Kredi Notunuzu Pozitif Yönde Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Yazilim Ogrenmenin Size Saglayacagi Avantajlar 1

Kredi Notunuzu Pozitif Yönde Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Kredi notunuzu yükseltebilmek için taksitlerinizi zamanında ödemeniz ilk kuraldır. Bankalar ile aranızdaki finansal ilişkilerin olumlu yönde olması da kredi notunuzun pozitif yönde etkilenmesini sağlar. Kredi kartınızın minimum tutarını ödemeniz tüm borcu ödemenizle aynı etkiye yol açmaz. Sizlerden belirli bir tarihte beklenen ve önceden belirlenen ödeme miktarı söz konusudur. 

Minimum ödemeler kredi kartları için yeterli olabilecek şekilde öne çıkar. Kredi kartı için minimum ödemeyi yaptığınız zaman notunuz pozitif yönde etkilenebilir. Fakat minimum ödemeyi yapmazsanız negatif etki ortaya çıkabilir. Kredi kartlarınızın ve kredili mevduat hesaplarınızın limit aşımını da dikkate almalısınız. Limitin aşıldığı durumlarda kredi notunuz negatif yönde etkilenebilir.

Belirli oranlarda kredi kullanma alışkanlığınız oluyorsa ve kredi kartlarını düzenli olarak kullanırsanız kredi notunuzda pozitif etki ortaya çıkar. Findeks Risk Raporu ismi verilen rapor ile kredi notunuza ait detaylar ortaya çıkarılabilir. Findeks’in internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden erişebileceğiniz risk raporunu alarak kredi notunuz ve kredi notunuzun geçmişiyle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. 

Konut Kredisi için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzun bir günlük gecikmesinin bile olumsuz yöndeki durumlara yol açabileceğini unutmamalısınız. Notunuzu pozitif yönde etkilemek için birden fazla faktörün önemli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kredi notu sorgulamanız veya kredi başvurusu yapmanız olumsuz durumlara yol açmaz. Fakat bankalar değerlendirme yapacakları zaman birçok farklı durumu göz önünde bulundururlar.

Kredi notunuz değişmediği halde 3-4 ayrı kredi başvurusu yaptığınız ve herhangi birinden olumlu dönüş alamadığınız zamanlarda bankalar kendi değerlendirme sistemlerine negatif puan yazabilirler. Buradaki durum notlardan kaynaklı değil, bankaların kendi özel politikalarıyla alakalıdır. Daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin kredi notları hesaplanamadığı için burada yöntemler uygulanabilir.

Pozitif etkiye yol açabilecek detaylardan yararlanmak isterseniz bu tür durumlara dikkat etmeniz gerekebilir. Kredi notunuzun artması için bankalar ile aranızdaki ilişkilerin iyi yönde ilerlemesi önemlidir. Borcunuzun gelirinizle orantılı olması, faturalarınızı düzenli ödemeniz ve asgari tutar yerine borcun tamamını ödemeniz en önemli ayrıntılardandır. Konut kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı ise değişkendir. Ancak bu noktada minimum 1300 gibi bir puan ve üzeri söz konusudur. Güncel bilgiler ve konut kredileriyle alakalı önemli ayrıntılar  için Findeks’i de inceleyebilirsiniz.