Neden Kardiyo Yapılmalıdır?

shutterstock 743914009

Kalp atışlarını hızlandırabilmek için uygulanan kardiyo antrenmanları sağlığınız açısından birçok farklı faydaya sahiptir. Kardiyo sayesinde vücudun kan damarları ve kardiyovasküler sistemi hareket halinde olur. Kardiyovasküler sistemi güçlendiren bu egzersizlere kardiyo adı verilir.

Kardiyo antrenmanları birçok farklı tipte olabilir. Bunlar arasında koşu, hızlı adımlar ile yürüme ve yüzme gibi aktiviteler yer alır. Kardiyo egzersizleri ile beraber nefes alışverişinde de yükselme meydana gelir. 

Kardiyonun yalnızca bir zayıflama aracı olarak görülmesi doğru değildir. Egzersizin diğer egzersizlere göre kilo verme konusunda herhangi bir üstünlüğü yoktur. Kardiyo tek başına yapıldığı zaman kilo vermeniz için yeterli değildir. Egzersizi yapacağınız zaman diğer uygulamalar ve sıkı bir diyet programı ile birlikte hareket etmelisiniz. Böylelikle sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

Sizler de kardiyo hareketleri sayesinde daha sağlıklı bir yaşantıya doğru adım atabilir, egzersizin size sağlayabileceği birçok özel fayda sayesinde çeşitli rahatsızlıklara karşı da sıkı bir önlem alabilirsiniz. 

Yağ Yakımını Hızlandırır

Yağ yakmak isteyenler kardiyo egzersizlerini aksatmadan yapmalıdır. Yağ yakımına yardımcı olan kardiyo, kilo vermek isteyen kişiler tarafından sık sık uygulanır. İstenmeyen yağları kardiyo egzersizi yaparak yakabilirsiniz.

Damar Tıkanıklığını Engeller

Kardiyonun önemli faydaları arasında damar tıkanıklığını engellemesi de bulunur. Damar tıkanıklığını engelleyebilen bu egzersiz kalp sağlığınıza pozitif katkı sağlar. Uzman kardiyologlar tarafından da sürekli olarak bu egzersizler önerilmektedir. Damar tıkanıklığı gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilecek rahatsızlıklara karşı önlem alabilmek için düzenli olarak kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. 

Menopoz Dönemine Etkilidir

Kardiyonun işe yaradığı bir diğer önemli alan ise menopozdur. Menopoz döneminde sağlık için bol bol kardiyo yapılması tavsiye edilir. Kadınların menopoz dönemleri kardiyo sayesinde daha rahat bir şekilde geçebilmektedir. 

Kemik Yoğunluğunu ve Kan Miktarını Artırır 

Kan miktarı artmaya başladığı için daha fazla oksijenlenme ve daha fazla tampon iyon ile egzersize dayanıklı hale gelirsiniz. Bu durum vücudunuzun dayanıklılığını da artırır. Kardiyo egzersizleri ortalama kan basıncını yani tansiyonu da düşürür ve yüksek tansiyona bağlı hastalıkların oluşmasını engeller. Kemik yoğunluğunuz bu egzersiz sayesinde artar.