Londra Saat Kulesi İsmi Nereden Geliyor 4 Madde?

LONDRA SAAT KULESI ISMI NEREDEN GELIYOR  1

Londra Saat Kulesi İngiltere ‘de bulunan Dünya’nın ikinci dört yüzlü saati olan Big Ben saat kulesi çanının ismi olarak akıllarımızda yer edinmiştir. Ancak yapının tamamının ismi sonrasında ‘Big Ben’ olarak anılmaya başlanmıştır. 26 Haziran 2012 tarihinde kulenin ismi kraliçenin tahta çıkışının 60. yılı onuruna düzenlenen törenle parlamentonun aldığı kararla Elizabeth Kulesi olarak anılmaya başlanmıştır.

Londra Saat Kulesi İsmi Nereden Geliyor?

Big Ben isminin nereden geldiği bilinmemekle birlikte bir kaç fikir bu konu ile ilişkili ortaya atılmıştır. Bunlardan bir tanesi Sir Benjamin Hall ile ilgilidir. Fiziksel olarak da yapılı bir kişilik olan Benjamin ilk delege çalışanı olarak akıllarda olan bir isim olmasından dolayı Big Ben isminin verildiği düşünülmektedir. Benjamin’in kısaltılmış ismi Big Ben olarak telaffuz ediliyordu. Bir diğer fikir de Benjamin Caunt’tan sonra konuşulmaya başlandı. O da Big Ben ismi ile anılıyordu.

Londra Saat Kulesi

Londra Saat Kulesi

Saat İngiltere’nin Simgesi Miydi?

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bu dört yüzlü saat kulesi Parlamento binasının da simgesel bir ismi olarak akıllarda kalıyor. Westminster Sarayı olarak bilinen yapı 1834 yılında çıkan bir yangınla neredeyse kül olunca, onun yerine 1844 yılında bu yapı inşa edilmiştir. Yaklaşık olarak 96 metre uzunluğa sahip olan bu dört yüzlü saat kulesi şehrin simgelerinden hatta en önemli yapı taşlarından biri olarak anılmaktadır.

Yapı Bilgileri

334 basamak çıkıldıktan sonra bir çan kulesine varılır ve 339 basamak çıkıldıktan sonra da kulenin en tepe kısmına yani Ayrton Işığı’na ulaşabilirsiniz. Kule üzerinden bulunan saatin ağırlığı neredeyse 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 ton olarak belirlenmiştir. Çan çaldığı zaman sesi 14 km uzaktan duyulmaktadır. Londra’da bulunan bu devasa yapının dört yüzünde saat olması bu yapıyı ilkler arasına sokmuş durumdadır. Big Ben 1859 yılında Westminster boyunca ilk kez çalmıştır. Kısa bir süre sonra da kule çanı kırılır, bu yüzden de hafif bir çan çalıyor şimdilerde.

Londra Saat Kulesi

Anket Ve Saat Kulesi

2000 kişinin yer aldığı bir ankete göre Big Ben Birleşik Krallığın en önemli ama en önemli simgelerinden biri olarak belirlenmiştir. Sizde bu kuleyi görmek isterseniz, Büyük Britanya Turlarından birine kayıt olabilirsiniz. İngiltere’de bulunan bir çok farklı tarihi eser ve yapıyı da görmüş olacaksınız.

Londra Turları

Londra Saat Kulesi

İngiltere ile ilgili bir farklı yazımıza ‘İngiltere Seyahatim‘ ulaşabilirsiniz.