NASA Başkanı: Ay Görevi İçin Uluslararası Uzay İstasyonu Bütçesini Kullanmayacağız

0dd56e79072451.5cb79fada9b8c
Atlanta’daki Uluslararası Uzay İstasyonu Araştırma ve Geliştirme Konferansı’nda konuşma yapan NASA Başkanı Jim Bridenstine, 2020 için istedikleri ek fonu aldıklarını söyledi. Başkan, bu sayede Uluslararası Uzay İstasyonu ve kurumun bilimsel araştırmalarına ayrılan fonun azalmayacağını da ekledi.

ABD, son birkaç yıldır bir kez daha Ay’a ayak basma niyetinde olduğunu açıkça bildirerek NASA aracılığıyla farklı çalışmalara yatırım yapıyor. Elbette bu tür bir görevin dev bir bütçe gerektirdiği de oldukça açık. Birçok insan, bu kaynağın nereden sağlanacağı konusunda olaya şüpheyle yaklaşıyor.

31 Temmuz günü NASA Başkanı Jim Bridenstine, Ay’a inecek bir uzay aracının geliştirilmesi ve test edilmesi için harcanan paranın Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ya da kurumun bilimsel çalışmalarının bütçesinden alınmayacağını duyurdu.

NASA Ay görevi

“Ay’a gitmek ucuz değil” ifadesiyle sözlerine başlayan Bridenstine, Atlanta’daki yıllık Uluslararası Uzay İstasyonu Araştırma ve Geliştirme Konferansı’nda 800’den fazla kişiden oluşan bir kalabalığa yaptığı konuşmada şöyle devam etti: “Bilimden fon keserseniz, ISS’ten fon keserseniz ulaşmak isteyeceğiniz sonuca asla ulaşamazsınız”

Başkanın açıklamaları, Donald Trump’ın 2019 bütçesi için Ay’ın keşfedilmesine para ayırmak yerine uzay istasyonundan fon kesmeyi önermesinin ardından geldi. Bridenstine, 2020 bütçe talebinde 1,6 milyar dolarlık ek fon isteğinin başarılı olduğunu “Parayı aldık ve kaynağı NASA değil” sözleriyle belirtti.