz

Sınırlı teknik olanaklardan dolayı yüksek hızda internet kullanmasına karşın şimdilik maksimum 1080p/60 FPS hızında oyun deneyimi yaşatan bulut tabanlı oyun servisleri, favori oyunlarını 4K çözünürlükte ya da daha yüksek kare-saniye oranlarında deneyimlemek isteyenleri memnun edemiyor. Her ne kadar oyunların kendi içlerinden grafik detay seviyesi ve çözünürlük değiştirilebilse de tüm bu parametreler belirli sınırlamalara takılıyor ve QHD çözünürlükte, 144 Hz oyun tecrübesi yaşamak imkânsız hâle geliyor.

Teknoloji markalarının imzasını taşıyan dünyanın en iyi oyun bilgisayarı modelleri kullanılmasa dahi QHD (1440p) ve 4K (2160p) çözünürlükte, 144 Hz ve üzeri hızlarda oyun oynamak mümkün oluyor. Oyun bilgisayarına ayrılan bütçe genişledikçe elde edilen performans da bu bütçeyle doğru orantılı şekilde artıyor.

Tüm bunların yanında oyun bilgisayarlarının oyun harici zamanlarda; multimedya takibi, video düzenleme, iş geliştirme ve daha pek çok amaçla kullanılabilmesi gibi değişkenler, oyuncu bilgisayarlarının bulut oyun servislerinden daha üstün olduğunu gösteriyor. İşte tam da bu nedenle Türkiye’deki oyuncuların tercih ettiği hemen her oyun bilgisayarı Monster imzasını taşıyor. Monster’ın hazırladığı Abra, Tulpar ve Semruk serisi oyuncu bilgisayarları; yalnızca yeni nesil oyunlara değil, bulut tabanlı oyun servislerine de meydan okuyor.