Lastik Özellikleri & Ebatları Nelerdir?

lastik olculerinin anlami

Lastik Özellikleri & Ebatları Nelerdir?

Otomobil lastik ölçülerini öğrenerek aracınız için doğru lastik seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Lastik özellikleri ve ebatlarının simgelediği bazı teknik özellikler vardır. Oto lastik ölçülerinin taban, yanak kalınlığı, genişliği, ve jant gibi detayları vardır. Ölçülerin lastik üzerinde rakamların anlamını kavramak seçim sırasında işinizi kolaylaştırabilir. Lastiklerin üzerindeki bilgiler o lastikleri hangi mevsimlerde kullanabileceğiniz ve hangi araçlara takabileceğiniz gibi konularda sizlere destek verir. 

Lastik Ebatları ve Özellikleri

Lastik üzerindeki verileri okuyarak araç lastiğini seçebilirsiniz. Doğru lastiklerin seçilmesi aracın yol tutuşundan yakıt performansına kadar farklı alanları etkiler. Lastik ebatlarının anlamı, milimetrik hesaplamalar neticesinde belirlenen farklı özellikleri ifade edebilir. Lastik üretileceği zaman farklı ölçüler belirlenir. 

Araç lastik ebatlarını anlayabilmeniz adına lastiğin üzerindeki yazıları okuyabilirsiniz. Araç lastiklerindeki çeşitli harf ve rakamlar lastik boyutu, yüksekliği, kapasitesi ve hangi hız sınıfına ait olduğunu gösterebilir. Örneğin ‘’175 65 R14 82T’’ ibaresi lastiğinizde bulunabilir. Buradaki 175 rakamı, lastiğin taban genişliğini ifade eder. Lastik ölçüsünü gösteren harf ve rakamlardan oluşabilen ilk 3 rakam lastiğinizin sırt genişliğini gösterir. Genişlik lastiğin iş dış yan duvarından başlayarak diğer dış yan duvarlara kadar olan taban mesafesinin milimetresidir. 

İkinci kısımda bulunan rakamlar yanak yani lastik duvarı yüksekliğinin lastiğinizin taban genişliğine olan oranını gösterir. Bu değerler yüzde cinsinden ifade edilir. İki basamaklı olan sayı aynı zamanda en boy oranı olarak nitelendirilir. En boy oranları lastiğinizin yan duvarının sırt genişliğine olan oranını belirler. Araç lastiklerindeki boy oranlarının yüksekliği artmaya başladığı zaman yanak ölçüleri de artış gösterir.

Lastiklerdeki Harfler Ne Anlama Gelir?

R harfi lastik türünün telli radyal olduğunu gösterir. Bazı zamanlarda R harfi yerine S harfi kullanılabilir. S harfi aracınızdaki lastiğin tipidir. Lastik tipi, lastiklerde yer alan katman sayısı ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterebilir. Sondaki 14 rakamı iç çap kısmını ifade eder. İki basamaklı sayı lastik jantının çapının inç ölçüsü cinsinden olan değerini simgeler.

Lastik ebatlarını okuyacağınız zaman bu değere de dikkat etmelisiniz. Aracınızın jantlarına tam olarak uymayabilecek lastikler ile yolculuk yapmanız aracınızın performansında düşüklüğe sebep olabilir. Böylelikle sürüş güvenliği de tehlikeye girmiş olur. 82 sayısı lastiğin taşıyabileceği yük limitini ifade eder. Sayılar lastiğin boyutlarını gösteren son rakamsal değerdir. Yük sınıfını gösteren sayılar aracın ulaşabileceği en yüksek hızda her bir lastiğin taşıyabileceği yükü de simgeler. 

Lastik yük endeksi tablosunda 82 yük sınıfı bir lastık satın aldığınız zaman 475 kg yük taşıma kapasitesi elde edeceğiniz ortaya çıkar. T harfi lastiklerin hız sınıfını ifade eder. Bu özel harfler aracın lastikler üzerinde güvenli olarak yükselebileceği hızı belirtir. Lastik hız endekslerine göre belirlenen hız değerleri farklı harflerle karşınıza çıkabilir. Araç lastiğinin ebatlarını doğru bir biçimde yorumlayabilmek için üzerindeki her sayının ve harfin sırasıyla okunması ve ne anlama geldiğinin bilinmesi gerekir. Harflere göre elde edebileceğiniz veriler bu şekildedir.

Lastiğinizin dış çapı ve yük indeksinin uyumlu olması gerekir. Aracın lastiğinin aşırı geniş olması sorun yaşamanıza sebebiyet verebilir. Aksi takdirde lastiğiniz aracın performansını negatif yönde etkiler. Jant yüzeyinde kayma gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Lastiklerin aşırı dar olmaması gerekir. Bu tarz durumlarda aracınızın yol tutuşunda problemler ortaya çıkar. Sizler de farklı lastik ebatlarını incelemek ve ihtiyaç duyduğunuz ürünlere ulaşmak istiyorsanız https://www.birlasshop.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle güvenilir lastik çeşitlerine erişerek araçlarınızın sürüş güvenliğini sağlayabilirsiniz.